Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Pamięć o przodkach – uporządkowano cmentarz ewangelicki w Siedleczku {►FILM} - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Pamięć o przodkach – uporządkowano cmentarz ewangelicki w Siedleczku {►FILM}
10-05-2021 08:00   Janusz Ludwiczak
W kwietniu mieszkańcy Siedleczka wraz z przedstawicielami Stowarzyszeń Koimeterion i Kasztelania Ostrowska oraz przedstawicielami Młodzieżowej Rady Miejskiej uporządkowali dawny cmentarz ewangelicki. Wykoszone zostały chaszcze, które zarosły na grobach olędrów. Udało się również znaleźć informacje o pochowanych tutaj osobach.

O zapomnianych cmentarzach ewangelickich w Siedleczku i Brzeźnie pisaliśmy dwa lata temu. Na obu nekropoliach z przełomu XVIII i XIX wieku spoczywają Olędrzy, czyli niemieccy, ale także polscy osadnicy, umiejący meliorować bagniste tereny, karczować lasy czy użyźniać piaski w zamian za czynsz i wolniznę. Więcej w artykule: Zapomniane cmentarze Olędrów w Brzeźnie i Siedleczku popadają w ruinę.

W kwietniu z inicjatywy mieszkańców Siedleczka – państwa Joanny i Krzysztofa Kurpów oraz sołtys Doroty Hamerskiej, przedstawicieli Stowarzyszeń: Koimeterion i Kasztelania Ostrowska oraz członków Młodzieżowej Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn udało się przeprowadzić prace porządkowe na dawnym cmentarzu ewangelickim w Siedleczku. W akcji wziął udział również burmistrz Szymon Matysek wraz ze swoim zastępcą Waldemarem Biskupskim. Wykoszone zostały krzewy, chaszcze i drzewa porastające na nagrobkach.

Podczas prac udało się odsłonić dwanaście pozostałości po nagrobkach, a także odkryć tablice nagrobne spoczywających.

Wcześniej przeprowadzona została inwentaryzacja terenu.

– Nasze stowarzyszenie działa od 2018 roku. Głównie zajmujemy się pielęgnowaniem cmentarza ewangelicko-reformowanego w Orzeszkowie. Działamy też na terenie gminy Wronki. Kilka lat temu w gminie Kostrzyn przeprowadziliśmy projekt, polegający na dokumentacji cmentarzy ewangelickich na terenie powiatu poznańskiego, który jest powyżej 100 – powiedziała Joanna Wałkowska, prezes Stowarzyszenia Rewitalizacji Zabytkowych Cmentarzy Koimeterion.

Okazuje się również, że dawny cmentarz ewangelicki jest unikatową ostoją przyrody.

– Już podczas pierwszej inwentaryzacji cmentarza w Siedleczku odnotowano tam siedemnaście taksonów grzybów o charakterze głównie saprotrofów naziemnych, naściółkowych i nadrewnowych. Spełniają one doskonale swoją rolę w sukcesywnym rozkładaniu szczątków roślinnych, gałązek i większych fragmentów drewna. Natomiast niewątpliwą nagrodą za rozważne porządki na cmentarzu w Siedleczku było znalezienie na nim owocników czarki – najpewniej czarki austriackiej – opowiada Basia Kudławiec ze Stowarzyszenia Kasztelania Ostrowska.

Przyrodnicy znaleźli na tym terenie również wieczornik damski, śniedek, cebulice syberyjską, lilaka pospolitego czy śnieguliczkę białą.

W trakcie kwietniowych prac pielęgnacyjnych na cmentarzu w Siedleczku odkryto płytę nagrobną Michaela Wilde.

– Udało mi się przeanalizować tą osobę i dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy. Prowadzę badania dokumentów, które udostępniane są przez archiwa państwowe, a także przeprowadzam genealogię – mówi Monika Jankowiak ze Stowarzyszenia Koimeterion.

Michael Wilde urodził się 26 sierpnia 1857 roku w Turostówku – w niewielkiej wsi w pobliżu Pobiedzisk [jej niemiecka nazwa brzmiała Schönbergen]. Był najmłodszym dzieckiem gospodarza Gottlieba Wilde i Caroline Schroeder. Pobrali się oni 22 listopada 1836 roku w Pobiedziskach. Gottlieb mieszkał wtedy w Starej Górce Hauland, a Caroline w Węglewie Hauland. Słowo „hauland” było typowo używane w nazwach nowotworzonych wsi, które były zasiedlane przez osadników olęderskich. Michael miał pięcioro rodzeństwa.

Michael 29 grudnia 1885 roku w Pobiedziskach poślubił Emmę Kelm, która była córką gospodarza, a urodziła się 29.04.1866 roku w Gołuniu Hauland, również w okolicach Pobiedzisk. Zapewne zatem rodzina Kelm była napływowa, olęderska.

W dniu ślubu mieszkał już w Siedleczku (Siedlec Hauland) i pracował tam na swoim gospodarstwie. Od 1888 roku zaczynają przychodzić na świat dzieci. Niestety, niemowlęta po kolei umierają. Michael i Emma tracą wtedy dwóch synów i dwie córki. Dopiero w 1893 roku rodzi się Auguste Amalie, którą udaje się odchować. Para dochowuje się jeszcze trzech synów i dwóch córek. Niestety, w międzyczasie traci jeszcze czworo maleńkich dzieci, w tym jedno rodzi się martwe. A zatem z czternaściorga latorośli, tylko szóstkę udaje się prawdopodobnie odchować.

– Niestety, nie wiemy na razie prawie nic o dalszych losach potomstwa Michaela. Odszukaliśmy w metrykach z Czerniejewa dwa akty ślubu najmłodszego syna, Wilhelma Reinholda, który był rolnikiem i również mieszkał w Siedleczku. Pierwszy dokument pochodzi z 1931 roku, dugi z 1936 roku. Wilhelm poślubił Berthę Glasemann, a gdy owdowiał, ożenił się z jej siostrą Auguste Almą. Obie urodziły się w Grabach koło Czerniejewa. Wiemy, że Emma, żona Michaela jeszcze żyła i mieszkała nadal w Siedleczku. Z inskrypcji na omawianej tutaj steli nagrobnej możemy wywnioskować, że Wilhelm nie był jedynym żyjącym dzieckiem Michaela. Zmarł 30 kwietnia 1934 roku i został pochowany w Siedleczku – opowiada Monika Jankowiak.

– Udało mi się skontaktować z krewnym – prapraprawnukiem brata Michaela Wilde. Ale był zszokowany całą historią swoich przodków – podsumowuje Monika Jankowiak.

Udało się równie odnaleźć historię pochowanego w Siedleczku w 1917 r. Ludwiga Johanna Klicha.

– Urodził się w 1842 roku rodzinie Gottfrieda i Anny Cathariny Klich, mieszkał w Brzózkach (Brzoski, Birkenau), gdzie pędził życie budowniczego młynów. Mógł to być dość intratny zawód. W 1877 roku w Czerniejewie poślubił pochodzącą z Siedlca Elisabeth Henriettę Heth (lub Hoedt), z zawodu służącą lub jak to niegdyś mówiono, dziewkę. Zamieszkali w Brzózkach i spłodzili tam czwórkę dzieci. Pomiędzy 1884 a 1887 rokiem przeprowadzili się do Siedlca. Tam urodziło im się jeszcze sześcioro dzieci. Niestety, z tej licznej gromadki co najmniej pięcioro potomstwa zmarło wkrótce po narodzinach. Między rokiem 1888 a 1890 Pan Klich prawdopodobnie nabył majątek i zaczął figurować w dokumentach już nie jako budowniczy młynów, ale jako właściciel.
Są też dwa pikantne obyczajowe szczegóły z życia Ludwiga. Jego matka, Anna Catharina Muhlnickel była kolejno żoną trzech braci Klich: Johanna, Georga i Gottfrieda. Urodziła łącznie dwanaścioro dzieci. Druga opowieść to nadal dla nas zagadka. W niektórych aktach metrykalnych związanych z Ludwigiem figuruje zamieszkała w Siedlcu Emilia Hoedt. Wydaje się być ona macochą Henrietty, żony Ludwiga, ale również matką jednego z jego dzieci… Nie udało nam się ostatecznie rozwikłać tej szarady
– opowiada Monika Jankowiak ze Stowarzyszenia Koimeterion.


Fot: Janusz Ludwiczak (1-14), Kasztelania Ostrowska (15-22), Łukasz Szał (23-25), Stowarzyszenie Koimeterion/Archiwum Państwowe w Poznaniu (26-31)

ZOBACZ TAKŻE: Zapomniane cmentarze Olędrów w Brzeźnie i Siedleczku popadają w ruinę

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

wrz

19:00
SOKOLNIKI Klonowskie, świetlica
Wybory Sołtysa i Rady Sołeckiej Sołectwa Klony

18

wrz

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Festiwal Jabłka, Śliwki i Miodu - jarmark jesienny
(plac przy MGOK)

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn - Vitcovia Witkowo

17:00
SIEKIERKI, Skwer im. Powstańców Wielkopolskich
"Pożegnanie lata w Siekierkach" - festyn

19

wrz

11:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Las Puszczykowo

[ wszystkie ]

Sonda
Czy obawiasz się czwartej fali koronawirusa i powrotu obostrzeń?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: