Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Tramwajem dojedziemy do Swarzędza? - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Tramwajem dojedziemy do Swarzędza?
13-04-2021 08:05   Janusz Ludwiczak
Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak sugeruje, że trasa tramwajowa z Miłostowa powinna zostać wydłużona do Swarzędza.

W rozmowie dla "Gazety Wyborczej Poznań" prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak powiedział, że potrzebny jest tramwaj do Swarzędza.

– Owszem, dzisiaj, kiedy szkoły pracują w trybie zdalnym, podobnie jak wiele zakładów pracy, a do tego zamknięte są kina, teatry i cała gastronomia, pasażerowie faktycznie zrezygnowali z wielu podróży. Ale według mnie odwrót od transportu publicznego nie jest trwały. Nie ma dla niego alternatywy w postaci indywidualnej podróży samochodem. Taki scenariusz w miastach jest niemożliwy, niezależnie od pandemii.
Konieczne jest zsynchronizowanie transportu miejskiego z Poznańską Koleją Metropolitalną, a także z komunikacją gminną czy z autobusami dalekobieżnymi. W to wpisuje się np. przedłużenie linii tramwajowej z Miłostowa do Swarzędza, obok fabryki Volkswagena, który jest naszym największym pracodawcą. Mam nadzieję, że wspólnie ze Swarzędzem – największą podpoznańską gminą – i samym Volkswagenem wypracujemy porozumienie. Poważnie analizujemy ten projekt
– powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

W rozmowie z Radiem Poznań prezydent Jacek Jaśkowiak powiedział, że nie jest to luźny pomysł i ma szansę na realizację.
– Mniej więcej dwa lata temu burmistrz Swarzędza pan Marian Szkudlarek zapytał mnie, czy widziałbym taką możliwość. Inwestycja wymagałby uzgodnienia w zakresie podziału kosztów, ale mogłaby być finansowana przed trzy podmioty - miasto Poznań, Swarzędz i firmę Volkswagen. To jest inwestycja, która możnaby zacząć nie wcześniej niż w ciągu dwóch, trzech lat – powiedział gospodarz stolicy Wielkopolski.

Okazuje się, że tramwaj do Swarzędza nie jest nowym pomysłem. Jak pisze portal swarzedz24.pl był to jeden z tematów kampanii wyborczej do samorządu w 2018 roku. Bożena Szydłowska, kandydatka Koalicji Obywatelskiej na burmistrz Swarzędza i wieloletnia poseł na Sejm zauważała konieczność budowy 6-kilometrowej trasy tramwajowej, która miała jednak prowadzić z pętli na Franowie do Zalasewa, a koszt inwestycji szacowany był na 300 mln zł.


Komentarze (3)

17-04-2021 14:12:46
Kasia
Nie będzie to tylko tak zwany farmazon Pan Jaśkowiak tylko rowerem może do Swarzędza dojechać otg i cała prawda.
13-04-2021 10:06:23
.
Brzmi nieco jak spóźniony żart primaaprilisowy, ale pomysł znakomity, choć koszty będą kolosalne. 700 m tramwaju na Unii Lubelskiej kosztowało 50 mln zł, a tu od pętli na Miłostowie, do granicy Swarzędza, są już ponad 3 km. Alternatywą mogłoby być przedłużenie tramwaju z Franowa, przez Kobylepole, do Zalasewa. Koszty jeszcze większe, bo wiązałoby się to z tunelem pod torami na Franowie, ale Poznań otwarłby sobie duży teren Kobylegopola pod zabudowę wielorodzinną. Co ciekawe, w swarzędzkim studium uwarunkowań, na południe od Nowej Wsi i Zalasewa, aż do Jasina, pozostawiona jest rezerwa pod szynabus.
13-04-2021 09:18:05
Maruda
Jakby tak jeszcze swarzędzką pętlę tramwajową połączyć autobusem z Kostrzyna.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
26

cze

11:00
GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
Derby gminy:
GKS Gułtowy - 1922 Lechia II Kostrzyn

07

lip

10:00
KOSTRZYN, Park Miejski, ul.Warszawska/Dworcowa/Ogrodowa
II Kostrzyński Bieg Kolorów dla dzieci

08

lip

Gułtowy
Gułtowskie Potyczki Poetów

14

lip

10:00
SIEKIERKI - boisko, ul. Szkolna
Bieg kolorów

27

lip

IWNO, Stara Cegielnia
Dziki bieg w polu - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Czy w Kostrzynie powinna działać Straż Miejska?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: