Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Dyskusja o zniesieniu podatku za psa i plany budowy tunelu – o tym obradowała rada gminy - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Dyskusja o zniesieniu podatku za psa i plany budowy tunelu – o tym obradowała rada gminy
05-12-2018 06:49   Janusz Ludwiczak
W ubiegłym tygodniu kostrzyńscy radni obradowali dwukrotnie. W poniedziałek Rada Miejska Gminy Kostrzyn powołała poszczególne komisje. Dwa dni później podjęto uchwały m.in. w sprawie wysokości stawek podatku od środków transportowych, od nieruchomości i opłaty targowej za 2019 rok. Najwięcej emocji wzbudziła propozycja radnej Anny Dudzińskiej zakładająca zniesienie podatku za psa dla osób, które przygarnęły czworonoga ze schroniska. Burmistrz przedstawił również dalsze plany związane z budową tunelu w Kostrzynie.

Najpierw w poniedziałek podczas drugiej sesji Rada Miejska Gminy Kostrzyn powołała Komisję Rewizyjną, której przewodniczącym został radny Artur Wojciechowski. Z kolei Komisją Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn kierować będą Beata Jankowiak oraz Anna Dudzińska.

W dalszej części drugiej sesji kostrzyńscy radni powołali cztery komisje stałe: Komisję rolnictwa, ochrony środowiska i spraw komunalnych, Komisję oświaty, kultury i sportu, Komisję zdrowia, bezpieczeństwa i działalności gospodarczej oraz Komisję budżetowo-prawną. Wszystkie komisje liczyć będą po sześciu członków.

Na członka każdej komisji zgłaszany był radny Marek Kowalski, jednak za każdym razem nie wyrażał zgody. Ostatecznie składy komisji stałych Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn wyglądają następująco:

Komisja rolnictwa, ochrony środowiska i spraw komunalnych:
Przewodniczący: Szymon Frąckowiak
Wiceprzewodniczący: Piotr Hojeński
Członkowie: Artur Bilski, Anna Dudzińska, Piotr Kotarski, Szymon Nadolny

Komisja oświaty, kultury i sportu:
Przewodniczący: Przemysław Kubiak
Wiceprzewodniczący: Arkadiusz Bilski
Członkowie: Tomasz Janiak, Beata Jankowiak, Beata Knopnkiewicz, Artur Wojciechowski

Komisja zdrowia, bezpieczeństwa i działalności gospodarczej:
Przewodniczący: Ryszard Kubiak
Wiceprzewodniczący: Szymon Nadolny
Członkowie: Grzegorz Banaszak, Anna Dudzińska, Piotr Kotarski, Paweł Perka

Komisja budżetowo-prawna:
Przewodniczący: Paweł Perka
Wiceprzewodniczący: Przemysław Kubiak
Członkowie: Grzegorz Banaszak, Tomasz Janiak, Szymon Nadolny, Artur Wojciechowski

Następnego dnia, we wtorek, 27 listopada odbyło się wspólne spotkanie wszystkich komisji, w trakcie których wybrano przewodniczących, a burmistrz przedstawił projekty dotyczące stawek podatku od środków transportu, nieruchomości, opłaty targowej i od posiadania psów na 2019 rok.

Z kolei w środę, 28 listopada odbyła się 3. sesja Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn, podczas której kostrzyńscy rajcy zajmowali się przede wszystkim uchwaleniem podatków na przyszły rok.

– Główne założenia podatkowe nie ulegają zmianom i są takie same jak na rok 2018 i 2017. Nie zmieniamy żadnych opłat związanych z podatkami – wyjaśniał radnym Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn.

Najwięcej emocji wzbudził jednak podatek od psa. Radna Anna Dudzińska zaproponowała, by z opłaty rocznej od posiadania psów zwolnieni byli właściciele czworonogów, którzy zaadaptowali je ze schroniska lub innego ośrodka adopcyjnego.

– Proponuję o dodanie zapisu, by opłata od posiadania psów nie była pobierana od osób, które przygarnęły psa ze schronisk, ośrodków adopcyjnych na podstawie umowy adopcyjnej – wnioskowała Anna Dudzińska, radna Gminy Kostrzyn.

Zdecydowana większość radnych była jednak przeciw.

– Uważam, że utrzymania psa jest dobrowolne, kosztuje ok. 100 złotych miesięcznie. Podatek kosztuje 20 złotych rocznie, to jest koszt 1,66 zł miesięcznie. Jestem przeciw – sugerował radny Przemysław Kubiak.

Innego zdania był radny Marek Kowalski.

– Powinniśmy odstąpić od opłat. Jak wspomniał burmistrz podczas wspólnego posiedzenia komisji jest 740 opłat i podejrzewam, że nawet to nie połowa. W całej gminie mamy znacznie więcej psów, a płaci tylko ponad 700 osób. Wiele miast odstąpiła od tych opłat. Poznań pobierał 50 złotych, ale odszedł od tego. Nie są to duże wpływy do budżetu. Może należałoby odstąpić od tego podatku – wskazywał radny Marek Kowalski.

Odniósł się do tego burmistrz gminy Kostrzyn.

– 2 lata temu podjęliśmy inicjatywę, aby środki związane z poborem tej opłaty były dedykowane dla osób, które tą opłatę uiszczają. Wprowadziliśmy czipowanie psów. Zostało zaczipowanych 750 psów. Dzięki temu część znalezionych psów udało się zwrócić do właścicieli. W 2015 roku ze schroniska w Skałowie mieszkańcy gminy Kostrzyn w 2015 roku adoptowali 5 psów, w 2016 – 35 psów, w 2017 – 25, w 2018 do tej pory – 18 psów. Z punktu widzenia burmistrza gminy Kostrzyn każda opłata ważna. Powinniśmy egzekwować wszystkie opłaty, które są nam należne, bo z tego finansujemy różnego rodzaju działania gminy. Pozbywanie się 16 tysięcy złotych na utrzymanie schroniska będzie miało odwzierciedlenie w znalezieniu tych środków w innej dziedzinie. Gmina Kostrzyn płaci rocznie składkę 85 tys. zł na utrzymanie schroniska w Skałowie. Należałoby zapytać dlaczego tą składkę płacą mieszkańcy, którzy nie mają psa. Sam kupiłem psa od sąsiada, który miał młode szczeniaki. Czy ja jestem gorszym obywatelem, który opiekuje się psem nie ze schroniska? Też płacę te opłaty. Dlaczego nie ma opłaty za kota? – tłumaczył Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

– Od roku nie mam psa. Gdy go miałem mówiłem do niego: "zobacz sąsiadka ma 3 koty, a ja za Ciebie musze płacić". Gdybyś był kozą też nie musiałbym za Ciebie płacić. Żona nie płaci podatku za męża, mąż od zony. Nie powinniśmy płacić za psa – przekonywał radny Marek Kowalski.

– Mamy 24 tys. zł wpływu do budżetu, dzięki temu możemy rozwiązać problem koszy na śmieci. Opłata za psa wynosi tylko 20 złotych na rok, nie jest to duża opłata – uzasadniał radny Piotr Hojeński.

– Trzy lata temu wziąłem psa ze schroniska i też płacę opłaty – dodał radny Piotr Kotarski.

– Dyskutujemy godzinę w kwestii podatku od psa, a nikt nie zabrał głosu gdy rozmawialiśmy o podatku transportowym czy opłacie targowej – podsumował radny Szymon Nadolny.

Do sprawy odniosła się wnioskodawczyni.

– 20 złotych to jest niewielka opłata, a zapomnieliśmy w tej dyskusji o intencji tej uchwały. Zwolnienie z opłaty byłoby aktem w kierunku osób, którym los bezdomnych zwierząt nie jest obojętny – argumentowała radna Anna Dudzińska.

– Gmina Kostrzyn od 2003 roku podejmuje starania by rozwiązać problem bezdomności zwierząt. W Swarzędzu znajdowało się schronisko w domu jednorodzinnym prowadzonym przez jedno ze stowarzyszeń, były tam skandaliczne warunki. Gmina Kostrzyn pozyskała grunty na potrzeby schroniska dla 11 gmin. Jest to jedno z najnowocześniejszych schronisk dla zwierząt w Polsce. Wszyscy mieszkańcy, nawet ci, którzy nie mają psa zrzucają się na to schronisko, jest to 85 tys. zł rocznie. Czipujemy psy, szkolimy pracowników Zakładu Komunalnego, którzy wyłapują czworonogi, wspieramy szkoły, które pomagają bezdomnym zwierzętom – przekonywał burmistrz Szymon Matysek.

Ostatecznie większością głosów odrzucono poprawkę radnej Anny Dudzińskiej, zakładającą zniesienie opłat za psa dla osób, które zaadoptowały czworonoga ze schroniska.

W dalszej części trzeciej już sesji kostrzyńscy radni dokonali zmian w tegorocznym budżecie gminy.

– W tym roku mieliśmy zaplanowane 2 mln 400 tys. zł na budowę tunelu. Przetarg nie został rozstrzygnięty, ściągamy te pieniążki. Nie otrzymaliśmy również jeszcze dotacji unijnej od Urzędu Marszałkowskiego za budowę boiska wielofunkcyjnego w Brzeźnie. Niebawem mamy otrzymać zwrot środków – wyjaśniał Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn.

W trakcie dyskusji nie zabrakło tematu budowy tunelu w Kostrzynie.

– My jesteśmy gotowi do tego zadania. Gmina dbała o finanse, mamy oszczędności. Ten projekt jest zapisany do 2021 roku. Jesteśmy po rozmowie z wykonawcami i oni też są gotowi do realizacji inwestycji. Będę prosić o zmiany w budżecie i WPF. Po 18 grudnia moglibyśmy podpisać umowę z firmą Strabag – przekonywał burmistrz.

Rada Miejska Gminy Kostrzyn jednogłośnie podjęła również uchwałę w sprawie ustalenia stawki dotacji przedmiotowej dla Zakładu Komunalnego w Kostrzynie i ustalenie stawki dotacji przedmiotowej od jednego wozokilometra w funkcjonowaniu Kostrzyńskiej Komunikacji Publicznej.

– Z komunikacją ruszyliśmy we wrześniu i jeszcze się uczymy, stąd zmiana stawki za wozokilometr – tłumaczył burmistrz.

Zakład Komunalny otrzyma 541 332 zł, czyli praktycznie 100% dotację na pokrycie kosztów obsługi gminnych autobusów. Jednostkowa stawka dotacji przedmiotowej od 1 wozokilometra wynosi 6,60 zł, a w sumie w 2018 r. zaplanowano, że autobusy pokonają ponad 80 tys. km.

Burmistrz zapowiedział również zakup piątego autobusu.

– W przyszłym roku chcielibyśmy kupić nowy, mniejszy autobus, by spiąć całą sieć, uruchomić nową linię. Cały czas operujemy na 4 autobusach i wynajmujemy jeden rezerwowny od firmy Isuzu z Nekli. Jest on w pogotowiu, jak co się wydarzy, gdy w polu stanie Solaris. Niedługo będziemy również dysponować własną stacją CNG – wyjaśniał burmistrz Szymon Matysek.

Podczas trzeciej sesji Rada Miejska Gminy Kostrzyn przyjęła również Roczny Program Współpracy Gminy Kostrzyn z Organizacjami Pozarządowymi oraz podmiotami pożytku publicznego i o wolontariacie, a także przyjęła Gminny Program Opieki nad Zabytkami Gminy Kostrzyn na lata 2018-2021.

W środę radni uchwali Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego przy ul. Tuleckiej w Siekierkach. Dokument obejmuje obszar o powierzchni ok. 3,2 hektarów, który dopuszcza powstanie dalszej zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej.

Na zakończenie sesji w wolnych głosach i wnioskach radny Marek Kowalski poruszył temat budowy masztu sieci komórkowej i obawy mieszkańców.

– W Gułtowach są już dwa maszty, trzeci był, ale nie wiadomo dlaczego został rozebrany. Mieszkańcy mają obawy i chcieliby wyjaśnień. My nie znamy promieniowania – mówił radny Marek Kowalski.

– Na wniosek OSP zakupiliśmy za 8 tys. nowoczesne Motorole, ponieważ we wsi nie można było dodzwonić się telefonem komórkowym do straży pożarnej 11 sierpnia, kiedy była nawałnica. Jest fatalny zasięg w Gułtowach. Kiedyś były obawy, że używanie telefonów komórkowych będzie powodować raka, ale jakoś tego raka wszyscy nie mają, ja nie mam. Tak patrzę na panią sołtys i stwierdzam, że mieszkańcy Wiktorowa chętnie poprawili by zasięg nawet w konsekwencji fal, które wywołają u wszystkich raka, ale przynajmniej jak będą mieli raka to zadzwonią do lekarza – odpowiedział burmistrz Szymon Matysek.

W pierwszej połowie grudnia ma odbyć się, czwarta już sesja Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn, w trakcie której uchwalony ma zostać budżet na przyszły rok.

2. sesja Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn, 26.11.2018:

3. sesja Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn, 28.11.2018:


Komentarze (3)

07-12-2018 16:15:28
Piotr
To już nie jest arogancja tylko zwykłe chamstwo.
05-12-2018 21:55:25
Krzysztof
Arogancja władzy.
05-12-2018 11:05:49
Urban
" [...] stwierdzam, że mieszkańcy Wiktorowa chętnie poprawili by zasięg nawet w konsekwencji fal, które wywołają u wszystkich raka, ale przynajmniej jak będą mieli raka to zadzwonią do lekarza – odpowiedział burmistrz Szymon Matysek" To się nie dzieje...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
16

sie

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Znakowanie rowerów
w godz. 15:00-18:00

19

sie

21:00
Siedleczek
II bieg do nocy - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

20

sie

13:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Przegląd Piosenki Biesiadnej "Co nam w duszy gra"

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Concordia Murowana Goślina

22

sie

21:00
KOSTRZYN, Park Miejski, ul.Warszawska/Dworcowa/Ogrodowa
"Ciemność dnia, światła nocy" - spotkanie popularnonaukowe z Karolem Wójcickim, popularyzatorem astronomii i dziennikarzem naukowym

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

nigdzie nie wyjadę – za drogo

w pracy - nie mam urlopu


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: