Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Dyliżansem pocztowym z Kostrzyna do Poznania - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Dyliżansem pocztowym z Kostrzyna do Poznania
05-05-2021 06:00   Janusz Ludwiczak
Równo 28 lat temu, 4 maja 1993 roku z okazji Światowej Wystawy Filatelistycznej na MTP z Kostrzyna do Poznania wyruszył dyliżans pocztowy.

Światowa Wystawa Filatelistyczna została zorganizowana na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w maju 1993 roku z okazji 100-lecia polskiego zorganizowanego ruchu filatelistycznego.

"Znaczki pocztowe można traktować jako świadectwo miejsca i czasu. Ilustrują one dzieje ostatnich stuleci. Spotykamy się na otwarciu Światowej Wystawy Filatelistycznej. To że odbywa się ona w Polsce, jest także znakiem czasu. Jest świadectwem zmian, jakie dokonują się w naszym kraju i tej części Europy" – mówił podczas otwarcia Lech Wałęsa, ówczesny Prezydent RP.

Na Światowej Wystawie Filatelistycznej "Polska 93" kolekcjonerzy z 93 państw prezentowali znaczki i kartki pocztowe oraz inne materiały.

Z okazji wydarzenia zorganizowano pocztę balonową, a także 4 maja 1993 roku dawnym szlakiem wyruszył z Kostrzyna do Poznania dyliżans pocztowy.

W pochodzącej z XIX wieku willi przy ul. Poznańskiej 13, naprzeciwko Biblioteki Publicznej mieściła się Poczthalteria Kostrzyńska. Zatrzymywały się przy niej dyliżanse dowożące pasażerów traktem z Warszawy do Berlina.

– Na głos trąbki pocztowej gromadzili się przed stacją liczni mieszkańcy miasteczka, by dowiedzieć się od podróżnych nowinek ze świata – opowiada regionalista Kazimierz Matysek.

W XVIII wieku przez Kostrzyn przebiegały szlaki królewskiej poczty polskiej, mającej centralny węzeł w Poznaniu (potwierdzone w latach 1764- 1793).

– W Kostrzynie znajdowała się stacja pocztowa przeprzęgowa, a od 1793 roku urząd pocztowy – posterunek trudniący się wymianą przesyłek. Stacja pocztowa funkcjonowała też z powodzeniem w okresie Księstwa Warszawskiego, kiedy wprowadzono regularne kursy poczty dyliżansowej. Około 1838 roku pobudowana została szosa państwowa o bitej nawierzchni, prowadząca z Poznania do Warszawy przez Kostrzyn i Wrześnię. W 1852 roku utwardzono i przebudowano drogę z Kostrzyna do Gniezna, będącą odcinkiem szosy z Poznania do Torunia. W 1863 roku pobudowana została powiatowa żwirówka ze Środy przez Kostrzyn do Pobiedzisk. Utwardzenie wszystkich dróg przelotowych przechodzących przez Kostrzyn sprawiło, że stał się on w połowie XIX wieku ważnym węzłem. Wskazują na to wysokie dochody z opłat drogowych rogatki w Kostrzynie (przy rozwidleniu dróg do Warszawy i Gniezna), wynoszące np. w 1850 roku 3.090 talarów rocznie. Mniej intratne były rogatki w Siedlcu, Sannikach, Promnie czy Klonach. Jak wynika z rozkładu jazdy poczt konnych z 1863 roku, przez Kostrzyn wiodły trasy dyliżansów kursujących z Poznania do Gniezna, Trzemeszna, Strzałkowa, Pleszewa i Ostrowa. W Kostrzynie można było uzyskać odpowiednie połączenia na poczty osobowe w kierunku Pobiedzisk, Gniezna, Żnina, Szubina, Wrześni i Miłosławia – pisze Kazimierz Matysek w publikacji "Dzieje Kostrzyna".

Poczta dyliżansowa została zlikwidowana wraz z uruchomieniem linii kolejowej z Poznania przez Kostrzyn do Wrześni w 1887 roku, a później w 1974 roku wybudowaniem dwujezdniowej obwodnicy Kostrzyna i krajowej trasy E-8 – obecnie drogi krajowej nr 92.


Fot: Izba Muzealna Ziemi Kostrzyńskiej (1-2,5), Janusz Ludwiczak (3-4), TVP Poznań (6-7), Polska Telewizja Internetowa/AlfaTV (8)

ZOBACZ TAKŻE: Pamiątki z Kostrzyna i okolic

ZOBACZ TAKŻE: Kostrzyn jest już miastem od 769 lat {HISTORIA}

ZOBACZ TAKŻE: Upamiętniono Poczthalterię

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

wrz

19:00
SOKOLNIKI Klonowskie, świetlica
Wybory Sołtysa i Rady Sołeckiej Sołectwa Klony

18

wrz

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Festiwal Jabłka, Śliwki i Miodu - jarmark jesienny
(plac przy MGOK)

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn - Vitcovia Witkowo

17:00
SIEKIERKI, Skwer im. Powstańców Wielkopolskich
"Pożegnanie lata w Siekierkach" - festyn

19

wrz

11:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Las Puszczykowo

[ wszystkie ]

Sonda
Czy obawiasz się czwartej fali koronawirusa i powrotu obostrzeń?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: