Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Ponad 100 studentów Politechniki Poznańskiej przygotowuje nową wizję kostrzyńskiego Rynku - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Ponad 100 studentów Politechniki Poznańskiej przygotowuje nową wizję kostrzyńskiego Rynku
10-05-2021 07:00   Janusz Ludwiczak
Pod koniec czerwca mamy poznać projekty koncepcji zagospodarowania Rynku w Kostrzynie.

Przez blisko 3 tygodnie (od 23 marca do 9 kwietnia) mieszkańcy mogli w specjalnej ankiecie wypowiedzieć się jak ich zdaniem w przyszłości powinien wyglądać kostrzyński Rynek. W sumie wpłynęło 557 ankiet.

Aż 75% ankietowanych chce usunięcia z płyty Rynku postoju taksówek, a ponad połowa respondentów uznała za zasadne zlikwidowanie parkingu. Znaczna większość mieszkańców chciałaby stworzenia dodatkowej przestrzeni z zielenią miejską. 41% badanych uznała, że Rynek powinien pełnić funkcje rekreacyjne. Zdaniem 66% ankietowanych ulica Kościuszki powinna być jednokierunkowa. Za wprowadzeniem strefy płatnego parkowania jest 39% (z czego nieco ponad połowa uważa, że tylko na Rynku).

Osoby biorące udział w ankiecie uznały, że na Rynku powinna znaleźć się fontanna, a także kawiarnia, stojaki dla rowerów, lodziarnia, toaleta publiczna oraz plan miasta i tablice z rysem historycznym.

– Modernizacja Rynku będzie to jedno z priorytetowych zadań. Z jednej strony mieszkańcy chcą ograniczyć liczbę miejsc postojowych, ale nie chcą wprowadzenia strefy płatnego parkowania. Trudno będzie to pogodzić. Jak widać z ankiet zieleń powinna być jednym z dominujących elementów. Naszym zdaniem nie należy rezygnować całkowicie z nawierzchni – musi być tez przestrzeń, gdzie będzie można zorganizować koncert czy inne formy aktywizacji– wskazuje Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

Zastrzeżenia do konsultacji dotyczących rewitalizacji kostrzyńskiego Rynku podczas kwietniowej sesji miał radny Piotr Hojeński.

– Ankietę mógł wypełnić każdy wielokrotnie. Nie było weryfikacji ankiety przez np. ePuap, można było oddawać wiele głosów – wskazywał radny Piotr Hojeński.

– Wydaje mi się, że ciężko będzie pogodzić interesy wszystkich. Zgadzamy się, że ten Rynek musi być zmieniony, ale nie może być tak, że funkcja rekreacyjna będzie dominująca – dodał radny Piotr Hojeński.

– Funkcje można połączyć. Ludzie nie przestaną robić zakupów w sklepach czy aptece. Rynek będzie bardziej atrakcyjny – odpowiedział Grzegorz Banaszak, przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

Radni poruszyli również kwestie związane z parkowaniem.

– Rano Rynek jest pusty. Zbliża się godz. 10 i parking jest pełny. Miejsca blokują najczęściej pracownicy. Wystarczy spojrzeć na sąsiadów, jak jest już w Swarzędzu. Kiedyś znaleźć wolne miejsce postojowe to był problem – wskazywał radny Artur Wojciechowski.

– W Poznaniu strefa płatnego parkowania funkcjonuje nawet do godz. 20:00. Naszą intencją jest uporządkowanie ruchu w centrum miasta, tak by ludzie przyjechali, zostawili samochód podczas załatwienia spraw w urzędzie, zrobili zakupy i zwolnili miejsce kolejnym osobom – dodał burmistrz.

22 kwietnia odbyło się spotkanie ze studentami i dr inż. arch. Krzysztofem Borowskim, kierownikiem projektu. Poruszano wstępne założenia planistyczne. Również mieszkańcy mogli zabrać głos.

Mieszkańcy pytali m.in. o pomnik Światowida. Nie będzie planowana jego likwidacja. Rozważane jest przesunięcie o kilka metrów – w głąb Rynku Pomnika walki i męczeństwa.

– Chciałam zapytać jaka jest opinia na temat stworzenia przystanku autobusowego w okolicy rynku? – pytała Martyna Staszkiewicz.

– Nie wykluczamy takiego rozwiązania, ale przystanek w obecnym miejscu sprawdza się – wskazywała Agata Stoińska, kierownik Wydziału Nieruchomości, Urbanistyki i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Kostrzynie.

– Czy są plany żeby w przyszłości został wprowadzony rower miejski? – dopytywała Sandra Chrzumnicka.

– Wszystko dzieje się w obrębie 2-3 km w obrębie miasta: dworzec kolejowy i wszystkie instytucje funkcjonują w centrum. Obserwuję Luboń, gdzie działający rower miejski jest połączony z poznańskim. U nas ciężko byłoby z tym, odstąpiliśmy od tego pomysłu – odpowiedział Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

Koncepcje zagospodarowania kostrzyńskiego Rynku przygotowuje ponad 100 studentów Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Projekty mamy poznać pod koniec czerwca. Najlepsi autorzy otrzymają nagrody. W sumie na ten cel przeznaczono 15 tys. zł.

– Nie jest powiedziane, że zwycięski projekt zostanie przeznaczony w pełni do realizacji. To nie jest konkurs przeznaczony dla pracowni architektonicznych dla zespołów z pełnymi uprawnieniami – wskazywał dr Krzysztof Borowski.

– Dopuszczamy taki scenariusz, że z wyróżnionych prac będziemy kontynuować współpracę ze studentami. Chcielibyśmy na przełomie III i IV kwartału tego roku wybrać konkretnego wykonawcę dokumentacji projektowej, na którą szacujemy przeznaczyć 250-300 tys. zł. Projekt nie będzie odłożony na półce, jesteśmy zdeterminowani, by to zrobić – podsumował burmistrz Szymon Matysek.

Projekt modernizacji Rynku miałby być gotowy w 2023 roku.


Komentarze (10)

12-05-2021 15:15:50
Mieszkaniec
Cały ten cyrk, pełna zgoda! Trzeba dodać, że na podtrzymywanie złudzeń Matysek i ferajna wydają setki tysięcy złotych i jeszcze nie ma nawet wizji Rynku!
11-05-2021 19:31:53
Cały ten cyrk
Ze studentami jest po to, by przez kolejny rok udawać, zecoklwiek dzieje się w temacie rynku. Potem jeszcze półtora roku udawania i już będzie kolejna kadencja
11-05-2021 09:06:44
Jack
Kazimierz miejsc parkingowych poza rynkiem jest dość dużo. Wlaczyc autonogi i nie ma problemu.
11-05-2021 08:08:03
.
... Ale zanim to nastąpi, będzie tak, że studenci zaproponują radykalne zmiany i zaraz powstanie larum, któremu przewodzić będzie radny Hojeński, że chcą doprowadzić nas do bankructwa i zabierają „nasz” rynek. Otóż to. Rynek nie powinien być „Wasz”, ale dla nas wszystkich. Ps Odkąd pierwszy raz pojawiłem się w Kostrzynie, uderzyło mnie to i wciąż nie mogę uwierzyć, jak niesamowicie klimatyczny zaułek za Bramą Cechową może być tak zaniedbany i niewykorzystany.
11-05-2021 08:04:58
.
Przede wszystkim, należy odpowiedzieć na pytanie, czy o wizji Rynku i kształcie przebudowy, powinni decydować okoliczni mieszkańcy i sklepikarze, i to ich głos miałby być decydujący, jak ma to miejsce choćby w przypadku jakiejś bocznej drogi osiedlowej, czy Rynek jest „własnością” wszystkich mieszkańców Kostrzyna i gminy? Czy Rynek jest dobrem lokalnym czy dobrem całego miasta? Odpowiedź na to pytanie powinna wyznaczać kierunki modernizacji. A czy zmiana funkcji, na rekreacyjną, zaszkodzi sklepikarzom? Ja uważam, że nie. To nie samochód, a człowiek, kupuje w sklepie. Im więcej ludzi, tym więcej potencjalnych klientów. Zdajecie sobie sprawę, jak odżyło centrum Poznania od czasu radykalnego ograniczenia ruchu samochodowego? Ludzie są wszędzie. Nie, nie łażą bez celu; piją kawę w kawiarniach, kupują w spożywczych, odwiedzają sklepy odzieżowe, obuwnicze, itp. Rewitalizacja rynku to nie jest zagrożenie, a szansa na radykalny wzrost obrotów; pod warunkiem wyrzucenia samochodów i „ściągnięcia” na Rynek ludzi. Myślenia na zasadzie: „nie ma miejsc parkingowych – nie będzie ludzi”, jest prymitywne i sprzeczne z praktyką. Uważam, że w dłuższej perspektywie, roku, dwóch, pięciu, sklepikarze uznają że to była najlepsza rzecz, jaka ich spotkała. cdn...
10-05-2021 18:08:00
Kazimierz
Proszę postawić się w sytuacji właścicieli sklepów.Jeżeli rynek miałby być tylko miejscem do wypoczynku i bez miejsc parkingowych to właściciele sklepów mogą zamykać swe miejsca pracy.
10-05-2021 17:25:19
Lump
Super, że w końcu się za to wzięli. Pytanie dlaczego tak późno, czy nasza Gmina musi być taka opóźniona?
10-05-2021 13:39:48
Tadzik
Nasz rynek wyglada tragicznie. Do tego wszędzie sra... gołębie masakra. Brać przykład z Pobiedzisk
10-05-2021 13:20:21
kaśka
Przydałyby się tam ogródki kawiarniane
10-05-2021 11:42:40
Kostrzynianin
To miejsce wymaga zmian. Przede wszystkim wywalić auta - Rynek nie powinien być parkingiem
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

maj

15:00
GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Antares Zalasewo

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Piast II Kobylnica/Karamba Gruszczyn - Lechia II Kostrzyn

27

maj

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-14:00

28

maj

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - GKS Dopiewo

29

maj

11:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Pogoń Książ Wielkopolski

[ wszystkie ]

Sonda
Czy w Kostrzynie powinna działać Straż Miejska?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: