Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W Pobiedziskach trwa przebudowa dworca, w Letnisku stanął proekologiczny dworzec innowacyjny - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
W Pobiedziskach trwa przebudowa dworca, w Letnisku stanął proekologiczny dworzec innowacyjny
20-05-2021 08:30   Janusz Ludwiczak
W Pobiedziskach prowadzone są prace związane z przebudową dworca kolejowego. W ramach inwestycji przebudowany zostanie budynek, pojawi się nowa poczekalnia, zmodernizowane zostaną toalety. Na piętrze znajdą się punkty usługowe.
Z kolei na stacji Pobiedziska Letnisko powstał Innowacyjny Dworzec Systemowy.

W ramach inwestycji dawny wygląd zyska budynek pobiedziskiego dworca z 1872 roku, który objęty jest ochroną konserwatorską. W obiekcie pojawią się nowe stropy i ściany, wyremontowane zostaną klatki schodowe. Na parterze budynku znajdzie się poczekalnia i kasy, a także punkty usługowe i toalety. Na piętrze przewidziano lokale komercyjne.

– Celem modernizacji jest poprawa estetyki i pełne dostosowanie obiektu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Podobnie jak na innych przebudowywanych dworcach w budynku znajdzie się poczekalnia, ogólnodostępne toalety oraz pomieszczenia przeznaczone pod działalność komercyjną – powiedział Michał Stilger, rzecznik spółki PKP.

Inwestycja będzie kosztować 5 mln 781 tys. zł i ma zakończyć się pod koniec tego roku. Do tego czasu podróżni korzystają z tymczasowego dworca.

Podobny remont przechodzi również nieużytkowany dworzec w Kobylnicy koło Swarzędza. Projekt zakłada modernizację budynku – budowę nowych stropów, ścian i klatek schodowych oraz powstanie nowych wejść do obiektu. W budynku dworca ma znaleźć się poczekalnia, toalety oraz lokale usługowe. Na realizację inwestycji kolej przeznaczyć 4,894 mln zł.

Z kolei na stacji Pobiedziska Letnisko stoi już Innowacyjny Dworzec Systemowy. Podobny znajduje się na stacji Biskupice Wielkopolskie.

– Dworce powstają w rejonie węzłów przesiadkowych. Budynki posiadają prostą formę architektoniczną, składają się z wiaty, pod którą zlokalizowano dwa mini pawilony, mieszczące część pasażerską oraz komercyjną. Dominantą nowych budynków dworcowych jest wieża zegarowa. W części pasażerskiej mieścić będzie się niewielka poczekalnia oraz ogólnodostępne toalety – wyjaśnia Bartłomiej Sarna, rzecznik PKP.

Jak przekonuje kolej budynki na stacjach Pobiedziska Letnisko jak i Biskupice Wielkopolskie mają być bezpieczne, dzięki zamontowaniu systemu monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu, a także detekcji pożaru. Każdy z obiektów osiada oznakowania w alfabecie Braille’a i mapy dotykowe dla osób niewidomych. Dworce mają być proekologiczne.

– Na dachu budynków zamontowano panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 3 KWp, która wytworzy około 2700 kWh energii, co przyczyni się do redukcji emisji dwutlenku węgla o 2500 kg/rok (na każdym z dworców). To mniej więcej tyle dwutlenku węgla, ile przez cały rok pochłania około 500 drzew sporych rozmiarów.
Kolejnym rozwiązaniem jest wprowadzenie na dworcach pomp ciepła do ogrzewania budynków, a także systemu, który będzie na bieżąco monitorował zużycie mediów oraz pozwoli maksymalnie ograniczać ich zużycie. Proekologiczne będzie również oświetlenie dworca, które będzie załączać się tylko przy pomocy czujników obecności współpracujących z czujnikami natężenia światła. Na podobnej zasadzie będą funkcjonowały klimatyzacja i ogrzewanie budynków. Tego typu rozwiązania wpłyną korzystnie nie tylko na koszty utrzymania obiektów, ale również ograniczą ich negatywny wpływ na środowisko do minimu
– przekonuje Bartłomiej Sarna z Polskich Kolei Państwowych.

Budowa nowych dworców Pobiedziska Letnisko oraz w Biskupicach Wielkopolskich kosztował łącznie blisko 9,5 mln zł. Obydwie inwestycje są finansowe ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Podróżni będą mogli korzystać z obiektów po dokonaniu odbiorów technicznych.


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (3)

21-05-2021 21:50:15
Meg
Dworzec PKP chciała oddać za 1 zł gminie Kostrzyn i sprzedać teren przy PKP pod parkingi wstępnie proponując 75 zł za metr. Gminy pozyskiwały spore dofinansowania unijne na remont dworców. Matysek odpuścił i wolał kupić wielokrotnie drożej działkę pod parkingi łącznik Szymańskiego z Kilińskiego za ponad czterysta tysięcy złotych.
20-05-2021 16:07:12
Xxx
A Dworzec w Kostrzynie z poczekalnią z 3 miejscami siedzącymi i czynny do godziny 13....
20-05-2021 09:15:57
max
A dworzec w Kostrzynie doczeka się w końcu remontu?
Aktualności
Niezapominajka
29

maj

17:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Wybory sołeckie - Sołectwo Buszkówiec

19:00
WIKTOROWO, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - Sołectwo Wiktorowo

30

maj

12:00
Kostrzyn
Procesja Bożego Ciała ulicami Kostrzyna - z fary do parafii bł. Jolanty

02

cze

18:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn II - Kosynier Sokołowo

04

cze

17:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Wybory sołeckie - Sołectwo Glinka

[ wszystkie ]

Sonda
Czy jesteś za zmianami zasad handlu w niedzielę?

Tak, wszystkie niedziele powinny być handlowe

Jestem za tym, by tylko jedna lub dwie niedziele w miesiącu były handlowe

Nie, niech zostanie tak jak jest


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: