Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Obornik pod urzędem – rolnicy protestowali: "Gmina chce wyrzucić produkcję rolną z wiosek" - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Obornik pod urzędem – rolnicy protestowali: "Gmina chce wyrzucić produkcję rolną z wiosek"
27-02-2021 01:07   Janusz Ludwiczak
Kilkudziesięciu rolników protestowało w czwartek pod Urzędem Gminy w Kleszczewie. Pod budynek przyjechali traktorami, podstawili przed wejściem sprzęt do nawożenia z gnojowicą oraz małą taczkę napełnioną obornikiem. Pojawiły się transparenty: "Moda na wieś nie może niszczyć polskiego rolnictwa". Protest dotyczył sprawy planu miejscowego dla całej gminy, którego założeniem jest zmniejszenie wielkości obiektów inwentarskich. Mieszkańcy Gowarzewa sprzeciwiają się planom budowy tuczarni na blisko tysiąc świń.

Protest zorganizowała AgroUnia. Rolnicy przyjechali pod Urząd Gminy Kleszczewo z ponad 10 ciągnikami. Przy wejściu do budynku pojawił się obornik.

– Gmina ta chce wyrzucić produkcję rolną z wiosek. Wieś jest producentem żywności i nią pozostanie. Rozpoczyna się wyrzucanie rolnictwa z Polski. To jest jedna z pierwszych gmin, która przyjmuje tak drastyczną obniżkę możliwości hodowania zwierząt w wioskach, które do tego były i są stworzone. Nikt nie zastanawia się, gdzie będzie produkowana żywność, gdzie te zwierzęta będą miały być. Ten plan miejscowy mocno ograniczy rolnictwo – mówił Michał Kołodziejczak, szef AgroUnii.

Wśród protestujących byli rolnicy z gminy Kostrzyn. Wspierał ich sołtys Węgierskiego.

– Przyjechaliśmy bronić naszego rolnictwa i naszej przyszłości. Prosimy, żeby przyjezdni mieszkańcy, którzy tutaj się wprowadzali nie przeszkadzali nam ich żywić. Domagamy się, aby gmina nie zmniejszyła wielkości hodowli bydła i świń. Chcemy się rozwijać. Przy dzisiejszych cenach skupu trzeba zwiększać hodowle, by była opłacalna. Pochodzę z gminy Kleszczewo, tutaj się wychowałem, a my rolnicy trzymamy się razem. Za kilka lat może się okazać, że nie będziemy mogli w ogóle pracować. Taka sama sytuacja może być w gminie Kostrzyn, gdy przyjezdni mieszkańcy też będą domagać się zmian – przekonuje Jakub Witkowski.

Protest dotyczył sprawy uchwalenia zmiany do istniejącego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla całej gminy Kleszczewo, który zakłada zmniejszenie jednostki przeliczeniowej inwentarza praktycznie o połowę, z 210 do 120 DJP. Oznacza to, że rolnicy nie mogliby postawić dużych obiektów rolniczych jak np. chlewnie. W Gowarzewie przedsiębiorca rolny chce wybudować tuczarnię na ponad tysiąc świń.

– Od trzech lat staram się wybudować tuczarnię. Chcę przenieść swoje gospodarstwo poza wioskę. W planach było 201 DJP i mieści się to w granicach przepisów. Dostałem wszystkie pozwolenia od organów opiniujących – Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, sanepidy, Wód Polskich. Nie było problemu, dopóki nie wkroczyli mieszkańcy. Obecnie mam 350 tuczników, planuję wybudować nowy obiekt na ok. 1400 świń. Wybrałem lokalizację, która jest 700 metrów od jakichkolwiek zabudowań. Niestety w radzie gminy nie ma żadnego rolnika, nikt za nami nie stanie – żali się Marcin Zyber, przedsiębiorca i rolnik z Gowarzewa.

Przeciwni inwestycji są mieszkańcy liczącego ponad 2 tysiące mieszkańców Gowarzewa, drugiego co do wielkości po Tulcach sołectwa w gminie Kleszczewo, sąsiadującego z Siekierkami. Pod petycją do władz gminy podpisało się ponad 1580 osób.

– Budowa tuczarni zaskoczyła wielu mieszkańców. Osoby, które tutaj się wprowadziły, ale również od wielu, wielu lat mieszkają są bardzo zaskoczone planami. Wiele osób obawia się spadku wartości nieruchomości. Ludzie obawiają się pogorszenia jakości życia, wpływu tuczarni na środowisko, a także swoje zdrowie. Mieszkańcy przez 24 godziny będą mieli do czynienia z nieprzyjemnymi zapachami – wskazuje Zbigniew Wilczek, prezes Stowarzyszenia Razem dla Gowarzewa.

W czwartek odbywało się wspólne posiedzenie komisji Rady Gminy Kleszczewo, podczas którego radni mieli omawiać zmiany w projekcie planu miejscowego. Dlatego rolnicy domagali się uczestniczenia w posiedzeniu i wysłuchania ich racji.

Gmina Kleszczewo to jedna z nielicznych w kraju, która posiada pokrycie miejscowymi planami zagospodarowania dla całego swojego obszaru.

– Jest w przygotowaniu projekt, który zakłada zmniejszenie wielkości obiektów inwentarskich. To jest wynik toczących się od 3-4 latach protestów. Musimy rozważyć interesy wszystkich mieszkańców, nie może dominować tylko jedna grupa. Może powstać farma na kilka tysięcy sztuk świń – powiedział Bogdan Kemnitz, wójt gminy Kleszczewo.

Ostateczną decyzję ws. uchwalenia nowego planu miejscowego podejmie podczas sesji Rada Gminy Kleszczewo. Wójt zaznacza jednak, że chce doprowadzić do szerszej debaty z udziałem wszystkich stron, planowane są również konsultacje społeczne, a być może jeżeli będzie potrzeba, niewykluczone, że zostanie przeprowadzone referendum w tej sprawie.


Komentarze (5)

28-02-2021 22:38:10
Autochton
Ziemię sprzedają pseudorolnicy przefarbowani na developerów!
28-02-2021 22:16:09
Daniel O.
ach Ci biedni rolnicy... :) niech posłuchają lepiej Papieża, ostatnio poleca rośliny strączkowe a nie mięso, czas się przebranżowić!
28-02-2021 14:12:06
Mieszkanka wsi
Szanowni rolnicy , a od kogo Ci , którzy teraz są przeciwni kupili ziemię żeby wybudować swoje domy? .
28-02-2021 11:52:32
Autochton
Tak to wygląda, gdy pseudorolnicy (podobno uprawa 10 ha im się nie opłaca) poczuli kasę z pseudodeveloperki :) Prawdziwi rolnicy mogą im podziękować za niszczenie miejsc pracy...
27-02-2021 19:00:11
Paweł
Jeżeli dobrze pamiętam, to gmina Kleszczewo jest gminą wiejską. Więc czego się spodziewali nuworysze z poznańskich bloków? Jak chcieli mieć ładne tereny zielone i przy okazji nie czuć typowych zapachów wsi, to trzeba było sobie kupić domy na Sołaczu.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
08

cze

12:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Lubuszanin Trzcianka

11

cze

12:15
SIEKIERKI, Kościół św. Jadwigi, ul. Kórnicka 1
Koncert pieśni maryjnych chóru Cantores Assumptae z Czerlejna

14

cze

13:30
SIEKIERKI, Kościół św. Jadwigi, ul. Kórnicka 1
Mobilne Centrum Badań
(parking przy kościele)

17

cze

15:00
KOSTRZYN, Parafia Błog.Jolanty, ul. Prymasa Wyszyńskiego 14a
Festyn Bajkowy
• tor przeszkód XXL
• foodtrucki
• bajeczne konkurencje
• koncerty i potańcówka
• loteria fantowa z biletami do Energylandii

16:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Luboński KS Luboń

[ wszystkie ]

Sonda
Czy powinna powstać gminna farma fotowoltaiczna? ►więcej

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: