Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wysłużony Star będzie służyć kolejnym strażakom - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Wysłużony Star będzie służyć kolejnym strażakom
29-10-2020 07:35   Janusz Ludwiczak
Wóz bojowy Star 244, który najpierw służył do gaszenia pożarów i wyjazdy na akcje ratunkowe w gminie Dopiewo, a przez ostatnie dwa lata w jednostce OSP Brzeźno zostanie przekazany do kolejnej jednostki – otrzyma go OSP Lubiatowo w gminie Dolsk, w powiecie śremskim.

Przez ostatnie dwa lata druhowie z OSP Brzeźno musieli korzystać z wysłużonego wozu bojowego Star 244 z 1981 roku, gdyż poprzedni pojazd uległ poważnej awarii.

– Poprzedni wóz STAR 1142 z 1997 roku pod koniec 2018 r. uległ awarii, która spowodowała, że dalej nie mógł być eksploatowany. Musieliśmy ten samochód wycofać, a w konsekwencji trafił na złom, gdyż koszty naprawy przewyższały wartość. Wspólnie z burmistrzami podjęliśmy starania. Udało się pozyskać za darmo wóz Star 244 z OSP Dopiewo, który ma już kilka lat. Wspólnie z druhami przeprowadziliśmy remont tego pojazdu, by mógł wyjeżdżać na akcję, w sumie włożyliśmy ok. 400 roboczo-godzin – wyjaśnia druh Przemysław Bladowski.

Pod koniec września ochotnicy z Brzeźna otrzymali zupełnie nowy wóz strażacki marki Mercedes Benz Atego 1530 GBA.

– To wielkie dla nas święto - pierwszy nowy samochód w 75-letniej historii naszej jednostki, w której jest 32 druhów, z czego 17 ma uprawnienia do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych – powiedział nam druh Przemysław Bladowski, prezes OSP Brzeźno.

Nowy wóz posiada silnik o mocy 220 kW, został wyposażony w zbiornik wody o pojemności 4,345 m³. Jego zakup kosztował 875 760 zł, z czego 300 tys. zł pochodzi ze środków budżetu gminy Kostrzyn, pozostałą cześć pokrył Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy.

Poprzedni wóz, Star 244 z 1981 roku nie trafi jednak na złom. Zostanie przekazany do innej jednostki – konkretnie do OSP Lubiatowo w gminie Dolsk, w powiecie śremskim.

– Wóz bardzo przyda się w naszej gminie. Trafi on do jednostki OSP Lubiatowo. Cieszymy się, że gmina Kostrzyn postanowiła nam pomóc – powiedziała Barbara Wierzbińska, burmistrz miasta i gminy Dolsk, w powiecie śremskim.

W Lubiatowie mieszka 250 osób, z czego 32 mieszkańców służy właśnie w Ochotniczej Straży Pożarnej.

– Wóz przyda nam się do gaszenia pożarów lasów. Mamy Mercedesa 406 z 1973 roku, uległ on awarii. Do układu chłodzenia silnika dostał się olej. Remont pojazdu nie jest już opłacalny– wskazuje druh Sławomir Wojciechowski z OSP Lubiatowo.

By STAR P 244L mógł trafić do Lubiatowa potrzebna jest jeszcze zgoda radnych. Podczas dzisiejszej sesji Rada Miejska Gminy Kostrzyn podejmie uchwałę o udzieleniu pomocy rzeczowej gminie Dolsk i przekazaniu bezpłatnie wozu strażackiego, którego wartość rynkowa wynosi 9,5 tys. zł.

Aktualizacja godz. 18:37: Radni jednogłośnie udzielili pomocy rzeczowej gminie Dolsk. Tak więc za kilka Star trafi z Brzeźna do Lubiatowa i będzie służył kolejnym strażakom.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
16

sie

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Znakowanie rowerów
w godz. 15:00-18:00

19

sie

21:00
Siedleczek
II bieg do nocy - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

20

sie

13:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Przegląd Piosenki Biesiadnej "Co nam w duszy gra"

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Concordia Murowana Goślina

22

sie

21:00
KOSTRZYN, Park Miejski, ul.Warszawska/Dworcowa/Ogrodowa
"Ciemność dnia, światła nocy" - spotkanie popularnonaukowe z Karolem Wójcickim, popularyzatorem astronomii i dziennikarzem naukowym

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

nigdzie nie wyjadę – za drogo

w pracy - nie mam urlopu


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: