Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wielkanocne kartki sprzed stu lat - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Wielkanocne kartki sprzed stu lat
16-04-2022 09:46   Janusz Ludwiczak
Dziś życzenia świąteczne wysyłamy głównie przez sms, mail, facebooka czy WhatsAppa. Pocztówki i kartki wielkanocne, które najstarsze pochodzą z przełomu XIX i XX wieku można oglądać w Izbie Muzealnej Ziemi Kostrzyńskiej, mieszczącej się w gmachu Biblioteki Publicznej.

Kolekcja kartek świątecznych, które pochodzą ze zbiorów regionalisty, Kazimierza Matyska prezentują tradycję święcenia pokarmów, Śmigusa-dyngusa. Są również pocztówki patriotyczne z okresu Powstania Wielkopolskiego czy odzyskania przez Polkę niepodległości.

– Pocztówki świąteczne swój złoty wiek przeżywały na przełomie XIX i XX wieku. Na kartkach wielkanocnych zawsze było wiele wiosennych kwiatów, zielonej trawy i kwitnących bazi. Na tym tle pojawiały się pojedynczo lub grupowo kurczaki, kaczęta, owieczki i zające. Oprócz elementów świeckich zawsze było sporo kartek o tematyce religijnej związanych ze zmartwychwstałym Chrystusem, Męką Pańską czy też zwyczajami i obrzędami ludowymi – opowiada Kazimierz Matysek, regionalista i kustosz Izby Muzealnej Ziemi Kostrzyńskiej.

– W czasach zaborów, tj. do 1918 roku liczne kartki wydawane z okazji Świąt Wielkanocnych zawierały rozmaite motywy patriotyczne, Święta Zmartwychwstania zawsze budziły wiarę w odrodzenie Ojczyny. Najpopularniejszym wzorem była wielkanocna pisanka, przepisana biało-czerwoną wstęgą, udekorowana znakiem Orła lub Pogoni, albo herbami z historycznych ziem czy miast polskich. Idąc za tradycją biblijną pokazano zrywającego się z groby orła lub zerwane kajdany niewoli. Poczesne miejsce na dawnych kartach zajmował wawelski dzwon Zygmunt głosząc oczekującemu wolności krajowi "Alleluja". Ówczesne pocztówki projektowali znakomici artyści, jak np. Stanisław Tondos – dzwon Zygmunt, Walery Eliasz Radzikowski – śmigus dyngus, P. Gardzielewski – święcenie na obczyźnie, Tadeusz Rybkowski – kartka z barankiem na tle sztandarów Polski i Litwy. Popularnym motywem kartek świątecznych byli też ułani, husarze, kosynierzy przywołujący swymi sylwetkami chwałę polskiego oręża – dodaje Kazimierz Matysek.

Kartki produkowały zarówno firmy niemieckiej, jak i żydowskiej, ale także polskie, m.in. z Poznania, Gniezna, Krakowa, Lwowa czy Wilna.

– Bez trudu mimo cenzury przedostawały się kartki przez zagraniczne Kordoby, by następnie można je było nabyć w kramach naszych kupców, na targowiskach czy przed kościołami. Obok wielkiej literatury one także służyły pokrzepieniu serc. Polscy wydawcy pocztówek działali także zaborze pruskim. W Poznaniu z powodzeniem funkcjonowały znane od lat firmy Antoniego Fiedlera, Antoniego Rosse oraz drukarnia "Atlas", a w Gnieźnie zakład Józefa Chociszewskiego. Dziś te kartki, będące świadkami naszej burzliwej historii, to prawdziwe dokumenty życia społecznego w minionych czasach – wskazuje Kazimierz Matysek.

Co ciekawe, jeszcze na początku XX wieku pozdrowienia i życzenia na kartkach pisało się na rewersie, obok ilustracji.

– Na drugiej stronie, czyli na awersie było tylko miejsce na nadawcę, adres i znaczek. Była też data. Nie można było na tej stronie nic innego pisać. Życzenia pisało się na odwrocie, zupełnie inaczej jak dziś – powiedział Kazimierz Matysek.

Wystawę wielkanocnych pocztówek można oglądać również po świętach do końca kwietnia w Izbie Muzealnej Ziemi Kostrzyńskiej, na piętrze Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Kostrzyn im. Kazimiery Iłłakowiczówny przy ul. Poznańskiej 24 w Kostrzynie.


Komentarze (1)

23-04-2022 23:00:29
Kartki świąteczne
Dziękuję bardzo za tę prezentację. Jeden Pyzdrowski Henry Ant. z rodziny kostrzyńskiej pochodzący, był wydawcą kartek okolicznościowych i ich projektantem i nie tylko kartek w Minneapolis, USA.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

sie

Sanniki
Festyn rodzinny
- euro bungee, eliminator, rowery piwne, grill, grochówka, ciasta, napoje
od godz. 16:00 do późnego wieczora

14

sie

Gułtowy
Qultowe Gułtowy
- msza odpustowa na cmentarzu, ślubowanie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej i 75-lecie OSP, Raper "Bisek" i Sławomir "Rusek" Urbaniak & Josza, Strefa Zera, zabawa taneczna

15

sie

15:00
Gułtowy
Qultowe Gułtowy
- Biesiada Kasztelańska na rockową nutę

16

sie

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Znakowanie rowerów
w godz. 15:00-18:00

19

sie

Siedleczek
II bieg do nocy - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

nigdzie nie wyjadę – za drogo

w pracy - nie mam urlopu


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: