Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Targowisko zostanie zrewitalizowane? - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Targowisko zostanie zrewitalizowane?
04-12-2020 08:05   Janusz Ludwiczak
Stragany przypominające jakbyśmy mieli lata 90`, nierówne płytki chodnikowe, o które można się potknąć – tak wygląda kostrzyńskie targowisko.
– Coraz częściej słychać, że to miejsce pozostało zapomniane – wskazuje radna Beata Jankowiak.
– Nie, nie zostało zapomniane. Kończy się umowa z najemcą. Teren ten wymaga interwencji – wskazuje burmistrz Szymon Matysek.

Na straganie w dzień targowy... W każde sobotnie przedpołudnie plac przy ul. Piasta w Kostrzynie zamienia się w targowisko, jednak coraz częściej mówi się, że to miejsce wymaga porządnego remontu.

– Z roku na rok nasze miasto i gmina pięknieje. Mamy w planach rewitalizację Rynku, serce Kostrzyna. Jest jeszcze jedno miejsce w centrum miasta, które wymagałby rewitalizacji. Z pewnością podniesienie standardu targowiska wpłynęło by korzystanie dla miasta wizualnie i ucieszyłoby mieszkańców. Coraz częściej słychać, że to miejsce pozostało zapomniane – mówiła podczas ostatniej sesji radna Beata Jankowiak.

– Nie, nie zostało zapomniane. Od przyszłego roku kończy się umowa z najemcą. W styczniu, lutym będzie okazja porozmawiać na temat funkcjonalności targowiska. Ten teren wymaga interwencji – odpowiada Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

Burmistrz dodaje, że do urzędu gminy wpłynęło pismo od właścicieli Chaty Polskiej o współudział przy modernizacji terenów pomiędzy ul. Poznańską i targowiskiem.

W 2012 roku przebudowane zostało targowisko w sąsiedniej Nekli. Rynek zyskał nową nawierzchnię z kostki betonowej, kanalizację deszczową, oświetlenie, miejsca postojowe, drewniane stragany i nowoczesną toaletę publiczną. Uregulowane zostały także kwestie własnościowe danego terenu, ponieważ do tej pory targowisko częściowo znajdowało się na działce należącej do Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska". Przebudowa targowiska w Nekli kosztowała 358 468,78 zł, z czego 220 tys. zł pochodziło z dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

W latach 2013-2014 zmodernizowane zostało również targowisko w Środzie Wielkopolskiej. W ramach wartej blisko 4 mln zł, z czego 1 mln zł pokryła Unia Europejska wyremontowano płytę placu, a także powstało zadaszenie rynku.

Dwa lata temu remont przeszło targowisko na poznańskim Świcie. W ramach inwestycji, która kosztowała prawie 4 mln zł powstała nowa nawierzchnia, zamontowano ławki, zbudowano 16 pawilonów handlowych o powierzchni od 15 do 30 m², a także powstały nowoczesne, zadaszone i oświetlone stragany.

Obecnie przebudowę przechodzi Rynek Łazarski w Poznaniu, która zakłada, że targowisko zostanie zadaszone. Architekci przewidzieli również dodatkową przestrzeń handlową. Pojawi się również strefa wypoczynku i rekreacji. W projekcie przewidziano ławki, fontanny, a nawet plac zabaw z elementami nawiązującymi do stylu afrykańskiego. Przebudowa Rynku Łazarskiego w Poznaniu ema zakończyć się jesienią przyszłego roku. Inwestycja będzie kosztować jednak ponad 42,3 mln zł.

Targowisko w Nekli:

Fot: Janusz Ludwiczak

Targowisko w Środzie Wielkopolskiej:

Fot: Janusz Ludwiczak

Targowisko w Czerniejewie:
Fot: Janusz Ludwiczak

Tak wygląda targowisko na Świcie w Poznaniu:
Fot: Janusz Ludwiczak

Przebudowa Rynku Łazarskiego w Poznaniu:

Fot: Janusz Ludwiczak


Wiz: Urząd Miasta Poznania

Równo ułożone owoce, schludna estetyka targowiska - gdzie? W Gdańsku…

Fot: Janusz Ludwiczak

Ryneczki są nie tylko miejscem do kupowania świeżych owoców czy warzyw, ale także atrakcją turystyczną – La Boqueria w Barcelonie:

Fot: Janusz Ludwiczak


Komentarze (1)

04-12-2020 17:30:23
Almatur
Setki lat targowiska były na Rynku. I tam nadal być powinny.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
26

cze

11:00
GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
Derby gminy:
GKS Gułtowy - 1922 Lechia II Kostrzyn

07

lip

10:00
KOSTRZYN, Park Miejski, ul.Warszawska/Dworcowa/Ogrodowa
II Kostrzyński Bieg Kolorów dla dzieci

08

lip

Gułtowy
Gułtowskie Potyczki Poetów

14

lip

10:00
SIEKIERKI - boisko, ul. Szkolna
Bieg kolorów

27

lip

IWNO, Stara Cegielnia
Dziki bieg w polu - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Czy w Kostrzynie powinna działać Straż Miejska?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: