Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Tramwajem dojedziemy do Swarzędza? - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Tramwajem dojedziemy do Swarzędza?
13-04-2021 08:05   Janusz Ludwiczak
Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak sugeruje, że trasa tramwajowa z Miłostowa powinna zostać wydłużona do Swarzędza.

W rozmowie dla "Gazety Wyborczej Poznań" prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak powiedział, że potrzebny jest tramwaj do Swarzędza.

– Owszem, dzisiaj, kiedy szkoły pracują w trybie zdalnym, podobnie jak wiele zakładów pracy, a do tego zamknięte są kina, teatry i cała gastronomia, pasażerowie faktycznie zrezygnowali z wielu podróży. Ale według mnie odwrót od transportu publicznego nie jest trwały. Nie ma dla niego alternatywy w postaci indywidualnej podróży samochodem. Taki scenariusz w miastach jest niemożliwy, niezależnie od pandemii.
Konieczne jest zsynchronizowanie transportu miejskiego z Poznańską Koleją Metropolitalną, a także z komunikacją gminną czy z autobusami dalekobieżnymi. W to wpisuje się np. przedłużenie linii tramwajowej z Miłostowa do Swarzędza, obok fabryki Volkswagena, który jest naszym największym pracodawcą. Mam nadzieję, że wspólnie ze Swarzędzem – największą podpoznańską gminą – i samym Volkswagenem wypracujemy porozumienie. Poważnie analizujemy ten projekt
– powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

W rozmowie z Radiem Poznań prezydent Jacek Jaśkowiak powiedział, że nie jest to luźny pomysł i ma szansę na realizację.
– Mniej więcej dwa lata temu burmistrz Swarzędza pan Marian Szkudlarek zapytał mnie, czy widziałbym taką możliwość. Inwestycja wymagałby uzgodnienia w zakresie podziału kosztów, ale mogłaby być finansowana przed trzy podmioty - miasto Poznań, Swarzędz i firmę Volkswagen. To jest inwestycja, która możnaby zacząć nie wcześniej niż w ciągu dwóch, trzech lat – powiedział gospodarz stolicy Wielkopolski.

Okazuje się, że tramwaj do Swarzędza nie jest nowym pomysłem. Jak pisze portal swarzedz24.pl był to jeden z tematów kampanii wyborczej do samorządu w 2018 roku. Bożena Szydłowska, kandydatka Koalicji Obywatelskiej na burmistrz Swarzędza i wieloletnia poseł na Sejm zauważała konieczność budowy 6-kilometrowej trasy tramwajowej, która miała jednak prowadzić z pętli na Franowie do Zalasewa, a koszt inwestycji szacowany był na 300 mln zł.


Komentarze (3)

17-04-2021 14:12:46
Kasia
Nie będzie to tylko tak zwany farmazon Pan Jaśkowiak tylko rowerem może do Swarzędza dojechać otg i cała prawda.
13-04-2021 10:06:23
.
Brzmi nieco jak spóźniony żart primaaprilisowy, ale pomysł znakomity, choć koszty będą kolosalne. 700 m tramwaju na Unii Lubelskiej kosztowało 50 mln zł, a tu od pętli na Miłostowie, do granicy Swarzędza, są już ponad 3 km. Alternatywą mogłoby być przedłużenie tramwaju z Franowa, przez Kobylepole, do Zalasewa. Koszty jeszcze większe, bo wiązałoby się to z tunelem pod torami na Franowie, ale Poznań otwarłby sobie duży teren Kobylegopola pod zabudowę wielorodzinną. Co ciekawe, w swarzędzkim studium uwarunkowań, na południe od Nowej Wsi i Zalasewa, aż do Jasina, pozostawiona jest rezerwa pod szynabus.
13-04-2021 09:18:05
Maruda
Jakby tak jeszcze swarzędzką pętlę tramwajową połączyć autobusem z Kostrzyna.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

sty

Polska * Gmina Kostrzyn
30. finał WOŚP

Gułtowy
30. finał WOŚP

BRZEŹNO, sala Ochotniczej Straży Pożarnej
30. finał WOŚP

18:00
KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
Wielki Koncert Noworoczny, połączony z 30. finałem WOŚP
Wystąpią: AudioFeels i Ola Szwed

25

lut

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-14:00

[ wszystkie ]

Sonda
Czy Polski Ład wpłynął na Twoją pensję?

Tak, dostałem wyższą

Nic się nie zmieniło

Niestety moja wypłata jest teraz niższa


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: