Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Czerwonak również opuszcza GOAP. Kostrzyn zdecyduje w kwietniu - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Czerwonak również opuszcza GOAP. Kostrzyn zdecyduje w kwietniu
23-03-2021 07:05   Janusz Ludwiczak
Gmina Czerwonak samodzielnie zajmie się gospodarką odpadami. Powołana zostanie spółka, która będzie odpowiedzialna za wywożenie śmieci z posesji mieszkańców. Tymczasem po świętach wielkanocnych zapadnie decyzja czy Kostrzyn również opuści GOAP.

Jak już informowaliśmy Poznań zdecydował się opuścić GOAP, gdyż miasto nie chce dopłacać do wywozu śmieci innych gmin. Jak przekonywał wiceprezydent Poznania, Bartosz Guss miasto partycypuje w kosztach na poziomie 75%.

W czwartek decyzję o wyjściu ze Związku Międzygminnego "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej" podjęli radni gminy Czerwonak.

– Pozostawianie w GOAP-ie to jest najdroższy z pomysłów jaki może być. Wystąpienie Poznania spowoduje, że wzrosną koszty zagospodarowania odpadów dla pozostałych gmin. Drugi aspekt to długoletnie zobowiązania. Poznań nie pozostawia nam wyboru. Koszty funkcjonowania GOAPu będą dużo wyższe – argumentował podczas sesji Marcin Wojtkowiak, wójt gminy Czerwonak.

Gmina Czerwonak samodzielnie zajmie się gospodarką odpadami. Powołana zostanie spółka, która będzie odpowiedzialna za wywożenie śmieci z posesji mieszkańców.

– Tworzenie kolejnego związku międzygminnego jest mało uzasadnione ze względów ekonomicznych, ale też proceduralnych. Rejestracja takiego związku to jest proces kilkunastu miesięcy. Nie możemy sobie pozwolić na to, by od stycznia przyszłego roku mieszkańcy nie mieli odebranych śmieci ze swoich posesji – tłumaczył wójt Czerwonaka, Marcin Wojtkowiak.

Niestety mieszkańców Koziegłów, Owińsk, Bolechowa, Kicina czy Czerwonaka czekają prawdopodobniej podwyżki opłat za wywóz śmieci.

– Nie ulega wątpliwości, że ten system będzie droższy. Ideałem byłoby utrzymanie opłat na dotychczasowym poziomie, ale niestety ten system musi się samofinansować. Przy tych wszystkich wymaganiach zawartych w przepisach ustawy, które musimy spełnić niestety nie da się tego zorganizować tanio. Co kluczowe, nie możemy dołożyć nawet złotówki z budżetu gminy do tego systemu. Chcemy znaleźć rozwiązanie, które będzie najbardziej ekonomiczne i wydajne. Liczymy, że znajdą się firmy z terenu naszej gminy, które podejmą się wyzwania i przystąpią do przetargu, a ceny będą racjonalne – zaznaczył wójt Czerwonaka.

– W rachubę wchodzi pozostawienie organizacji systemu w urzędzie, ale wiąże się to z zatrudnieniem kilku pracowników, którzy zajmą się obsługą. Niestety wzrosną koszty administracji. Drugim rozwiązaniem jest powołanie spółki, która zajmie się organizacją systemu. Ograniczamy wtedy koszty naszej gminnej administracji. Spółka ma większe możliwości jeśli chodzi o kwestie kredytowe – dodał Marcin Wojtkowiak, wójt gminy Czerwonak.

Wszystko wskazuje na to, że GOAP zostanie jednak zlikwidowany. Jak już informowaliśmy 12 marca spotkali się burmistrzowie i wójtowie pozostałych 8 gmin działających w związku (Buk, Czerwonak, Kleszczewo, Kostrzyn, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska i Swarzędz). Podczas spotkania zapadła decyzja, że również pozostałe gminy wystąpią z GOAP-u i zajmą się samodzielnie zagospodarowaniem odpadów.

– Na kwietniową sesję przygotujemy uchwałę o wystąpieniu z GOAP-u. Są dwa scenariusze. Najprawdopodobniej ogłoszony zostanie przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów. Na spotkaniu rozważany był też ewentualny scenariusz stworzenia porozumienia między sąsiednimi gminami lub utworzenie mniejszego związku, ale to rozwiązanie ze względu na zbyt krótki okres wydaje się mało realne – mówił nam w ubiegłym tygodniu Waldemar Biskupski, zastępca burmistrza gminy Kostrzyn i członek Zgromadzenia Związku Międzygminnego "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej".

– Ze względu na odległość gmin działalność GOAP-u wydaje się być mało sensowna. Jesteśmy natomiast zaskoczeni sposobem poinformowania o planach Poznania i tak szybko podjętą decyzją. Jest to dla nas niezrozumiałe, zwłaszcza, że sytuacja finansowa GOAP-u jest dobra. Mimo, że w ostatnich latach konieczna była spłata zadłużenia- prawie 45 milionów złotych, która powstała na początku funkcjonowania związku. O tak wysokim zadłużeniu dowiedzieliśmy się na początku 2015 roku – dodaje wiceburmistrz Waldemar Biskupski.

Na razie nie wiadomo ile możemy płacić za wywóz śmieci wraz z początkiem 2022 roku. Pewne jest, że Zakład Komunalny nie będzie mógł zająć się wywozem śmieci.

– Jeżeli gmina będzie chciała zakupić śmieciarki to zgodnie z przepisami będzie musiała zrobić to spółka, nie będzie mógł to zrobić Zakład Komunalny, który jest jednostką budżetową – wskazywał Andrzej Springer, dyrektor GOAP.

W nieco lepszej sytuacji są jednak sąsiednie Pobiedziska.

– Nasz Zakład Komunalny jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Na mocy ustawy możemy zlecić to zadanie poza przetargiem – powiedział Ireneusz Antkowiak, burmistrz miasta i gminy Pobiedziska.


Komentarze (13)

25-03-2021 10:22:37
Kos
Miałem możliwość posłuchania osobiście wypowiedzi reprezentantów przed wyborami. Co do zapewnień, że będzie taniej, to faktycznie byli przedstawiciele GOAPu na sesji i obiecywali, źe będzie taniej po uruchomieniu spalarni, ale chcieli by rada, zgodziła się od 2013 na wyższą stawkę ok 15 zł. Rada fachowców się nie zgodziła i upierała się na obniżenie stawki od 2013, ponieważ obawiano się przerostu administracji i niepotrzebnych kosztów, które spowodują, że stawki nikt nie obniży. Osiągnęli cel, było po 12 zł, a GOAP po początkowym zadłużeniu po uruchomieniu spalarni wyszedł na prostą. Okazuje się, że gdy tylko znalazło się więcej kasy w GOAP to zatrudnienia wzrosły i koszty też. Nie mówiąc o ostatnim skoku na 28 zł, który spowodował wielomilionową nadwyżkę w GOAP, to znaczy, że nie sprawdzono kalkulacji kosztów. A teraz nadwyżka spowoduje, że GOAP się rozpadnie. Liczą, że pokryje koszty rozpadu?
25-03-2021 08:57:37
@Ola
na której sesji? Tak mniej więcej. Znajdzie się protokół i poczytamy
25-03-2021 08:50:31
Ola
Co to jest strejt? Pamiętam te zapewnienia z 2012 roku... Będzie taniej! Jak mogło być taniej skoro wtedy już nawet na sesji było mówione, że realnie 16 złotych powinno być a nie 12. Oszukano wtedy Mieszkańców. I wszyscy łykali to jak pelikany. Wtedy to była Rada fachowców. Buhahhaha. 2012, 2013,2014 w każdym roku inwestycje za JEDEN milion złotych. To były najgorsze lata w historii gmin. I do dziś odbijają się czkawką.
25-03-2021 08:00:43
@NOG
Hejt, strejt. Kiedy wreszcie zaczniecie posługiwać się argumentami zamiast prymitywnych technik psycho- socjo-? Pytanie o dowody jest jak najbardziej na miejscu. Wstawka z hejtem świadczy o tym, że to ty nie masz żadnych argumentów w tej dyskusji i walisz pałą na oślep. Czy ktoś posiada jakieś materiały dokumentujące stanowisko NOG w sprawie stawek w GOAP ?
24-03-2021 23:50:07
NOG
Do Kos. A kiedy NOG krytykował wstąpienie do GOAP i stawkę 12 zł. Konkretnie napisz. Pokaż dowody. A może jesteś tu tylko po to, aby hejtować?
24-03-2021 07:51:50
@smieciarz
W obu. Łącznie sześć bzdur.
24-03-2021 07:44:22
Wysypisko
"Jesteśmy natomiast zaskoczeni sposobem poinformowania o planach Poznania i tak szybko podjętą decyzją. Jest to dla nas niezrozumiałe, zwłaszcza, że sytuacja finansowa GOAP-u jest dobra." - tam się działa a nie czeka i patrzy przypominam w Poznaniu.
23-03-2021 22:43:45
Kos
NOGa krytykowali wstąpienie do GOAP i stawkę 12 złotych na miesiąc, będzie musiał się wreszcie postarać.
23-03-2021 20:00:50
Smieciarz
W którym zdaniu te trzy bzdury napisałem? W pierwszym czy w drugim?
23-03-2021 16:13:54
@smieciarz.
W jednym zdaniu trzy bzdury napisałeś
23-03-2021 13:57:29
Smieciarz
Dobra okazja dla wszystkich krytykujących GOAP! Będą mieli okazję wygrać przetarg w gminie i OBNIŻYĆ stawki dla ludności!
23-03-2021 12:07:36
REDAKCJA
@Ile: Jak w tekście: Na razie nie wiadomo ile możemy płacić za wywóz śmieci wraz z początkiem 2022 roku.
Wiceburmistrz udzielił informacji już wcześniej.
Proszę przeczytać również wypowiedzi wójta Czerwonaka. Nie liczyłbym na to, że będzie taniej. Po za tym najpierw musi zostać ogłoszony przetarg. Pozdrawiam.
23-03-2021 11:59:42
Ile
Czy zapytał Pan już co z cenami u nas? Będzie taniej?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
31

maj

17:00
Biblioteka Publiczna, Kostrzyn ul. Poznańska 24
"Wyspy kanaryjskie znane, a może nieznane" - spotkanie z kapitanem jachtowym Jackiem Podgórskim

03

cze

GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Hetman Orchowo

SIEKIERKI - boisko, ul. Szkolna
Festyn rodzinny

04

cze

16:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Koziołek Poznań

17

cze

15:00
KOSTRZYN, Parafia Błog.Jolanty, ul. Prymasa Wyszyńskiego 14a
Festyn Bajkowy
• tor przeszkód XXL
• foodtrucki
• bajeczne konkurencje
• koncerty i potańcówka
• loteria fantowa z biletami do Energylandii

[ wszystkie ]

Sonda
Czy powinna powstać gminna farma fotowoltaiczna? ►więcej

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: