Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przez trzy tygodnie lasy będą zamknięte – drzewa będą ratowane przed chrabąszczem - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Przez trzy tygodnie lasy będą zamknięte – drzewa będą ratowane przed chrabąszczem
11-05-2020 00:21   Janusz Ludwiczak
Do 29 maja obowiązywać będzie zakaz wstępu do lasu na terenie Nadleśnictwa Czerniejewo.

Od poniedziałku na okres trzech tygodni obowiązywać będzie zakaz wstępu do lasu na terenie gmin: Pobiedziska, Łubowo, Nekla i Kostrzyn (m.in. w rejonie Wiktorowa, Sannik, Rujscy, Ługowin i Węgierskiego). Przeprowadzane będą zabiegi ratowania lasów przed chrabąszczem majowym.

– Na naszym terenie występuje specyficzna populacja chrabąszcza majowego. To jest szkodnik, który przez pierwsze trzy lata swojego rozwoju występuje w glebie, a w czwartym roku uzyskuje postać dorosłą i jako owad oskrzydlony wylatuje w koronę drzew, gdzie żeruje, ogołacając drzewa z liści. Taką sytuację mamy co cztery lata i stąd konieczność przeprowadzenia zabiegów ratowniczych – wyjaśnia Hubert Kaczmarek, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Czerniejewo.

Przez najbliższe trzy tygodnie odbywać będą zabiegi ratownicze za pomocą specjalistycznej aparatury zamontowanej na samolocie Dromader. Obszar, na którym zostaną wykonane opryski to w sumie aż 1425 hektarów lasu.

– Zabieg będzie polegał na przelocie samolotu nad wskazaną powierzchnią. Pod podwoziem samolotu znajdują się specjalne dysze, które rozpylą środek na korony drzew, nad wskazanym obszarem. Zabieg będzie wykonywany tylko na terenie lasu. Samolot może być widoczny poza terenem lasu, ale z racji tego, że będzie on wykonywać nawroty. Sam zabieg zgodnie z przepisami musi być przeprowadzony na terenie oddalonym od wód i zabudowań, będzie się to odbywać ściśle we wnętrzu kompleksu leśnego – tłumaczy Hubert Kaczmarek z Nadleśnictwa Czerniejewo.

Zakaz wstępu do lasów na terenie Nadleśnictwa Czerniejewo obowiązywać będzie od 11 do 29 maja, jednak może być wcześniej zniesiony. Za nieprzestrzeganie przepisów grozi mandat w wysokości 500 złotych.


Map: Nadleśnictwo Czerniejewo


Fot: Aleksandra Osińska/Nadleśnictwo Czerniejewo

Komentarze (2)

12-05-2020 08:46:47
.
Ha! Nie dalej jak wczoraj jechałem m.in. szlakiem Nowa Górka- Zbierkowo - Wagowo. Dałbym sobe rękę uciąć, że nie było ostrzeżeń. Dobrze że pozostała część parku krajobrazowego jest otwarta.
11-05-2020 08:59:12
Drte
Znowu jakaś chemia.... zabije chrząszcze A inne zyjatka nie?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
08

gru

16:30
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Posiedzenie komisji zdrowia, bezpieczeństwa i działalności gospodarczej Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
► porządek obrad

10

gru

18:00
KOSTRZYN, Rynek
Uruchomienie lampek na choince i świątecznej iluminacji
Wizyta św. Mikołaja

KOSTRZYN, Rynek
Jarmark Bożonarodzeniowy
w godz. 15:00-19:00

SIEKIERKI, Szkoła Podstawowa im. Pauliny i Augusta Wilkońskich ul. Karalusa 1
Kiermasz świąteczny
w godz. 16:00-20:00

11

gru

11:00
KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
UKS Victoria Gułtowy - UKS Błyskawica Niechanowo
- liga unihokeja U19 Juniorów starszych

[ wszystkie ]

Sonda
Ile planujesz w tym roku wydać na święta?

Do 300 złotych

Nie więcej niż 500 zł

Szacuję, że będzie to do 1 tys. zł

Między 1000 a 1500 zł

Powyżej 1500 zł


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: