Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W dawnej zawodówce powstanie Międzypokoleniowe Centrum Inicjatyw Lokalnych - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
W dawnej zawodówce powstanie Międzypokoleniowe Centrum Inicjatyw Lokalnych
09-04-2021 07:00   Janusz Ludwiczak
Gmina Kostrzyn otrzymała 800 tysięcy złotych dofinansowania w ramach rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na remont budynku dawnej szkoły zawodowej przy u. Szymańskiego w Kostrzynie i utworzenie Międzypokoleniowego Centrum Inicjatyw Lokalnych.

W budynku przy ul. Szymańskiego mieściła się filia Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Swarzędzu. Ostatni raz zajęcia odbywały się tutaj w 2007 roku.

– Od tego czasu budynek stał pusty, niszczał i nikt nie miał pomysłu na jego zagospodarowanie. W gminie Kostrzyn nie ma miejsca, gdzie mógłby zaistnieć dialog międzypokoleniowy, który cechuje akceptacja i zrozumienie siebie nawzajem oraz swojej obecności w przestrzeni publicznej. Celem inwestycji jest utworzenie Międzypokoleniowego Centrum Inicjatyw Lokalnych poprzez generalny remont nieużytkowanego budynku gminnego i wykorzystanie go na cele społeczne – informuje Urząd Miejski w Kostrzynie.

Na ten cel gmina pozyskała 800 tysięcy złotych w ramach rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Pozostałe 150 tys. zł pochodzić będzie ze środków gminy.

– Z Międzypokoleniowego Centrum Inwestycji Lokalnych korzystać będą wszystkie grupy społeczne – dzieci, młodzież, młode mamy, seniorzy itp. W tym miejscu będą organizowane zajęcia służące wzajemnemu wsparciu. Z Międzypokoleniowego Centrum Integracji Społecznych będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy gminy, bez względu na płeć, wiek i miejsce zamieszkania. Centrum będzie posiadać niezbędne narzędzia dla społecznej integracji mieszkańców gminy – wyjaśnia urząd gminy.

Międzypokoleniowe Centrum Integracji Społecznych ma rozpocząć działalność jesienią przyszłego roku.


Komentarze (26)

14-04-2021 14:46:08
Kos
Mieszkaniec, chyba odkryłeś dla wielu Amerykę. Dziwimy się, że spośród tak z tak wielu inwestycji np. drogowych, rozbudowa szkoły w Siekierkach, budowa żłobka czy chodnika, które w końcu mogły by odciążyć budżet gminny, władze wybrały, remont zawodówki. Jak nie wiadomo o co chodź to chodzi o .... Podwykonawcy - to jest klucz. Czy tym razem też znajomi lub rodzina? A wszyscy się głowią o co chodzi, dlaczego tak drogo? No chyba nikt kosztami dla gminy tu się nie przejmuje. A przynajmniej takich pytań podczas sesji nie słyszałem...
14-04-2021 08:17:29
Mieszkaniec
Polecam porównanie z "Termomodernizacją wraz z modernizacją kotłowni strażnicy OSP w Kostrzynie", na którą również pozyskano środki zewnętrzne a z budżetu gminy wydano w 2013 r. ok 250 tysięcy zł. Też byłem i bawiłem się w sali, budynek ocieplony, wnętrze super, sala nie straciła ze swej funkcjonalności i wiele osób miało okazję z niej skorzystać. Kostrzynianka natomiast jest dla nielicznych i straciła część użyteczności dla mieszkańców. Czy obecne władze muszą, aby coś wykonać, wydawać od razu miliony? Czy chodzi o to, by zarobili podwykonawcy? Czy będzie podobnie, jak w przypadku remontu Urzędu, Kostrzynianki itd? I dziwi mnie mocno, że w odpowiedziach udzielanych przez Kaśka i Roberta wielu osobom atakowana jest jedna, która nie pisze i już te sprawy publicznie nazwała pomówieniami. Ta przypadłość jakoś się nazywa. Teraz nie powtórzę, bo musiałbym temu komuś pocisnąć.
14-04-2021 07:36:43
@Robert
Tyle, że Kostrzynianka po remoncie nie służy nikomu... Imprezy na "karnety dla swoich" raz na pół roku i wiatr między ścianami. Nawet sesja rady była tam przez 6 lat raptem bodaj jedna. No tak, sala sesyjna będzie d domu katolickim. Jak się go wyremontuje. Za kolejne kilka milionów.
13-04-2021 23:12:19
Robert
@ Kostrzyniak. Droga Pani. I dziś mamy piękną salę widowiskową "Kostrzynianka" przy MGOK. Dzięki pracy Burmistrza, Zastępcy, Radnych i pracowników Urzędu z ruiny stworzono bardzo ładny obiekt. Byłem na nie jednej imprezie organizowanej po remoncie przez MGOK. Wszystkim się podoba nowy wystrój. Tak samo będzie z byłą Szkołą Zawodową. Brawo dla naszych włodarzy. Od 2015 roku z zapuszczonych i zaniedbanych systematycznie powstają ładne i funkcjonalne sale i obiekty, które będą służyć nam Mieszkańcom przez następne lata. Brawo!!!
13-04-2021 22:12:12
Kostrzyniak
Robert swoje uwagi adresuj do dyrektora MGOK. Były propozycje najmu, należało błyskawicznie działać i podjąć remont a nie czekać na unijne, bo tu akurat zyski dla gminy żadne. Wykonano remont za 1466420 zł dokładając zdecydowaną większość z gminnej kasy. Pozyskano tylko 625484 zł, a co roku pozbawiony dochodów z najmu i niedogrzany MGOK miał zwiększoną dotację o ok 700 tys zł też z gminnej kasy, bo tak najłatwiej.
13-04-2021 21:51:55
Kaśka
Pomówieniem są te cudowne wyliczenia, że gmina mogła wynajmować "Kostrzynianke". W 3 lata miała zarobić tyle co kosztował remont? Co za bzdury i kłamstwa!
13-04-2021 21:48:02
Robert
Ooo. Tu się nawet grozi. Masakra Pani wyprawia.
13-04-2021 21:40:17
Robert
Pani R, droga Kostrzynianko. No gmina wynajmowała sale "Kostrzynianka". Do 2014 roku. A czynsz z wynajmu tak intensywnie inwestowała w ten obiekt, że grzyb na scianie i prawie by się zawaliła!!! 10 lat nie można było otynkowac jeden ściany? Przecież byłaś w Komisji Kultury i tak widać zabiegalas o remont, że nawet Halina uciekła!
13-04-2021 21:29:47
Kostrzyniak
Wstyd Robercie, Kaśko, pomówienia i ataki w ciemno nie pomogą, nie zmienią faktu, że te decyzje przyniosły gminie gigantyczne koszty: nie tylko koszt utrzymania budynku, ale nie rozbudowanie przedszkola i redukcja oddziałów, wprowadzenie operatora doprowadziło do wzrostu kosztu o ok. 3 mln zł rocznie, drugie- cała kadencja dla ciebie to szybko, dynamicznie to potrafisz tylko ściemniać, od 2014 do 2018 Kostrzynianka stała pusta. MGOK na utrzymanie otrzymywał ok. 700 tys zł więcej rocznie. A za pomówienia wreszcie odpowiednia służba poprosi o IP.
13-04-2021 21:02:34
@Robert
Remont elewacji Kostrzynianki "za unijne" oznacza brak możliwości komercyjnego jej użytkowania, czyli zarabiania na niej. Co gmina pozyskała na remont to straciła nie mogąc zarobić na wynajmie i wyszło na zero. A jakby nie Covid to i pewnie byłoby na minus nawet.
13-04-2021 20:15:48
Kaśka
@ Mieszkaniec. Kosztem ? Jakim znowu kosztem? Samorząd ma działać dla ludzi!!! To, że Pani chciała nam zamknąć Szkołę w Brzeźnie bo KOSZTY to wszyscy wiemy! Kiedyś obiecała Pani, że przyjedzie do Brzeźna i nas przeprosi. Czekamy już 9 lat!!!!!!!!!
13-04-2021 20:12:23
Robert
@Kostrzynianko nasza droga. Sala "Kostrzynianka" została wyremontowana bardzo szybko. Zrobiono projekt, pozyskano środki unijne, ogłoszono przetarg i zrealizowano zadanie. W normalny sposób jak to się robi we wszystkich gminach w Polsce. I tak pozyskuje gmina środki unijne od 2015 roku. A wcześniej? Rozbudowa byłego gimnazjum za swoje! Jak były unijne!!! A jak zaczynacie znowu przejazdach to świadczy to o tym, że jak zwykle Pani R. zero merytorycznych argumentów. Pisze o szkole, Kosyrzyniance i innych zabieganych tematach Pani jak katarynka znowu swoje bzdury!
13-04-2021 12:02:12
Kostrzyniak
@Kaśka, porównujesz obluzowaną umywalkę do tragicznych w skutkach decyzji niosących koszty wielomilionowe dla gminy i zamkniętych dwóch przejazdów kolejowych. Ale sam wróciłeś do tej umywalki, więc należy dodać, że w 2014 roku właśnie Biskupski, Matysek, Jankowiak i Kubiak byli w radzie rodziców SP przy Piasta i nie kiwnęli palcem, by napisać wniosek o remont do Urzędu do budżetu na kolejny rok. Władze informowane były o sytuacji przez media, bo ktoś robił aferę i pisał donosy. A Rada 2010-2014 z burmistrzem co roku z prywatnych pieniędzy fundowali rower czy tablet jako nagrodę w loterii na festynie organizowanym przez rodziców. Zamiast podziękowania wysyłano paszkwile oczerniające do prasy, takie jest oblicze, taka prawda, za dobro odpłacono złem.
13-04-2021 11:32:06
Mieszkaniec
Do Kaśka i Roberta, hejtem prawdy nie zakryjesz. Poprzednia władza miała ekspertyzę i zamierzała rozbudować przedszkole, to Matysek stworzył problem, bo przedszkola nie rozbudował, a teraz na siłę próbuje coś z tym budynkiem zrobić, ten jego pomysł w konsekwencji niesie dodatkowe koszty utrzymania dla gminy. Podobnie było z MGOK, umowa na najem Kostrzynianki kończyła się pod koniec 2014 r., Matysek stworzył problem, bo nie potrafił się z nikim dogadać i wynająć, przez 4 lata Kostrzynianka stała pusta i popadała w ruinę. W jednym i drugim przypadku brak decyzji przez lata. Potem próbowano rozwiązać stworzony problem przez termomodernizację, nowy pomysł zrodził dodatkowe koszty dla gminy, bo nadal nie można wynajmować przez kolejne 5 lat. Zwiększono budżet dla MGOK o 700 tys. zł rocznie. Wygląda na to, że Matysek to specjalista od tworzenia problemów, których rozwiązanie tworzy koszty dla budżetu gminy. Atak hejterski na poprzednią władzę tylko upewnia mnie, że do takich sytuacji nigdy by nie doszło, bo decyzje poprzedników były inne!
13-04-2021 11:29:06
Robert
Droga @Kostrzynianko. Pani zawsze jak była w samorządzie chciała burzyć, rozwalać, rujnować. Jak gmina miała wyburzyć budynek z 1837 roku? Obiekt znajduje się pod ochroną, jest w strefie konserwatorskiej. Nikt na to by nie pozwolił. Jak czytam była tam w przeszłości szkoła a później biblioteka. Budynek można wyremontować. Ściągnąć eternit, wypiaskować ściany. Bo co wyburzać? To samo z budynkiem "Kostrzynianki" w poprzednich latach padały propozycje by ja wyburzyć. Teraz proponuje Pani kolejny historyczny budynek. Widać, że nic nigdy nie miała Pani do zaproponowania. Wyburzać, rujnować, zamykać szkołę w Brzeźnie. I skłócać ludzi. Cały Pani obraz. I pomyśleć, że w 2006 roku głosowałem na Panią. Najgorsza decyzja w życiu. Nigdy więcej!
13-04-2021 08:24:04
@Robert, @Kaśka
no i teraz, w ramach "napraw" zamiast wybudować nowy budynek wpakujemy milion złotych w starą budę. To skarbonka bez dna. Ale kto bogatemu zabroni w tę skarbonkę pakować. Tak jak pakują w budowę dróg na jeziorze, tak jak za chwilę będą osuszać bagna. Tyle tylko, że panowie Matysek i Biskupski odejdą, a długi po nich i ekstremalne koszty w budżecie zostaną na lata. Taka pamiątka
13-04-2021 07:26:22
Robert
@Kostrzyniak czy @Kostrzynianka? Pani R.? A "Kostrzynianka"? Wszyscy pamiętamy kompletną ruinę do jakiej doprowadzono ten budynek. Ściany zawilgocone, klimatyzacja nie działa, bród i smród. Nawet Pani Halina uciekała z tego syfu z końcem 2014 roku. Kolejny obraz byłej władzy. A można było tyle zrobić. W latach 2007-2013 w perspektywie unijnej były setki milionów złotych na termomodernizacje. A nasza gmina złotówki z Unii na to nie pozyskała. Za miast brać z Unii dotacje, jak wszystkie inne gminy w Polsce, u nas pożyczki się zaciągało z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Lenistwo i nicnierobienie doprowadziły gminę do ruiny. Ale jak mizerna Rada to mizerna gmina.
12-04-2021 18:21:57
Kaśka
@ Kostrzyniak. Bierności Matyska? No właśnie pokazują, że mają pomysł na ten budynek. I pięknie. Czytam, że ostatni raz zajęcia w szkole odbyły się w 2007 roku. Brak zainteresowania przez pierwsze lata spowodowało, że dziś cały trzeba wyremontować. Kolejna rzecz, którą doprowadzono od 2007 roku do ruiny, a Burmistrz Matysek musi posprzątać. Brawo Panie Burmistrzu. Ten budynek to jeden z dowodów miernoty i stagnacji gminy szczególnie w kadencji 2010-2014.
12-04-2021 17:41:26
Kostrzyniak
Na koniec 2020 r. już 43,7 mln zł długu! Gmina już jedzie na obligacjach, a nie rozbudowana oczyszczalnia ścieków i pozaczynane inwestycje....
12-04-2021 16:54:54
Kostrzyniak
Ten budynek zostanie jako obraz bierności Matyska, była ekspertyza i zielone światło do rozbudowy przedszkola. Dlaczego nie wykonano? Tajemnica? Nie wiadomo, o co chodzi? Może w budżecie środków jeszcze w tamtych latach 2010-2014 było mniej, ale ludzi myślących, jak te skromne środki wykorzystać i pomnożyć, było więcej, a po mądrych inwestycjach na wpływy do budżetu zawsze parę lat trzeba poczekać. Wpływy na budżet tej władzy zobaczymy później. Ale już teraz widać, że im wyższe wpływy, tym okazuje się lżejsza ręka, co widać w kosztach wydatków bieżących. Obecnie doczekaliśmy ruiny budżetu gminy, roztrwoniono oszczędności i potencjał gminy - na koniec roku 2020 43,7 mln zł.
12-04-2021 16:04:15
Kaśka
@Kostrzyniak. Gdyby poprzedniej mizernej władzy chciało się d... ruszyć zamiast kłócić na sesji to połowę spraw nie trzeba by robić od 2015 roku. Inwestycje za 1-2 miliona rocznie jak się robiło w kadencji 2010-2014 i było tak, że gmina była w kompletnej ruinie. Umywalki dzieciom na nogi w szkole spadały. Ten budynek to jest obraz kadencji 2010-2014.
10-04-2021 13:51:56
Autochton
Po co ta integracja mieszkańców gminy? Czasy, kiedy mieszkańcy wiosek doskonale się znali i byli zintegrowani, już nie powrócą...
10-04-2021 12:45:39
Kostrzyniak
Mieszkaniec, przyznaję ci rację, więcej - gdyby tej władzy chciało się ruszyć d... i rozbudować przedszkole Jacek i Agatka, z dofinansowaniem czy nawet bez, to kasa na ścieżki rowerowe, drogi i chodniki by była, mógłbyś dojechać do MGOK czy Biblioteki. Chociaż trzeba zauważyć, że dostępność tych obiektów jest ograniczona, korzystają wybrańcy.
09-04-2021 23:16:38
Mieszkaniec
Co, przepraszam? Między-co? Narzędzia do integracji mieszkańców gminy? Może by tak tę integrację zacząć od połączenia ścieżkami pieszo-jezdnymi wiosek z miastem i osiedli wiejskich z centrum wiosek, żeby nieszczęścia nie było podczas zmierzania do miejsca integracji?
09-04-2021 10:56:55
Kostrzyniak
Tak, takie pomysły były, rozbudowy przedszkola, nawet środki unijne były na ten cek do pozyskania ok. 1 mln zł, ale pogardzono pomysłem. Rozbudowa przedszkola Jacek i Agatka, to był sposób na utrzymanie niższych kosztów utrzymania przedszkoli przez gminę. Niestety, w tej chwili koszt przedszkoli wzrósł o 5 mln zł i są to niestety koszty bieżące, które płacimy corocznie. Wzrost kosztów to w dużej mierze jest efekt redukcji oddziałów i uruchomienia operatora.
09-04-2021 08:27:17
już na fb
ktoś napisał, że taniej byłoby zburzyć ruinę i w to miejsce wybudować nowy budynek.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
08

cze

12:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Lubuszanin Trzcianka

11

cze

12:15
SIEKIERKI, Kościół św. Jadwigi, ul. Kórnicka 1
Koncert pieśni maryjnych chóru Cantores Assumptae z Czerlejna

14

cze

13:30
SIEKIERKI, Kościół św. Jadwigi, ul. Kórnicka 1
Mobilne Centrum Badań
(parking przy kościele)

17

cze

15:00
KOSTRZYN, Parafia Błog.Jolanty, ul. Prymasa Wyszyńskiego 14a
Festyn Bajkowy
• tor przeszkód XXL
• foodtrucki
• bajeczne konkurencje
• koncerty i potańcówka
• loteria fantowa z biletami do Energylandii

16:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Luboński KS Luboń

[ wszystkie ]

Sonda
Czy powinna powstać gminna farma fotowoltaiczna? ►więcej

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: