Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Dziś swoje święto ma... płyn do mycia naczyń - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Dziś swoje święto ma... płyn do mycia naczyń
20-05-2021 06:00   Janusz Ludwiczak
Jest niezbędny w każdym gospodarstwie domowym, niezawodny w większości kuchni. 20 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Płynu do Mycia Naczyń.

Płyn do mycia naczyń – pospolity i uniwersalny detergentowy środek czystości stosowany w gospodarstwach domowych i w gastronomii dziś obchodzi swoje święto.

Używany jest głównie do ręcznego mycia – usuwania brudu i resztek posiłku z naczyń kuchennych, zastawy stołowej i sztućców. Oprócz skuteczności i wydajności, płyn do mycia naczyń powinien charakteryzować się brakiem negatywnego wpływu na skórę rąk. Nie powinien także pozostawiać zacieków na szklanych naczyniach. Skład chemiczny płynu powinien zapewniać jego neutralność dla środowiska naturalnego oraz szybką biodegradację.

Według badań przeprowadzonych w 2007 roku dla Polskiego Towarzystwa Ekonomiki Gospodarstwa Domowego we współpracy z Federacją Konsumentów w przeciętnym czteroosobowym gospodarstwie domowym w ciągu roku zmywa się stertę naczyń złożoną z około 18 tysięcy sztuk noży, widelców, łyżek i łyżeczek, ok. 1300 sztuk talerzy, ok. 6000 sztuk filiżanek i szklanek oraz ok. 3000 sztuk innych naczyń. Nie było by tak łatwe, gdyby nie właśnie płyn do mycia naczyń.

Mimo, iż w coraz więcej domaów i mieszkań gospodynie korzystają ze zmywarek, to jednak płyn do mycia naczyń wciąż dominuje w kuchni.

Nasi dziadkowie do zmywania naczyń używali jedynie mydła, sody i octu, niekiedy cytryny. Pierwszy detergent w formie proszku do zmywania naczyń pojawił się w 1950 roku. Osiem lat później powstał płyn do mycia naczyń.

Wciąż popularny jest płyn Ludwik, który produkowany jest nieprzerwanie od 1964 roku. Co ciekawe początkowo sprzedawany był w szklanych opakowaniach. W czasach PRL i jeszcze w latach 90. na drogeryjnych pułkach sklepowych dominował również płyn "Tip Top", który dostępny był w przezroczystym, foliowym opakowaniu (wytłoczce), którą ucinało się nożyczkami. W miarę zużywania, wytłoczkę się zduszało do ostatniej kropelki.

Obecnie na rynku mamy dostępne płyny do mycia naczyń, płyny z balsamem czy koncentraty, których ceny wahają się od 2 do 9 złotych za litr. Polacy najczęściej kupują płyny cytrynowe, ale również miętowe i aloesowy. W sklepach kupić możemy również płyny do naczyń o zapachu pomarańczowym, jabłkowym, grejfrutowym, mandarynkowym, brzoskwiniowym, a nawet truskawkowym, kokosowym czy oliwkowym.

Podstawowymi składnikami płynu do mycia naczyń są: oksyetylenowane alkohole tłuszczowe jako związki powierzchniowo czynne (5-15%), woda. Ponadto w jego skład mogą wchodzić: surfaktanty anionowe wspomagające usuwanie tłuszczu, tlenki amin lub dietanoloamidy jako stabilizatory piany (np. cocamide DEA – dietanoloamid kwasów oleju kokosowego), środki enzymatyczne, wybielacze, środki odrdzewiające, regulatory twardości wody (krzemiany, fosforany, cytryniany), polimery regulujące lepkość, gliceryna lub lanolina dla ochrony dłoni, etanol, chlorek sodu, kwas octowy czy również niewielkie ilości substancji konserwujących, barwiących i zapachowych.

Co ciekawe płyn do mycia naczyń można zastosować do amatorskiego wyizolowania DNA. Technologię takiego procesu zaprezentowali studenci z Uniwersytetu Wrocławskiego na Dolnośląskim Festiwalu Nauki w 2004 r.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
24

kwi

17:00
Kino za rogiem Kostrzyn ul. Poznańska 24 (budynek Biblioteki)
Spotkanie z Adamem Woronowiczem - aktorem filmowym i teatralnym

26

kwi

17:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
"Zostań Gwiazdą" - finał Konkursu Piosenkarskiego dla dzieci młodzieży "Zostań Gwiazdą"

27

kwi

16:00
GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Fara Pelikan Żydowo

16:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Unia Swarzędz II

03

maj

10:00
KOSTRZYN, kościół Piotra i Pawła (Fara), ul. Średzka 8
Msza św. za ojczyznę - obchody święta Konstytucji 3 Maja

[ wszystkie ]

Sonda
Czy jesteś za zmianami zasad handlu w niedzielę?

Tak, wszystkie niedziele powinny być handlowe

Jestem za tym, by tylko jedna lub dwie niedziele w miesiącu były handlowe

Nie, niech zostanie tak jak jest


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: