Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przedszkola i żłobki wznowią działalność dopiero od poniedziałku - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Przedszkola i żłobki wznowią działalność dopiero od poniedziałku
06-05-2020 01:14   Janusz Ludwiczak
Od środy będą mogły działać żłobki i przedszkola, tak by mogła zostać zorganizowana opieka dla dzieci pracujących rodziców. Jednak placówki te nie zostaną otwarte w gminie Kostrzyn.

Od poniedziałku otwarte zostały centra handlowe, działać mogą również biblioteki, muzea i galerii sztuki, a także hotele i obiekty z miejscami noclegowymi.

Z kolei od środy, 6 maja działać będą mogły żłobki i przedszkola, tak by mogła zostać zorganizowana opieka dla dzieci pracujących rodziców.

W gminie Kostrzyn placówki te wznowią działalność dopiero od poniedziałku.

– Trwają przygotowania związane z uruchomieniem Klubów Malucha i Przedszkoli na terenie gminy Kostrzyn. Podjęta została wspólna decyzja samorządu oraz dyrekcji placówek publicznych i niepublicznych, że obiekty te sprawować będą opiekę nad dziećmi od 11 maja br. Przyjmowane są zgłoszenia i na dzień dzisiejszy deklarację złożyli rodzice około 50 dzieci. Obecnie podejmowane są działania związane ze spełnieniem przez te placówki oświatowe wszystkich wymogów i wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, który przedstawił zasady dotyczące ich uruchomienia. Szczegółowe informacje zainteresowanym rodzicom przekazywane będą przez dyrektorów placówek działających na terenie gminy – informuje Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

Podobnie będzie w sąsiednich gminach. W Kleszczewie i Pobiedziskach przedszkola równiez zostaną otwarte 11 maja.

Inaczej będzie jednak w Swarzędzu, gdzie samorząd potrzebuje czasu na przeanalizowanie możliwości wznowienia tej formy opieki nad dziećmi. Otwarcie żłobków i przedszkoli poprzedzone musi być solidnymi przygotowaniami, tak aby zminimalizować ryzyko dla zdrowia dzieci i personelu. Burmistrz rozesłał również specjalne ankiety do rodziców.

– W tym tygodniu ani żłobki ani przedszkola nie zostaną otwarte. Przygotowujemy się. Wytyczne Ministerstwa Zdrowia mówią o tym, że w grupie może być 12 dzieci, w uzasadnionych przypadkach 14. Te dzieci muszą być odpowiednio przygotowane. Musi być przeprowadzona z nimi rozmowa o częstym myciu rąk, a zaskoczeniem dla dzieci będzie to, że panie będą inaczej wyglądały – będą miały maseczki, przyłbice. Sale przedszkolne będą pozbawione niektórych zabawek, pluszaków, dywanów, i innych przedmiotów, które nie nadają się do dezynfekcji – przyznaje Marian Szkudlarek, burmistrz miasta i gminy Swarzędz.

Mocne zastrzeżenia do decyzji rządu mają również władze Poznania.

– Tak jak do tej pory, będziemy podejmować działania w sposób przemyślany, systemowy i zorganizowany. To, że premier wydał taki komunikat nie oznacza, że z dnia na dzień przywrócimy normalną działalność żłobków i przedszkoli, bo to byłoby w mojej ocenie szaleństwem. Zanim je otworzymy, musimy najpierw zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i pracownikom. Decyzję podejmę, gdy znane będą szczegółowe wytyczne dotyczące utrzymania reżimu sanitarnego w tych placówkach – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Jak informuje miasto realizacja zawartych zasad wymusza na prezydencie, a także dyrektorach żłobków i przedszkoli podjęcie wielu działań, w szczególności: przygotowania i wdrożenia poważnych zmian w sposobie organizacji opieki nad małymi dziećmi; wdrożenia, gwarantujących bezpieczeństwo dzieci jak i pracowników zasad, których celem jest zapobieganie rozprzestrzeniania się SARS-Cov-2; ograniczenia przestrzeni placówek (wyodrębnienie pomieszczeń na izolację), ograniczenia liczby dzieci.

– Widać, że wytyczne dla przedszkoli i żłobków zostały przygotowane przez osoby nie mające wiedzy o obecnych realiach, m.in. braku środków ochrony osobistej w szpitalach. Do momentu zapewnienia bezpieczeństwa w placówkach opiekuńczych i przedszkolnych nie wznowimy ich działalności. Wystąpimy też do rządu o bardziej precyzyjne wytyczne sanitarne oraz pełne finansowanie środków ochrony osobistej. Zaskakujące jest, że nawet dla ekstraklasy piłkarskiej, która startuje dopiero za miesiąc i to bez publiczności, są przygotowane bardziej precyzyjne wytyczne dotyczące bezpieczeństwa. To niepoważne traktowanie dzieci, rodziców i dyrektorów placówek – zaznacza odpowiedzialny za oświatę wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski.

Miasto podjęło już przygotowania do uruchomienia placówek. Przeprowadzone zostaną też szczegółowe konsultacje z dyrektorami przedszkoli i żłobków oraz środowiskiem lekarskim.

– Przymierzamy się do tego, by żłobki i przedszkola otworzyć nie wcześniej niż 25 maja. Zależy to od opinii ekspertów, epidemiologów, którzy zweryfikują ryzyka i czy uda się stworzyć takie warunki, aby nie dochodziło do ryzyka zakażenia pomiędzy dziećmi i personelem placówki. Tym osobom, które muszą zajmować się dziećmi przysługuje zasiłek opiekuńczy – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Nadal obowiązuje rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej o zawieszeniu zajęć w szkołach do 24 maja 2020 r. Z kolei dopiero w czerwcu odbędą się matury i egzaminy ósmoklasisty.


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

sie

Sanniki
Festyn rodzinny
- euro bungee, eliminator, rowery piwne, grill, grochówka, ciasta, napoje
od godz. 16:00 do późnego wieczora

14

sie

Gułtowy
Qultowe Gułtowy
- msza odpustowa na cmentarzu, ślubowanie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej i 75-lecie OSP, Raper "Bisek" i Sławomir "Rusek" Urbaniak & Josza, Strefa Zera, zabawa taneczna

15

sie

15:00
Gułtowy
Qultowe Gułtowy
- Biesiada Kasztelańska na rockową nutę

16

sie

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Znakowanie rowerów
w godz. 15:00-18:00

19

sie

Siedleczek
II bieg do nocy - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

nigdzie nie wyjadę – za drogo

w pracy - nie mam urlopu


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: