Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Modernizacja oczyszczalni i obligacje - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Modernizacja oczyszczalni i obligacje
18-05-2021 06:00   Janusz Ludwiczak
Na 20 mln zł szacowany jest koszt modernizacji i rozbudowy oczyszczalni ścieków w Skałowie.

Ponad 5 godzin trwała ostatnia sesja Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn. Głównym tematem było bezpieczeństwo, podczas której policjanci, strażacy i ratownicy medyczni podsumowali miniony rok.

ZOBACZ TAKŻE: Blisko 2,5 tys. interwencji – zatrzymano 18 pijanych kierowców, 14 złodziei i 14 z narkotykami

ZOBACZ TAKŻE: 262 interwencji strażaków – 65 pożarów i 55 wypadków

ZOBACZ TAKŻE: Ponad 1,7 tys. interwencji pogotowia

W dalszej części sesji radni podjęli uchwałę w sprawie zmian w tegorocznym budżecie. Dochody zostały skorygowane do kwoty 105 412 846,68 (zwiększenie o ponad 3 mln zł), m.in. po wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych (1,3 mln zł) oraz środków zewnętrznych, m.in. otrzymanych z Urzędu Marszałkowskiego na budowę żłobków w Kostrzynie i Siekierkach.

Wydatki po zwiększeniu o 5,6 mln zł wzrosły do poziomu 112 mln 955 tys. 239 zł i 71 gr. Dodatkowe pół miliona złotych (494 207,45 zł) trafi na budowę dróg dojazdowych do tunelu, 330 tys. na przebudowę ulicy Słowackiego i drogę do Glinki, a ponad 110 tys. zł na modernizację kolejnego odcinka drogi z Brzeźna do Siedleczka.

Poruszono również sprawę emisji obligacji.

– W tym roku mieliśmy 9,8 mln zł zaplanowane w budżecie jako środki, które pozyskamy z obligacji. Złożonych zostało 5 ofert od 5 banków. Najkorzystniejszą ofertę przedstawił Dom Maklerski Banku BPS SA.
W 2020 roku wyemitowaliśmy obligacje na 16 mln zł. Wysokość marży była na poziomie 1,1%. W obecnej ofercie wynosi 0,8%. Wysokość oprocentowania obligacji wyemitowanych przez gminę Kostrzyn 1,04%
– wyjaśniał podczas sesji Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

– Nie znam innego sposobu na to w jaki sposób, my jako gmina mamy pozyskiwać z zewnątrz środki na inwestycje. Nie ma prostszego sposobu na pozyskane środków – dodał burmistrz.

Ostatnia transza wykupu obligacji zaplanowana jest 2033 r. na kwotę 1 mln 700 tys. zł.

– Cała wartość oferty, czyli nasz koszt przez te 13 lat to jest 1 mln 170 tys. zł. Trudno sobie wyobrazić ile warte inwestycje za 10 mln zł wykonane dzisiaj, a ile będą kosztowały w 2033 roku – przekonywał burmistrz Szymon Matysek.

Włodarz gminy Kostrzyn poruszył również kwestie zadłużenia.

– Często wyciąga nam się zadłużenie gminy i tym próbuje się mamić mieszkańców opowiadając historię o bankructwach. Cały czas zwiększa się budżet wpływami z PIT-ów i CIT-ów. Jesteśmy gminą w powiecie poznańskim o stosunkowo niskim zadłużeniu. Zadłużenie gminy Kostrzyn na poziomie 48 mln zł to nie jest zobowiązanie, które mamy spłacić w rok. Jest to zaplanowane w taki sposób, aby bezpiecznie można było funkcjonować do 2033 roku, realizować inwestycje z własnych środków. My potrzebujemy inwestycji, dzięki którymi gmina będzie się rozwijać – stwierdził burmistrz.

Podczas sesji radni zdecydowali również o przekazaniu 1 mln zł dotacji celowej dla Zakładu Komunalnego. Niebawem ma zostać ogłoszony przetarg na budowę kanalizacji w Siekierkach.

– Przetarg planujemy ogłosić w trzecim kwartale. Kanalizacja powstanie w rejonie ulicy Sosnowej, Wierzbowej, Akacjowej i Dębowej – wyjaśniła Kinga Czechowska, dyrektor Zakładu Komunalnego w Kostrzynie.

W planach jest również modernizacja oczyszczalni.

– To kolejne wyzwanie kostrzyńskiego samorządu. Koszt szacujemy między 17 a 20 mln zł. Chcemy zwiększyć przepustowość oczyszczani o prawie 100% z 2100 m³ do 4 tys. m sześć. w ciągu doby. Chcemy przenieść punkt zrzutu ścieków na teren oczyszczalni i zbudować specjalny punkt dostępny 24 godz., tak byk każdy z przedsiębiorców mógł mając pin/login przyjechać o dowolnej porze i zrzucić ścieki – wyjaśnił burmistrz Szymon Matysek.

Na ten cel gmina chce pozyskać kredyt z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

– Mamy szanse na dofinansowanie 70%. Ostatnia transza kredytu na wniosek gminy zostanie umorzona. Pozostaje pytanie w jak sposób to sfinansować. WPF jest gotowy od 2023 roku – stwierdził burmistrz.

ZOBACZ TAKŻE: Retransmisja sesji {► FILM}

ZOBACZ TAKŻE: Projekty uchwał, wyniki głosowań i lista obecności radnych


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
07

lip

10:00
KOSTRZYN, Park Miejski, ul.Warszawska/Dworcowa/Ogrodowa
II Kostrzyński Bieg Kolorów dla dzieci

08

lip

Gułtowy
Gułtowskie Potyczki Poetów

14

lip

10:00
SIEKIERKI - boisko, ul. Szkolna
Bieg kolorów

27

lip

IWNO, Stara Cegielnia
Dziki bieg w polu - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

30

lip

22:15
KOSTRZYN, Park Miejski, ul.Warszawska/Dworcowa/Ogrodowa
Kino plenerowe: "Miułość, ślub i inne nieszczęścia"
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Sonda
Czy w Kostrzynie powinna działać Straż Miejska?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: