Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Poznań, Czerwonak, Swarzędz i Oborniki wystąpiły z GOAP. Kostrzyn zdecyduje w czwartek - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Poznań, Czerwonak, Swarzędz i Oborniki wystąpiły z GOAP. Kostrzyn zdecyduje w czwartek
13-04-2021 07:15   Janusz Ludwiczak
Podczas poniedziałkowego posiedzenia radni z Komisji rolnictwa, ochrony środowiska i spraw komunalnych oraz budżetowo-prawnej jednogłośnie pozytywnie zaopiniowali uchwałę ws. wystąpienia gminy Kostrzyn z GOAP-u. Ostateczna decyzja zapadnie podczas czwartkowej sesji. Związek Międzygminny "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej" najpierw opuścił Poznań. Podobną decyzję podjęli już radni gminy Czerwonak, Swarzędz i Oborniki.

Jak już informowaliśmy Poznań zdecydował się opuścić GOAP, gdyż miasto nie chce dopłacać do wywozu śmieci innych gmin. Jak przekonywał wiceprezydent Poznania, Bartosz Guss miasto partycypuje w kosztach na poziomie 75%.

– Koszty związane z zagospodarowaniem odpadów lawinowo rosną. W tym roku koszt funkcjonowania systemu szacowany jest na 275 milionów złotych, wpływy mają wynieść 263 mln zł. Mieszkańcy Poznania wnoszą do GOAP-u 75%. Samemu będzie nam łatwiej dostosować opłaty do adekwatnych, rzeczywistych kosztów, a nie tych, które są wynikiem kompromisu z uwagi na związek dużego podmiotu oraz kilku mniejszych. Dotychczasowe rozwiązania wiązały nam ręce np. w sprawie budowy sortowni śmieci. Będziemy mogli dostosować działania do specyfiki miasta – twierdzi wiceprezydent Poznania, Bartosz Guss.

Za opuszczeniem Poznania z GOAP-u było wszystkich 34 radnych.

– Jeśli jak miasto chcemy inwestować, myślimy o budowie instalacji do recyklingu i sortowni śmieci, chcemy podnosić jakość świadczonych usług to lepiej to zrobimy poza GOAP-em – wskazywał Konrad Zaradny, radny miasta Poznania i przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej z mającej większość w radzie miasta Koalicji Obywatelskiej.

Podobnego zdania byli także opozycyjni radni PiS.

– Mieszkańcy Poznania dopłacają co roku ok. 20 mln zł. Pieniądze te możemy przeznaczyć na sprzątanie miasta. Myślę, że działając w GOAP-ie Poznań stracił szacunkowo ok. 200 mln zł, które można było znacznie lepiej wydać niż dofinansowując gminy ościenne – zaznaczył radny Michał Grześ.

Tydzień później decyzję o wyjściu ze Związku Międzygminnego "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej" podjęli radni gminy Czerwonak.

– Pozostawianie w GOAP-ie to jest najdroższy z pomysłów jaki może być. Wystąpienie Poznania spowoduje, że wzrosną koszty zagospodarowania odpadów dla pozostałych gmin. Drugi aspekt to długoletnie zobowiązania. Poznań nie pozostawia nam wyboru. Koszty funkcjonowania GOAPu będą dużo wyższe – argumentował podczas sesji Marcin Wojtkowiak, wójt gminy Czerwonak.

Gmina Czerwonak samodzielnie zajmie się gospodarką odpadami. Powołana zostanie spółka, która będzie odpowiedzialna za wywożenie śmieci z posesji mieszkańców.

GOAP opuści też gmina Swarzędz.

– Do końca czerwca wiążę nas umowa z obecnym wykonawcą, FB Serwis. Nie będzie więc tak, że od 1 stycznia śmieci będą zalegać na ulicach Swarzędza. Zrobimy wszystko, by stawka za wywóz odpadów nie wzrosła – powiedział Tomasz Zwoliński, zastępca burmistrza miasta i gminy Swarzędz.

Podobną decyzję podjęły również Oborniki.

– Mamy dwa rozwiązania. Zadania może przejąć nasza spółka komunalna lub ogłosimy przetarg na zagospodarowanie odpadami – powiedział Piotr Woszczyk, zastępca burmistrza Obornik.

Podczas czwartkowej sesji Rada Miejska Gminy Kostrzyn podejmie uchwałę w sprawie wystąpienia ze Związku Międzygminnego "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej".

"Wystąpienie Miasta Poznania spowoduje uszczuplenie budżetu Związku, a tym samym wpłynie niekorzystnie na możliwość utrzymania dotychczasowych wysokości opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Brak uregulowań formalnych, określających w sposób ścisły, kwestie podziału kosztów wystąpienia Miasta Poznania z Związku Międzygminnego „Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej” powodują znaczne ryzyko finansowe dla Gminy Kostrzyn.
Od dnia 1 stycznia 2022 r. do Gminy Kostrzyn wrócą kompetencje i obowiązki związane z organizacją systemu gospodarki odpadami komunalnymi, które obecnie znajdują się w gestii Związku. Podjęcie przedłożonej uchwały jest niezbędne do rozpoczęcia prac nad kształtem gminnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi"
– czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.

Na razie nie wiadomo ile możemy płacić za wywóz śmieci wraz z początkiem 2022 roku.

– Są dwa scenariusze. Najprawdopodobniej ogłoszony zostanie przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów. Ze względu na odległość gmin działalność GOAP-u wydaje się być mało sensowna. Jesteśmy natomiast zaskoczeni sposobem poinformowania o planach Poznania i tak szybko podjętą decyzją. Jest to dla nas niezrozumiałe, zwłaszcza, że sytuacja finansowa GOAP-u jest dobra. Mimo, że w ostatnich latach konieczna była spłata zadłużenia- prawie 45 milionów złotych, która powstała na początku funkcjonowania związku. O tak wysokim zadłużeniu dowiedzieliśmy się na początku 2015 roku – mówił nam w marcu Waldemar Biskupski, zastępca burmistrza gminy Kostrzyn i członek Zgromadzenia Związku Międzygminnego "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej".

Na razie nie wiadomo ile możemy płacić za wywóz śmieci wraz z początkiem 2022 roku. Pewne jest, że Zakład Komunalny nie będzie mógł zająć się wywozem śmieci.

– Jeżeli gmina będzie chciała zakupić śmieciarki to zgodnie z przepisami będzie musiała zrobić to spółka, nie będzie mógł to zrobić Zakład Komunalny, który jest jednostką budżetową – wskazywał Andrzej Springer, dyrektor GOAP.

W nieco lepszej sytuacji są jednak sąsiednie Pobiedziska.

– Nasz Zakład Komunalny jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Na mocy ustawy możemy zlecić to zadanie poza przetargiem – powiedział Ireneusz Antkowiak, burmistrz miasta i gminy Pobiedziska.

Do sprawy będziemy wracać.


Komentarze (1)

13-04-2021 19:00:56
GOAP
Poznaniacy może i stracili 200 mln za czasów GOAP ale za to poznańscy urzędnicy działający w GOAP nieźle się obłowili!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

cze

18:00
WIKTOROWO, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - Sołectwo Wiktorowo

18:30
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Przemysław Poznań
- zakończenie sezonu

21

cze

IWNO, Park Mielżyńskich
Wianki - powitanie lata
w godz. 17:00-24:00

22

cze

18:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Koncert Martyny Pruszyńskiej

29

cze

11:00
IWNO, Stara Cegielnia
Bieg "Cegła RUN" - Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Czy Polska wyjdzie z grupy na Euro2024?

TAK

NIE

Nie interesuje mnie to


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: