Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Modernizacja oczyszczalni i obligacje - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Modernizacja oczyszczalni i obligacje
18-05-2021 06:00   Janusz Ludwiczak
Na 20 mln zł szacowany jest koszt modernizacji i rozbudowy oczyszczalni ścieków w Skałowie.

Ponad 5 godzin trwała ostatnia sesja Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn. Głównym tematem było bezpieczeństwo, podczas której policjanci, strażacy i ratownicy medyczni podsumowali miniony rok.

ZOBACZ TAKŻE: Blisko 2,5 tys. interwencji – zatrzymano 18 pijanych kierowców, 14 złodziei i 14 z narkotykami

ZOBACZ TAKŻE: 262 interwencji strażaków – 65 pożarów i 55 wypadków

ZOBACZ TAKŻE: Ponad 1,7 tys. interwencji pogotowia

W dalszej części sesji radni podjęli uchwałę w sprawie zmian w tegorocznym budżecie. Dochody zostały skorygowane do kwoty 105 412 846,68 (zwiększenie o ponad 3 mln zł), m.in. po wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych (1,3 mln zł) oraz środków zewnętrznych, m.in. otrzymanych z Urzędu Marszałkowskiego na budowę żłobków w Kostrzynie i Siekierkach.

Wydatki po zwiększeniu o 5,6 mln zł wzrosły do poziomu 112 mln 955 tys. 239 zł i 71 gr. Dodatkowe pół miliona złotych (494 207,45 zł) trafi na budowę dróg dojazdowych do tunelu, 330 tys. na przebudowę ulicy Słowackiego i drogę do Glinki, a ponad 110 tys. zł na modernizację kolejnego odcinka drogi z Brzeźna do Siedleczka.

Poruszono również sprawę emisji obligacji.

– W tym roku mieliśmy 9,8 mln zł zaplanowane w budżecie jako środki, które pozyskamy z obligacji. Złożonych zostało 5 ofert od 5 banków. Najkorzystniejszą ofertę przedstawił Dom Maklerski Banku BPS SA.
W 2020 roku wyemitowaliśmy obligacje na 16 mln zł. Wysokość marży była na poziomie 1,1%. W obecnej ofercie wynosi 0,8%. Wysokość oprocentowania obligacji wyemitowanych przez gminę Kostrzyn 1,04%
– wyjaśniał podczas sesji Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

– Nie znam innego sposobu na to w jaki sposób, my jako gmina mamy pozyskiwać z zewnątrz środki na inwestycje. Nie ma prostszego sposobu na pozyskane środków – dodał burmistrz.

Ostatnia transza wykupu obligacji zaplanowana jest 2033 r. na kwotę 1 mln 700 tys. zł.

– Cała wartość oferty, czyli nasz koszt przez te 13 lat to jest 1 mln 170 tys. zł. Trudno sobie wyobrazić ile warte inwestycje za 10 mln zł wykonane dzisiaj, a ile będą kosztowały w 2033 roku – przekonywał burmistrz Szymon Matysek.

Włodarz gminy Kostrzyn poruszył również kwestie zadłużenia.

– Często wyciąga nam się zadłużenie gminy i tym próbuje się mamić mieszkańców opowiadając historię o bankructwach. Cały czas zwiększa się budżet wpływami z PIT-ów i CIT-ów. Jesteśmy gminą w powiecie poznańskim o stosunkowo niskim zadłużeniu. Zadłużenie gminy Kostrzyn na poziomie 48 mln zł to nie jest zobowiązanie, które mamy spłacić w rok. Jest to zaplanowane w taki sposób, aby bezpiecznie można było funkcjonować do 2033 roku, realizować inwestycje z własnych środków. My potrzebujemy inwestycji, dzięki którymi gmina będzie się rozwijać – stwierdził burmistrz.

Podczas sesji radni zdecydowali również o przekazaniu 1 mln zł dotacji celowej dla Zakładu Komunalnego. Niebawem ma zostać ogłoszony przetarg na budowę kanalizacji w Siekierkach.

– Przetarg planujemy ogłosić w trzecim kwartale. Kanalizacja powstanie w rejonie ulicy Sosnowej, Wierzbowej, Akacjowej i Dębowej – wyjaśniła Kinga Czechowska, dyrektor Zakładu Komunalnego w Kostrzynie.

W planach jest również modernizacja oczyszczalni.

– To kolejne wyzwanie kostrzyńskiego samorządu. Koszt szacujemy między 17 a 20 mln zł. Chcemy zwiększyć przepustowość oczyszczani o prawie 100% z 2100 m³ do 4 tys. m sześć. w ciągu doby. Chcemy przenieść punkt zrzutu ścieków na teren oczyszczalni i zbudować specjalny punkt dostępny 24 godz., tak byk każdy z przedsiębiorców mógł mając pin/login przyjechać o dowolnej porze i zrzucić ścieki – wyjaśnił burmistrz Szymon Matysek.

Na ten cel gmina chce pozyskać kredyt z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

– Mamy szanse na dofinansowanie 70%. Ostatnia transza kredytu na wniosek gminy zostanie umorzona. Pozostaje pytanie w jak sposób to sfinansować. WPF jest gotowy od 2023 roku – stwierdził burmistrz.

ZOBACZ TAKŻE: Retransmisja sesji {► FILM}

ZOBACZ TAKŻE: Projekty uchwał, wyniki głosowań i lista obecności radnych


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
31

maj

17:00
Biblioteka Publiczna, Kostrzyn ul. Poznańska 24
"Wyspy kanaryjskie znane, a może nieznane" - spotkanie z kapitanem jachtowym Jackiem Podgórskim

03

cze

GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Hetman Orchowo

SIEKIERKI - boisko, ul. Szkolna
Festyn rodzinny

04

cze

16:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Koziołek Poznań

17

cze

15:00
KOSTRZYN, Parafia Błog.Jolanty, ul. Prymasa Wyszyńskiego 14a
Festyn Bajkowy
• tor przeszkód XXL
• foodtrucki
• bajeczne konkurencje
• koncerty i potańcówka
• loteria fantowa z biletami do Energylandii

[ wszystkie ]

Sonda
Czy powinna powstać gminna farma fotowoltaiczna? ►więcej

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: