Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Radni odrzucili petycję ws. 5G - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Radni odrzucili petycję ws. 5G
27-02-2021 07:45   Janusz Ludwiczak
Podczas ostatniej sesji Rada Miejska Gminy Kostrzyn głosowała w sprawie uznania petycji dotyczącej "podjęcia apelu odnośnie działań legislacyjnych zmierzających do wprowadzenia obowiązku bieżącego badania wpływu technologii 5G na zdrowie mieszkańców, jak również wdrożenia właściwego systemu natężenia pola elektromagnetycznego w środowisku".

Autorem petycji jest Krzysztof Kukliński, określający siebie mianem "Bojownika o prawo do zdrowia", członek Stowarzyszenia Prawo do życia. Domagał się on podjęcia przez Radę Miejską Gminy Kostrzyn apelu o ochronę zdrowia przed elektroskażeniami.

Radni z Komisji Skarg, Wniosków i Petycji (Beata Jankowiak, Szymon Frąckowiak, Piotr Kotarski i Ryszard Kubiak) uznali petycję zasługującą na częściowe uwzględnienie. Rada gminy podjęła jednak inną decyzję.

– Zagłosuję przeciw. 5G to określenie najnowszego standardu mobilnej komunikacji. Pozwala na szybszy transfer danych i jednocześnie obsługę większej ilości urządzeń, a także charakteryzuje się większą niezawodnościa niż sieci obecne funkcjonujące: 4G, 3G, 2G. Technologia oznacza nawet 100-krotne zwiększenie prędkości. Sieć 5G ma przyspieszyć rozwój internetu, usług telemedycznych czy inteligentnych miast. Nie ma dowodów na skutki niepożądane dla zdrowia człowieka. Czy ktoś z Państwa obawia się żarówki 100-watowej? Mamy zobowiązać się do usunięcia ze szkół sieci wi-fi, która pracuje na polu elektromagnetycznym? – mówił podczas sesji Przemysław Kubiak, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

Radny Marek Kowalski zauważył, że komisja skarg nie ma uprawnienia do przygotowania treści apelu w imieniu całej rady gminy. Jak czytamy:

"W związku z przyjęciem ustawy z dnia 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw, a także przepisów wykonawczych do tej ustawy i przekazaną petycją dotyczącą ochrony zdrowia przed elektroskażeniami oraz brakiem rzetelnych informacji o wpływie nowych technologii na zdrowie mieszkańców, gdyż raport WHO w tej sprawie będzie opracowany do 2022 roku, Radni Rady Miejskiej Gminy apelują o podjęcie działań zmierzających do wprowadzenia obowiązku bieżącego badania wpływu nowych technologii na zdrowie mieszkańców, jak również wdrożenia właściwego systemu monitoringu natężenia pola elektromagnetycznego w środowisku".

– Mała miejscowość Wiktorowo od lat boryka się z zasięgiem. Mieszkańcy w chwili obecnej mają problemy by zadzwonić po pogotowie. Do czasu gdy sieć 5G zostanie wprowadzona wymogi bezpieczeństwa będą już na tyle mocno zbadane, że będziemy świadomi jak ta sieć ma wpływ na bezpieczeństwo – wskazywał wiceprzewodniczący Szymon Nadolny.

– Z tego skorzysta głównie telemedycyna. Na skutek ustawy telekomunikacyjnej firmy bez weryfikacji i opinii środowiskowej mogą stawiać maszty. Jestem za tym, aby monitorować szkodliwość tego promieniowania, operatorzy nie mogą stawiać masztów gdzie popadnie – stwierdził radny Piotr Hojeński.

– Być może zwykły Kowalski nie będzie korzystać z tej sieci 5G, ale jest bardzo dużo nadzwyczajnych Kowalskich, którzy będą z tego korzystać, jest ich zdecydowana większość – stwierdził radny Marek Kowalski.

– Kwestie sieci 5G nie leżą w kompetencji samorządów, reguluje to prawo międzynarodowe, dyrektywy unijne. To państwo polskie podejmuje decyzje w tym zakresie. Nasza petycja nic tego nie zmieni – zaznaczył Grzegorz Banaszak, przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

– Komisja ma na względzie zdrowie mieszkańców gminy Kostrzyn. Na tym terenie mieszkamy my, nasze rodziny. Na niektóre rzeczy mamy wpływ. Zdrowie mieszkańców jest zawsze na pierwszym miejscu – argumentowała Beata Jankowiak, przewodnicząca Komisji Petycji, Skarg i Wniosków.

Za uwzględnieniem petycji było troje radnych: Szymon Frąckowiak, Beata Jankowiak i Piotr Kotarski. Od głosu wstrzymali się: Piotr Hojeński i Ryszard Kubiak. Pozostałych 9 radnych było za odrzuceniem petycji. Nieobecna była radna Anna Dudzińska.

Tym samym petycja ws. 5G została odrzucona.

ZOBACZ TAKŻE: Retransmisja sesji {► FILM}

ZOBACZ TAKŻE: Projekty uchwał, wyniki głosowań i lista obecności radnych


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
26

mar

10:00
KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
II Mistrzostwa Gminy Kostrzyn w Tenisie Stołowym

28

mar

18:00
WĘGIERSKIE, świetlica wiejska
Zebranie wiejskie
- wybory sołtysa

01

kwi

10:00
KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar Burmistrza Gminy Kostrzyn
Bezpłatne zaproszenia do odbioru od 20.03. w sekretariacie MGOK

14:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Sparta Oborniki

16:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - WKS Owieczki

[ wszystkie ]

Sonda
Czy w Kostrzynie powinna powstać farma fotowoltaiczna?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: