Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Powstaną nowe sołectwa: Buszkówiec, Klony i Ługowiny - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Powstaną nowe sołectwa: Buszkówiec, Klony i Ługowiny
27-11-2020 05:39   Janusz Ludwiczak
Od 1 stycznia liczba jednostek pomocniczych w gminie Kostrzyn zwiększy się do 24. Z sołectwa Węgierskiego wydzielą się Ługowiny, z Glinki – Buszkówiec, a z sołectwa Sokolniki wyodrębnią się Klony.

Podczas czwartkowej sesji kostrzyńscy radni jednogłośnie zdecydowali o podziale sołectw: Glinka, Sokolniki i Węgierskie i utworzeniu trzech nowych – odpowiednio: Buszkówiec, Klony i Ługowiny.

Wcześniej, w połowie października przeprowadzone zostały konsultacje, podczas których mieszkańcy trzech obecnych sołectw: Glinka, Sokolniki i Węgierskie mogli wypowiedzieć się w sprawie podziału sołectwa i utworzeniu nowych jednostek.

We wszystkich sołectwach zdecydowana większość opowiedziała się za podziałem sołectw i utworzeniem nowych. Jak już informowaliśmy najwyższa frekwencja była w sołectwie Sokolniki i wyniosła 50,75%. Tam 68 osób opowiedziało się za podziałem sołectwa Sokolniki na dwie odrębne jednostki pomocnicze gminy: Sokolniki i Klony. Nikt nie był przeciw.
Podobnie było w sołectwie Glinka, gdzie 66 osób, czyli 100% głosujących opowiedziało się za utworzeniem nowego sołectwa Buszkówiec.
Nieco podzielone zdania były w sołectwie Węgierskim, gdzie 39,4% mieszkańców (28 głosujących) było przeciwnych utworzenia sołectwa Ługowiny. Frekwencja wyniosła tam 25,45%, a więc w głosowaniu wzięła udział ¼ mieszkańców.

Nowe sołectwa: Buszkówiec, Klony i Ługowiny zostaną utworzone z dniem 1 stycznia 2021 roku, o czym ostatecznie jednogłośnie zdecydowali w czwartek radni gminy Kostrzyn.

– Na początku kadencji pojawiły się głosy mieszkańców, którzy wskazywali brak współzależności życiowych i braku szerokiej integracji. Klony leżą zbyt daleko Sokolnik.
Mieszkańcy zgodzili się, by nowe sołectwa w przyszłym roku nie dysponowały swoim budżetem. Sołectwa nie stracą na podziale. Fundusz sołecki jest ustalany na podstawie liczby mieszkańców na dzień 30 czerwca. Przy ustalaniu środków dla sołectw nie jest brana tylko pod uwagę liczba mieszkańców, jest specjalny przelicznik
– dodaje burmistrz Szymon Matysek.

– Gdyby nie byłoby pandemii to pewnie mieszkańcy tych sołectw strzelali by teraz korki od szampana – zażartował podczas sesji Grzegorz Banaszak, przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

Na początku przyszłego roku przeprowadzone zostaną wybory na sołtysa i do rady sołeckiej w trzech nowych sołectwach: Buszkówiec, Klony i Ługowiny i prawdopodobnie również w dotychczasowych (Glinka, Sokolniki i Węgierskie).

Ile mogą zyskać nowe sołectwa?


Komentarze (1)

27-11-2020 15:58:40
Ciekawe
Czy będzie inwestycja w postaci nowej tablicy z sołectwami na budynku "ratusza"?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
15

sie

15:00
Gułtowy
Qultowe Gułtowy
- Biesiada Kasztelańska na rockową nutę

16

sie

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Znakowanie rowerów
w godz. 15:00-18:00

19

sie

21:00
Siedleczek
II bieg do nocy - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

20

sie

13:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Przegląd Piosenki Biesiadnej "Co nam w duszy gra"

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Concordia Murowana Goślina

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

nigdzie nie wyjadę – za drogo

w pracy - nie mam urlopu


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: