Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Podpisano akt erekcyjny i wmurowano kamień węgielny pod budowę kościoła błog. Jolanty - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Podpisano akt erekcyjny i wmurowano kamień węgielny pod budowę kościoła błog. Jolanty
16-06-2021 05:28   Janusz Ludwiczak
W 20. rocznicę powstania Parafii błog. Jolanty w Kostrzynie ks. arcybiskup Stanisław Gądecki wraz z innymi kapłanami, władzami samorządowymi, projektantami, budowniczymi i parafianami wmurował akt erekcyjny i kamień węgielny pod budowę nowego kościoła.

Uroczystość odbyła się podczas odpustu parafialnego, w przypadające 15 czerwca wspomnienie liturgiczne błogosławionej Jolanty.

Po zakończeniu mszy świętej Metropolita Poznański, przewodniczący Episkopatu Polski, abp. Stanisław Gądecki podpisał akt erekcyjny, w którym zapisano:
"Roku Pańskiego 2021, dnia 15 czerwca, we wspomnienie liturgiczne bł. Jolanty, w 20. roku istnienia parafii, w 9. roku pontyfikatu Papieża Franciszka, w 20. roku posługi pasterskiej Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego – Metropolity Poznańskiego, gdy dziekanem dekanatu kostrzyńskiego był ks. kan. Ireneusz Rachwalski, proboszczem parafii ks. Mateusz Napierała, w obecności władz miasta Kostrzyna oraz wiernych świeckich, Jego Ekscelencja, Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki dokonał wmurowania kamienia węgielnego, poświęconego w Rzymie, Roku Pańskiego 2001, dnia 17 października, przez papieża św. Jana Pawła II".

Następnie ks. abp. Stanisław Gądecki poświęcił istniejący już dom parafialny, po czym wszyscy uczestnicy wydarzenia udali się na plac budowy, by w murach powstającej świątyni wmurować podpisany akt erekcyjny oraz kamień węgielny.

– Świątynia tutaj jest bardzo potrzeba. Ten dom parafialny ma trudne warunki dla osób starszych, którzy muszą wchodzić wysoko po schodach. Jest tu stosunkowo mała przestrzeń. Rozwijają się osiedla. Potrzeba porządnego kościoła, dosyć dużej objętości. Cieszę się, że udaje się wznieść tą świątynię z pomocą Bożą, przy pomocy wielu ludzi. Jak długo potrwa budowa trudno powiedzieć. Drożeją materiały budowlane, ale zazwyczaj najwięcej budowano w czasach kryzysowych, więc może i tym razem się uda – powiedział w rozmowie z portalem InfoKostrzyn.pl ks. arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, przewodniczący Episkopatu Polski.

W pobliskim Gowarzewie powstaje podobny kościół, o czym więcej w artykule: W Gowarzewie powstanie kościół na terenie dawnego cmentarza.

– Wielu mieszkańców Poznania przenosi się na peryferie. Powstają duże potężne osiedla, bez kościoła. Pozostawienie ludzi bez kościoła oznacza wystawienie ich na niebezpieczeństwo pogaństwa. Musimy wychodzić naprzeciw ludziom, z resztą oni sami wychodzą z inicjatywą budowy kościołów. Jedni mówią, że mamy samochód można podjechać, ale nie kwapią się jeśli chodzi o podwożenie rodziców, osób starszych. Gdy patrzymy ze smutkiem na zachód, na Niemcy, gdzie kościoły się sprzedaje, zrównuje z ziemią i stawia budynki mieszkalne to jest nieoszacowany ból. Te kościoły są piękne, budowane przez wieki, ofiarą tysięcy ludzi, ozdabiane i ciągle odnawiane – zaznacza ks. abp. Stanisław Gądecki.

W homilii Metropolita Poznański nawiązał również do duchowego aspektu kamienia węgielnego.

– Odwołujemy się do kamienia węgielnego jakim jest Chrystus, kamienia węgielnego świątyni Jerozolimskiej, ale w sensie duchowym całego kościoła. Należy przypomnieć, że ludzie są kamieniami tej budowli niewidzialnej świątyni, kamieniami żywymi, to znaczy każdy wnosi swoje życie w kościół. W tym sensie też otwierają się bliżej na siebie, gdy przychodzi epoka skrajnego indywidualizmu, każdy myśli o sobie, to trzeba przypomianać, że istnieje wspólnotowość, coś co nas dźwiga, co w momencie kryzysu może nam przyjść z pomocą, to jest właśnie konieczność kościoła. Kościół jest nie tylko po tylko, żeby człowiek się uświęcał, ale żeby człowiek stał się bliźnim drugiego – wskazuje ks. abp. Stanisław Gądecki.

Parafia błog. Jolanty powstała równo 20 lat temu, została utworzona dokładnie 30 czerwca 2001 roku, staraniem ks. kanonika Lecha Ludwiczaka, ówczesnego proboszcza parafii farnej p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Kostrzynie.

Początkowo nabożeństwa były sprawowane w drewnianym baraku, do czasu kiedy wybudowano dom parafialny z kaplicą. Plac pod budowę 4 października 2003 roku poświęcił ks. biskup Zdzisław Fortuniak. Dom parafialny powstał w ciągu 10 lat.

– Na tzw. "Zatorzu" Kostrzyna zaczęło powstawać coraz więcej budynków mieszkalnych, stad była inicjatywa ludności, żeby powstała tutaj parafia. Jest potrzeba budowania nowej wspólnoty, która w tej chwili ma niespełna 3 tysiące mieszkańców, ale niebawem powstanie nowe osiedle, a liczba ludności ma wzrosnąć do 5 tysięcy – zaznacza ks. Mateusz Napierała, proboszcz Parafii błog. Jolanty.

Projekt nowego kościoła, opracowany przez dr Agnieszkę Kubiak-Pakulską, absolwentkę Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki zakłada, że świątynia będzie mieć charakter kościoła orientowanego, czyli takiego, w którym prezbiterium znajdzie się od wschodu. Świątynia wzorowana ma być na styl romański, na planie krzyża. Do kościoła przylegać będzie 25-metrowa wieża o podstawie kwadratu (6x6 m).

Nowy kościół ma mieć 16 metrów wysokości, nad głównym wejściem ma znaleźć się rozeta. Front i elewacja kościoła będzie ozdobiona kamieniem łupkowym bądź piaskowcem, a na górze znajdzie się drewniana więźba dachowa. Według projektu kościół ma mieć ok. 745 metrów kwadratowych, w środku znajdą się ławy, które będą miały łącznie 300 miejsc siedzących.

– Kościół jest bardzo tradycyjny, skierowany na wschód wedle starodawnych zasad, ale wedle nowoczesnej technologii. Jest tutaj gruntowy wymiennik ciepła. Ten kościół będzie nie tylko ogrzewany, ale i klimatyzowany, będzie można tutaj wejść i zaczerpnąć ducha – zaznacza ks. Mateusz Napierała.

Budowa kościoła błogosławionej Jolanty przy zbiegu ulic Andrzejewo i Wyszyńskiego na os. Grunwaldzkim rozpoczęła się niespełna rok temu, 29 czerwca 2020.

Kiedy więc może nastąpić konsekracja i poświęcenie nowej świątyni?

– Wszystko zależy od puli środków finansowych. W tej chwili jest wykonana 2-metrowa ściana, na której będzie wzniesiona jeszcze jednak taka kondygnacja i w tym roku na tym zakończymy – podsumowuje ks. Mateusz Napierała.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

sty

Polska * Gmina Kostrzyn
30. finał WOŚP

Gułtowy
30. finał WOŚP

BRZEŹNO, sala Ochotniczej Straży Pożarnej
30. finał WOŚP

18:00
KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
Wielki Koncert Noworoczny, połączony z 30. finałem WOŚP
Wystąpią: AudioFeels i Ola Szwed

25

lut

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-14:00

[ wszystkie ]

Sonda
Czy Polski Ład wpłynął na Twoją pensję?

Tak, dostałem wyższą

Nic się nie zmieniło

Niestety moja wypłata jest teraz niższa


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: