Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Co dalej z budynkiem Domu Parafialnego? - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Co dalej z budynkiem Domu Parafialnego?
05-03-2021 09:52   Janusz Ludwiczak
Jest już archiwum, a pięć mieszkań stało się zasobem lokali komunalnych gminy. Na parterze ma znaleźć się sala sesyjna, biuro Rady Miejskiej i miejsce spotkań dla mieszkańców. Sprawdzamy na jakim etapie jest zagospodarowanie budynku przy ul. Dworcowej 8 w Kostrzynie.

Budynek byłego Domu Parafialnego przy ul. Dworcowej 8 w Kostrzynie gmina zakupiła od parafii farnej w 2015 roku. Początkowo gmina złożyła ofertę na 850 tys. zł, kuria domagała się 1 mln zł. Ostatecznie obiekt został zakupiony za kwotę 900 tys. zł brutto. Mimo, że operat szacunkowy wskazywał ówczesną wartość obiektu na kwotę 1,4 miliona złotych. Na zakup nieruchomości musiała zgodzić się ówczesna Rada Miejska Gminy Kostrzyn, która podjęła jednogłośnie decyzje w tej sprawie.

O sprawie pisał w styczniu serwis TuKostrzyn.pl, którego zdaniem gmina zapomniała o projekcie, w który zainwestowano ponad milion złotych, a obiekt popada w ruinę, zaś budynek mógł zostać zakupiony z naruszeniem prawa.

– Nieruchomość kupiliśmy przede wszystkim po to, żeby zabezpieczyć dodatkowy budynek na potrzeby urzędu w przyszłości. Wskazywaliśmy, aby znalazła się w nim sala sesyjna. Jej projekt jest gotowy. Obecnie w ratuszu przebudowujemy natomiast pomieszczenia na parterze. Kończą się prace związane z utworzeniem biura podawczego oraz Wydział Spraw Obywatelskich, w którym mieszkańcy będą mogli załatwiać sprawy związane np. z zameldowaniem czy wyrobieniem dowodu osobistego bez konieczności wchodzenia na piętro budynku jak było to do tej pory. Będzie tam funkcjonował również Urząd Stanu Cywilnego. Będzie również miejsce dla petentów, którzy będą mogli wypełnić wniosek czy uzupełnić dokumenty. Wszystko ma być gotowe z początkiem kwietnia – wskazuje Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

Jak przekonuje burmistrz to nie były jedyne powody zakupu nieruchomości.

– Przede wszystkim kupując obiekt Domu Parafialnego nabyliśmy również 5 lokali, które stały się mieszkaniami komunalnymi. Obowiązkiem gminy jest zapewnienie lokali dla osób, które potrzebują wsparcia. Ważny jest też aspekt historyczny. W 1939 roku w budynku tym odbył się niemiecki sąd wojenny nad Polakami. Na śmierć skazanych zostało 28 mieszkańców. Jednak argument ten nie mógł być priorytetowym przy zakupie tego obiektu – zaznacza burmistrz Szymon Matysek.

Nowy dom parafialny budowany jest przy ul. Średzkiej, obok plebanii, zaś od pięciu lat trwa remont budynku przy Dworcowej 8. Powstało już m. in. archiwum, a obecnie w budynku swoją siedzibę mają harcerze i wędkarze.

– W roku 2016 wykonano prace związane z częściowym osuszaniem pomieszczeń (wykonaniem izolacji przeciwwilgociowej) metodą iniekcji oraz kompleksowego ich remontu na potrzeby utworzenia archiwum gminnego oraz pomieszczenia przeznaczonego dla spotkań wędkarzy (PZW). W roku 2017 w pozbawionym już wilgoci i wyremontowanym pomieszczeniu nowego archiwum zainstalowano nowe specjalistyczne regały jezdne za kwotę ponad 30 tys. zł brutto. Również w tym samym roku dokonano kompleksowego remontu jednego z mieszkań na piętrze budynku co umożliwiło dokonanie przeprowadzki osoby zamieszkującej w budynku świetlicy szkolnej w Siekierkach Wielkich. W konsekwencji możliwe stało się pełne wykorzystane świetlicy po jej remoncie na potrzeby świetlicowe – wyjaśnia Dariusz Kędziora, inspektor ds. inwestycji Urzędu Miejskiego w Kostrzynie.

– W roku 2018 rozpoczęto prace nad przygotowaniem koncepcji adaptacji budynku a następnie prac nad dokumentacją projektową. Zakres prac projektowych obejmował: wykonanie inwentaryzacji budynku, opracowanie koncepcji nowego układu funkcjonalnego pomieszczeń, opracowanie projektu budowlanego umożliwiającego rozpoczęcie prac budowlanych, wykonanie projektów instalacyjnych w tym instalacji wodociągowej, kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, wentylacji mechanicznej oraz instalacji gazowej (w przypadku podjęcia decyzji o montażu niezależnego źródła ciepła), wykonanie projektów instalacji elektrycznej, teletechnicznej i nagłośnienia wg wytycznych inwestora, opracowanie szczegółowych projektów wnętrze projektowanych pomieszczeń w tym dobranie pełnej kolorystyki wnętrz wyposażenia meblowego, materiałów wykończeniowych, wyposażenia, opraw świetlnych, wreszcie opracowanie rzutów, widoków ścian oraz wizualizacji pomieszczeń – dodaje Dariusz Kędziora z kostrzyńskiego Urzędu Miejskiego.

Jak przekonuje gmina kompleksowy remont budynku wymagał uzyskania stosownych pozwoleń.

– Po dokonaniu uzgodnień z Konserwatorem wystąpiono do Starosty Poznańskiego o pozwolenie na prowadzenie prac budowlanych na terenie układu urbanistycznego wpisanego do rejestru zabytków, co skutkowało uzyskaniem w maju 2019 pozwolenia. W roku 2020 uzyskano decyzję Starosty Poznańskiego na „ Przebudowę budynku administracyjno-mieszkalnego z dostosowaniem pomieszczeń do potrzeb Sali sesyjnej” – podsumowuje Dariusz Kędziora.

Koszt tej inwestycji szacowany jest na prawie 1 mln 829 tys. zł. Gmina na ten cel, tak jak w przypadku innych obiektów, zamierza pozyskać środki z dofinansowania unijnego nowej perspektywy 2021-2027 lub innych środków zewnętrznych.

Docelowo na parterze budynku znajdzie się sala sesyjna, w której znajdą się 73 miejsca (z czego 15 dla radnych, a kolejne 10 dla burmistrzów i przedstawicieli Urzędu Miejskiego, pozostałe 48 przewidziano dla publiczności). Zaplanowano również miejsce na biuro Rady Miejskiej oraz toalety. Sala ma pełnić również funkcję miejsc spotkań dla mieszkańców, konsultacji społecznych, debat i konferencji.

– Po rewitalizacji obiektów między innymi Ośrodka Kultury i „Kostrzynianki”, Biblioteki Publicznej czy Urzędu Miejskiego kolejny obiekt w centrum miasta zyska nowy blask, funkcjonalność i wzbogaci przestrzeń publiczną – przekonuje burmistrz Szymon Matysek.


Komentarze (6)

08-03-2021 20:53:09
Do Piotr
Ale żadna z wymienionych osób tego nie zaprojektowała. Nie trafiłeś z gratulacjami.
08-03-2021 19:23:46
Piotr
Piękny projekt. Brawo dla Burmistrza, Radnych i Urzędu za świetny pomysł modernizacji tego miejsca.
07-03-2021 19:41:22
:÷:
Kropek nie może znieść, że Orlen ma się dobrze? Twój idol tusk miał go sprzedać Niemcom... Tankuję tylko na polskim Orlenie!
06-03-2021 15:40:40
.
Tak samo jak karierę zrobił dzisiejszy prezes Orlenu, a wcześniej wójt p. Obajtek. I zdaję się, że odpowiedni Zespół też już ma.
06-03-2021 15:21:53
Tygrys
Przecież MATYSEK już jest zbawca Kostrzyna.Malgorzato zmień lekarza. Już
06-03-2021 12:31:58
Małgorzata
Kolejny świetny artykuł. Bardzo dobrze się czyta Państwa teksty. Cieszy pozytywne nastawienie do działań obecnej Władzy, która jest zbawieniem dla tego miasta. Widać, że za każdą decyzją Szymona Matyska stoją fenomenalne kompetencje. Smuci, że taki diament predzej, czy później zostanie zauważony przez wielką politykę i pójdzie wyżej, co będzie ogromną stratą dla miasta. W kategoriach politycznych to jeszcze bardzo młoda osoba przed która stoi świetlana przyszłość. Może doczekamy nawet czasów, że zostanie premierem lub prezydentem! Hejterzy mogą się śmiać, ale jeszcze po latach odkopiecie ten komentarz i zobaczycie, że miałam rację. Panie Burmistrzu, słychać wycie, znakomicie! Karawana jedzie dalej w kierunku dobrobytu nas i naszych dzieci. DZIĘKUJĘ że się Panu chce!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

maj

15:00
GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Antares Zalasewo

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Piast II Kobylnica/Karamba Gruszczyn - Lechia II Kostrzyn

27

maj

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-14:00

28

maj

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - GKS Dopiewo

29

maj

11:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Pogoń Książ Wielkopolski

[ wszystkie ]

Sonda
Czy w Kostrzynie powinna działać Straż Miejska?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: