Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Doszło do zanieczyszczenia rzeki Kopli – są wyniki kontroli inspektoratu ochrony środowiska - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Doszło do zanieczyszczenia rzeki Kopli – są wyniki kontroli inspektoratu ochrony środowiska
18-12-2018 13:09   Janusz Ludwiczak
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu przeprowadził kontrolę oczyszczalni ścieków w Skałowie i rzeki Kopla. Doszło do zanieczyszczania.
– Awaria skutkująca podwyższeniem parametrów ścieków oczyszczonych przyczyniła się do zanieczyszczenia wód Kopli. Świadczy to odprowadzeniu nieoczyszczonych ścieków do środowiska. Zostanie skierowany wniosek do sądu o ukaranie – informuje mgr inż. Małgorzata Koziarska, zastępca Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska

Przypomnijmy. W lipcu mieszkańców Siekierek Wielkich zaniepokoił fetor i brzydkie zapachy oraz stan rzeki Kopel. Kolor wody w rzece był ciemnozielony i na lustrze rzeki pojawił się kożuch. Okazało się, że powodem sytuacji jest awaria oczyszczalni w Skałowie, a ścieki zostały wylane do Kopli. Gmina poinformowała o sprawie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska oraz Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, burmistrz Szymon Matysek wydał zarządzenie o powołaniu zespołu w celu przeprowadzania kontroli funkcjonowania oczyszczalni ścieków w Skałowie.

W październiku zapytaliśmy burmistrza czy wyciągnięte zostaną konsekwencje?

– To, co się wydarzyło nie miało prawa się wydarzyć, ale niestety się stało. Pewnych rzeczy nie da się przewidzieć. Co roku Zakład Komunalny dokonuje czyszczenia dwóch zbiorników biologicznych, jeden został wyczyszczony wiosną, a drugi był planowany do wyczyszczenia jesienią. Na około dobę ogranicza się dostęp ścieków do oczyszczalni. Bioreaktor przelewa się z jednego zbiornika do drugiego. Trzy płyty napowietrzające zaczęły źle funkcjonować, popękały. Podjęto decyzję o zrzucie nie do końca oczyszczonych ścieków. Na dodatek w Kopli był bardzo niski stan wody. Nigdy nie wypuściliśmy nieoczyszczonych, gołych ścieków tak jak było to w Gdańsku. Ścieki te były podczyszczane. Oczyszczalnie mają ograniczyć ich szkodliwość do minimum, ale w rzece nie płynie woda źródlana. Konsekwencje zostaną wyciągnięte, czekam na raport – powiedział nam Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn.

Od 7 do 24 sierpnia Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska przeprowadził kontrolę oczyszczalni ścieków w Skałowie. Inspektorzy przebadali również rzekę Kopla. Otrzymaliśmy wyniki kontroli.

– Odprowadzane do rowu melioracyjnego oczyszczone ścieki z kontrolowanej oczyszczalni nie mogą przekroczyć zdefiniowanych w pozwoleniu wodnoprawnym parametrów. Ilość odprowadzonych ścieków wyniosła 785 054 m3, ilość określona w pozwoleniu wodnoprawnym 766 500 m3. Przekroczenie o 18 554 m3. Podczas kontroli stwierdzono przekroczenie w zakresie ilości ścieków oczyszczonych. Badania wykonane przez akredytowane laboratorium w lipcu 2018 r. wykazują podwyższone parametry azotu ogólnego w ściekach oczyszczonych – informuje mgr inż. Małgorzata Koziarska, zastępca Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

– W dniu przeprowadzenia badań parametry ścieków były podwyższone w stosunku do przeciętnych stwierdzonych na terenie oczyszczalni. Wartości BZT5 [biochemiczne zapotrzebowanie tlenu] przekraczała wartość dopuszczalną wskaźnika zanieczyszczeń. W okresie od 25 lipca do 3 sierpnia (po wyłączeniu z eksploatacji reaktora nr 1) kontrolowany podmiot przyjmował ściekli dowożone na terenie przepompowni. Przyjmowanie ścieków dowożonych w okresie pracy jedynie jedynego z dwóch reaktorów biologicznych, skutkujących obniżoną jakością ścieków oczyszczonych świadczy o niezapewnieniu przez kontrolowany podmiot ochrony wód przed zanieczyszczeniem – wyjaśnia mgr inż. Małgorzata Koziarska, zastępca Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

Inspektorzy sprawdzili również w laboratorium próbki wody z kilku punktów – z rowu melioracyjnego za wylotem ścieków z oczyszczalni, a także z rzeki Kopla w Sierkierkach, Gowarzenei i Tulcach. Punkty pomiarowe były rozlokowane wzdłuż biegu rzeki.

– W trakcie przeprowadzonych oględzin w dniu 8 sierpnia stwierdzono wizualnie znaczną mętność wody w rowie melioracyjnym i rzece Kopli oraz występowanie przy brzegu ciemnego osadu we wszystkich punktach, w których przeprowadzono oględziny – zaznacza mgr inż. Małgorzata Koziarska, zastępca Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

Po przeprowadzonej kontroli przez inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu ukarana ma zostać gmina, będąca właścicielem oczyszczalni ścieków.

– Awaria skutkująca podwyższeniem parametrów ścieków oczyszczonych przyczyniła się do zanieczyszczenia wód Kopli. Świadczy to odprowadzeniu nieoczyszczonych ścieków do środowiska, tj. niezapewnieniu ochrony wód przed zanieczyszczeniem. Stwierdzono następujące naruszenia: niezapewnienie ochrony wód przed zanieczyszczeneim, formowanie się osadów i plany w wodach odbiornika ścieków oczyszczonych, przekroczenie warunków określonych w pozwoleniu wodnoprawnym w zakresie ilości ścieków – tłumaczy Małgorzata Koziarska z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu.

– Zostanie skierowany wniosek do sądu o ukaranie. W działaniach pokontrolnych tutejszy Inspektor zobowiąże właściciela kontrolowanej jednostki, w drodze zarządzenia pokontrolnego, do usunięcia stwierdzonych naruszeń prawa – podsumowuje mgr inż., zastępca Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

Wyniki kontroli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu [POBIERZ PDF]


R E K L A M A

Komentarze (1)

25-03-2019 22:03:09
zdich
to nie była awaria tylko wylewanie szamba o ktorym wszyscy wiedzieli
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

wrz

15:00
GUŁTOWY, stadion ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - FAS KS Fałkowo

23

wrz

16:30
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
XII sesja (zwyczajna) Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
► porządek obrad

28

wrz

Siekierki Wielkie
Rowerowy raj sąsiedzki szlakiem drewnianych kościołów: Siekierki - Czerlejno - Gułtowy - Siekierki

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Huragan Pobiedziska

17:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Koncert „Danuta, mężczyźni i żart” (piosenki Danuty Rinn) w wykonaniu Rafała Piechoty i Beaty Lerach
Bezpłatne wejściówki do odbioru od 23.09. od godz. 8:00 w MGOK

[ wszystkie ]

Sonda
Ile kosztowała Cię szkolna wyprawka?

Przynajmniej 500 złotych

Od 500 do 800 złotych

Między 900 a 1000 zł

Powyżej 1000 zł

Na szczęście moje dzieci nie chodzą już do szkoły

Nie mam dzieci, sprawa mnie nie dotyczy


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: