Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rozstrzygnięto konkurs na przygotowanie koncepcji przebudowy kostrzyńskiego Rynku - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Rozstrzygnięto konkurs na przygotowanie koncepcji przebudowy kostrzyńskiego Rynku
20-06-2021 02:07   Janusz Ludwiczak
56 prac wpłynęło do konkursu urbanistycznego "Serce Gminy. Zagospodarowanie przestrzenne Rynku w Kostrzynie w kontekście starówki miasta". Do konkursu zgłosiło się w sumie 136 studentów Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, wśród których byli przyszli architekci m.in. z Kostaryki, Zanzibaru, Syrii, Turcji, Panamy czy Włoch. Komisja konkursowa wybrała trzy najlepsze prace oraz przyznała dwa wyróżnienia. Wszystkie 12 projektów, które przeszły do finału trafią teraz do plebiscytu publiczności. Mieszkańcy będą mogli wybrać ich zdaniem najlepsze projekty. A kiedy może ruszyć sama przebudowa kostrzyńskiego Rynku?

Studenci Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej mieli za zadanie opracować koncepcję zagospodarowania Rynku w Kostrzynie oraz rejonu ulic: Poznańskiej, Dworcowej, Szymańskiego, Średzkiej, Mickiewicza i Kościuszki.

– Konkurs został ogłoszony w lutym. Zgłosiło się 136 studentów, ale regulamin przewidywał możliwość działania w parach i wyjątkowo w trójkach. Finalnie pracowało 60 zespołów projektowych, z czego 56 z nich oddało projekt w terminie – powiedział w rozmowie z portalem InfoKostrzyn.pl prof. dr inż. arch. Krzysztof Borowski z Zakładu Urbanistyki Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej.

Wśród autorów projektów nie zabrakło studentów z różnych zakątków świata.

– Mamy studentów nie tylko z Poznania i Wielkopolski, ale również z Łodzi czy Białegostoku, a także z Kostaryki, Zanzibaru, Syrii, Turcji, Panamy, Sardynii czy Włoch. Mogę powiedzieć, że projekty są na profesjonalnym poziomie, również pod względem graficznym i merytorycznym. To jest swoistego rodzaju bank pomysłów, baza do stworzenia idealnego projektu. Regulamin konkursu zakłada, że zwycięska praca nie koniecznie w całości przejdzie do realizacji. Chodzi o to, aby wybrać najlepsze pomysły z projektów nagrodzonych i wyróżnionych, czego w efekcie powstanie ostateczny projekt – objaśnia prof. Krzysztof Borowski.

Był to już 63. konkurs architektoniczny kierowany do studentów Wydziału Architektury poznańskiej "Polibudy".

– Tego rodzaju konkursy organizujemy od wielu lat, na tym polega specyfika naszego wydziału. Od wielu lat współpracujemy z małymi i średnimi miasteczkami i gminami w Wielkopolsce. Naszym sztandarowym projektem, który doczekał się realizacji to Bulwary Nadwarciańskie w Koninie, a także Rynek w Rawiczu i Obornikach oraz przestrzenie publiczne w Gostyniu i Pleszewie – dodaje prof. Krzysztof Borowski.

W piątek komisja konkursowa, w skład której weszli – profesorowie Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej (prof. dr inż arch. Krzysztof Borowski, prof. dr hab. inż. arch. Robert Ast, dr hab. inż. arch. Radosław Barek), przedstawiciele gminy Kostrzyn (burmistrz Szymon Matysek, kierownik Wydziału Urbanistyki i Nieruchomości Agata Stoińska, inspektor ds. zieleni miejskiej Anna Czubak), a także radny Arkadiusz Bilski, przedstawiciel seniorów - Irena Niemier oraz przedsiębiorcy z Rynku i okolic (Krzysztof Kowalski, Maciej Żurkowski, Wojciech Sieński i Przemysław Dobrogojski) spośród 56 prac projektowych wybrała 12 finałowych. Następnie każdy członek jury przyznawał odpowiednio od 1-5 punktów, czego efektem wyłoniono najlepsze prace:

1 miejsce (nagroda 3000 złotych) - Natalia Czerczak - Marta Dec - Anastasia Malińska



2 miejsce ex aequo (nagroda 1500 złotych): Paweł Olszak - Konstancja Zielezińska oraz Patrycja Skawicka - Piotr Skorupski










Wyróżnienie (nagroda 500 złotych):
Justyna Pawelczak - Klaudia Staszyńska oraz Katarzyna Ciechelska - Ewelina Tutak
Finaliści: Agnieszka Wlazły - Weronika Wodras, Judyta Trottner - Adrian Komar, Helena Łoniewska - Weronika Marciniak, Kornel Kuzański - Paulina Otto, Natalia Maćkowiak - Szymon Janczak, Paulina Czaplińska - Ewelina Czachor, Wiktoria Zalewska - Bernard Dorosz.











W piątek zwycięskie prace konkursowe zostaną zaprezentowane na Rynku w Kostrzynie.

– Mieszkańcy będą mogli w głosowaniu wybrać swoją koncepcję. Następnie wyłoniona zostanie jednolita koncepcja, która posłuży do ogłoszenia przetargu na powstanie pełnobranżowej dokumentacji projektowej – powiedział Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

A kiedy może ruszyć już konkretnie przebudowa samego Rynku?

– Jestem przekonamy że w 2023 roku rozpocznie się przebudowa Rynku. W przyszłym roku powinniśmy mieć gotową dokumentacje wraz z uzgodnieniami branżowymi. Środki finansowe na tą inwestycję uwzględni Wieloletnia Prognoza Finansowa w latach 2023-2025 – przekonuje burmistrz Szymon Matysek.


Aktualności
Niezapominajka
09

wrz

17:00
SIEDLECZEK, świetlica
Zebranie wiejskie Sołectwa Siedleczek - uchwalenie Funduszu Sołeckiego 2025

19:00
SKAŁOWO, restauracja "Smakosz"
Zebranie wiejskie Sołectwa Skałowo - uchwalenie Funduszu Sołeckiego 2025

10

wrz

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Znakowanie rowerów
w godz. 15:00-18:00

18:00
TARNOWO, świetlica wiejska
Zebranie wiejskie Sołectwa Tarnowo - uchwalenie Funduszu Sołeckiego 2025

12

wrz

18:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Zebranie wiejskie Sołectwa Glinka - uchwalenie Funduszu Sołeckiego 2025

[ wszystkie ]

Sonda
Co sądzisz o lekcjach religii w szkołach publicznych?

Powinny pozostać w dotychczasowej formie

Należy ograniczyć do 1 godz. w tygodniu

Szkoła to nie kościół – powinny być w salkach katechetycznych


Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: