Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W parku Miejskim otwarto Stację Książki, czyli polową bibliotekę {◎ GALERIA ZDJĘĆ} - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
W parku Miejskim otwarto Stację Książki, czyli polową bibliotekę {◎ GALERIA ZDJĘĆ}
09-06-2021 07:17   Janusz Ludwiczak
W święto uwalniania (wolnych) książek otwarto w parku Miejskim Stację Książki, czyli miejsce do bezpłatnej wymiany książek czy gazet. Gościem specjalnym był pisarz, autor książek dla dzieci i młodzieży, Grzegorz Kasdepke, znany najmłodszym przede wszystkim z przygód "Detektywa Pozytywki" czy "Kacperiady".

Otwarcia Stacji Książki dokonali uczniowie klasy 3a ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ewarysta Estkowskiego w Kostrzynie.

– Stacja Książki nawiązuje swoją nazwą do stacji kolejowej, znajdującej się w pobliżu. Jest to miejsce, w którym wszyscy mieszkańcy będąc na spacerze w parku Miejskim będą mogli wypożyczyć książkę i poczytać ją wygodnie na leżaku, bądź też wypożyczyć do domu. W zbiorach znajdować będą się także czasopisma. Do Stacji Książki będzie można również podrzucać książki, które zalegają na domowych półkach, tym samym mogą posłużyć komuś innemu – przyznaje Małgorzata Kemnitz, dyrektorka Biblioteki Publicznej Gminy Kostrzyn.

W planach jest również organizowanie wydarzeń promujących czytelnictwo. Pierwszym gościem był autor książek dla dzieci i młodzieży, Grzegorz Kasdepke, znany najmłodszym przede wszystkim z przygód "Detektywa Pozytywki".

– Spotkania z dziećmi są inspiracją dla pisarza, który nie ma już małego dziecka. Mój syn Kacper już wyrósł, ma 25 lat. To dzięki niemu napisałem "Kacperiadę". Muszę jeździć na spotkania z dziećmi, aby posłuchać co je inspiruje, czym się interesują. Książki czytają tacy intelektualni "chuligani" – przyszli wynalazcy, buntownicy, rewolucjoniści – opowiada pisarz Grzegorz Kasdepke.

– Byłem bardzo zaskoczony pytaniami niedużych czytelników, które dotyczą nas dorosłych, spraw politycznych, co świadczy, że dzieci oglądają te same programy co ich rodzice i dziadkowie. My pisarze musimy w książkach podejmować takie tematy, by dzieci mogły zrozumieć otaczający ich świat – przyznaje Grzegorz Kasdepke.

Okazuje się, że pisarz, Grzegorz Kasdepke niechętnie czytał w dzieciństwie książki. Jak przyznał miłość do książek odkrył nagle, a do zostania pisarzem nakłoniła go potrzeba tworzenia nowych historii, które przeżył.

– Byłem z tych dzieciaków, który wołał biegać za piłką niż czytać książki, aż do pewnego dnia, kiedy odkryłem, że książki są pewną rozrywką. Do czytania namówiła mnie też ciocia. Będąc u niej na wakacjach zmusiła mnie do przeczytania przygód Franka i Finka. Powiedziała mi, jeśli nie zacznę czytać nie dostanę obiadu. No to zacząłem czytać, literki zaczęły się składać, aż doszedłem do trzeciego rozdziału. Ciotka nie mogła oderwać mnie od książki prosząc na obiad – opowiada Grzegorz Kasdepke.

– Gdy zakochałem się w książkach byłem już poważnym, 9-letnim uczniem, ale potem nadrobiłem wszystkie zaległości. Przeczytałem bardzo dużo książek do tego stopnia, że byłem najlepszym czytelnikiem w szkole. A do pisania książek wzbudziła we mnie potrzeba tworzenia radosnych historii do smutnych książek, dlatego napisałem własne zakończenie "Winnetou" – zaznacza autor książek dla dzieci i młodzieży.

Podczas otwarcia Stacji Książki Grzegorz Kasdepke przeczytał fragment swojej najnowszej książki "Mruczando na trzy rodziny i jedną kamienicę".

– To opowieść o kocie o imieniu Dzbanek, który patrzy na nas ludzi trochę zdziwionym okiem zwierzaka, nie mogącego pojąć dlaczego my ludzie, emocjonujemy się z jego punktu widzenia bzdurami. Jest to książka, w której dorośli odnajdą swoje drobne "przewary", a dzieciaki swoje przygody. Wszyscy będą zadowoleni – podsumowuje Grzegorz Kasdepka.

Na zakończenie 8-letni Eryk Młodecki, trzecioklasista z kostrzyńskiej "jedynki" przekazał pisarzowi własnoręcznie namalowany plakat nawiązujący do przygód "Detektywa Pozytywki". Z kolei burmistrz, przedstawiciele Biblioteki Publicznej oraz Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury przekazali portret autorstwa Piotra Jankowskiego.

Stacja Książki, której budowa wraz z wyposażeniem kosztowała ok. 70 tys. zł będzie dostępna bezpłatnie, codziennie od rana do godz. 21.


R E K L A M A

Komentarze (5)

11-06-2021 07:12:29
@.
Może dlatego, że to "fantastyka" i tak rozumiem miał to cenzor ? A może uznano, że taki "wentyl" się przyda? Tajemnice PRL wciąż zaskakują
10-06-2021 19:26:27
.
Ha! Czyli nie tylko ja w trakcie czytania poważniejszej lektury, zdążę przeczytać kilka lżejszych. A propos Zajdla, to jest dla mnie jedna z tych zagadek Wszechświata, które chciałbym rozwikłać zanim umrę, w jaki sposób udało mu się doprowadzić do wydania "Paradyzji" w 1984 roku?
09-06-2021 17:03:11
@
Ja Raport o stanie gminy;) a tak serio Janusza Zajdel "Limes inferior" na zmianę z "Kulturą krytyki" MacDonalda.
09-06-2021 10:41:46
.
Ale wzrośnie liczba czytelników per se, a wszak o to chodzi. Co czytacie aktualnie? Ja "Kapuściński non-fiction" Domosławskiego.
09-06-2021 08:38:43
Ernest
Do tej pory z bookcrossingiem spotkałem się w formie regałów książkowych w Poznaniu. Z jednej strony fajna inicjatywa, ale z drugiej czy przez to nie spadnie liczba czytelników w bibliotece?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
26

mar

10:00
KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
II Mistrzostwa Gminy Kostrzyn w Tenisie Stołowym

28

mar

18:00
WĘGIERSKIE, świetlica wiejska
Zebranie wiejskie
- wybory sołtysa

01

kwi

10:00
KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar Burmistrza Gminy Kostrzyn
Bezpłatne zaproszenia do odbioru od 20.03. w sekretariacie MGOK

14:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Sparta Oborniki

16:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - WKS Owieczki

[ wszystkie ]

Sonda
Czy w Kostrzynie powinna powstać farma fotowoltaiczna?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: