Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Ponad 400 spotkań ligowych i 1007 strzelonych bramek – Maratończyk Brzeźno ma 20 lat - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Ponad 400 spotkań ligowych i 1007 strzelonych bramek – Maratończyk Brzeźno ma 20 lat
01-05-2020 09:30   Janusz Ludwiczak
– Maratończyk do początku zrzeszał mieszkańców Brzeźna i okolic. Od 2002 roku, kiedy dysponujemy wynikami rozegraliśmy 407 spotkań ligowych, z których wygraliśmy prawie połowę z nich, bo 191. Przez te lata udało nam się zdobyć 1007 goli, a straciliśmy 822 – mówi Krystian Dukarski, wiceprezes klubu piłkarskiego Maratończyk Brzeźno, który świętuje właśnie jubileusz 20-lecia istnienia.

Maratończyk Brzeźno został założony dokładnie 16 lutego 2000 roku. W poprzednim sezonie, równo rok temu piłkarzom udało się wywalczyć awans do klasy A i zarazem powrót na wyższy szczebel.

Jednym z założycieli Maratończyka jest Jerzy Barczak, który kierował klubem piłkarskim przez 15 lat, był również kierownikiem Spółdzielni Kółek Rolniczych w Brzeźnie. W 2018 roku otrzymał Nagrodę Rycerza Kostro.

– Było kilku chętnych chłopaków, którzy chcieli grać w piłkę nożną. Pojawił się pomysł, by stworzyć w Brzeźnie klub piłkarski, drużynę. Wiele osób wtedy się z tego się śmiało. Maratończyk powstał w 2000 roku. Rozegranych zostało wiele meczy, przyjeżdżają nawet drużyny poznańskie.
– Pamiętam, że raz jedna z poznańskich drużyn się pomyliła i pojechali do tego dużego Brzeźna za Konin. Jestem od samego początku związany z Maratończykiem i z nim pozostanę do końca
– mówił nam tuż po wręczeniu Nagrody Rycerza Kostro Jerzy Barczak, założyciel Piłkarskiego Klubu Sportowego Maratończyk Brzeźno.

Obecnie ze względu na epidemię koronawirusa wszystkie rozgrywki piłkarskie są zawieszone. Zawodnicy Maratończyka Brzeźno ostatni mecz ligowy rozegrali w przededniu Święta Niepodległości, 10 listopada 2019 r. Rundę jesienną zakończyli na 9. miejscu klasy A z 15 punktami, 4 zwycięstwami, 3 remisami i 6 przegranymi oraz bilansem 33 bramek strzelonych i 35 straconych.

Rozmowa z Krystianem Dukarskim, wiceprezesem Martończyka Brzeźno

Jak to się stało, że powstał właśnie Maratończyk Brzeźno?
Maratończyk do początku zrzeszał mieszkańców Brzeźna i okolic. Tutaj warto pochylić się nad pierwszym zarządem naszego klubu w którego skład jako prezes wchodził Przemysław Hechmman, wiceprezesem był Bernard Matczak, a skarbnikiem Wiesława Błajek. W kolejnych latach do zarządu klubu zaczęły wchodzić kolejne bardzo ważne osoby dla naszego klubu. Mowa tutaj oczywiście o Tadeuszu Nowakowskim, Adamie Hamerskim, Jerzym Barczaku, Konradzie Jędrzejczaku i wielu innych, którzy przez te lata pomagali w prowadzeniu klubu.

Czy wiadomo ile osób grało w klubie?
Niestety nie jesteśmy w stanie dzisiaj policzyć wszystkich zawodników, którzy grali od początku istnienia klubu, ale na szczęście udało nam się dotrzeć do danych z sezonu 2009/10 czyli sezonu w którym zaliczyliśmy pierwszy awans do A-Klasy. Od tego czasu w Maratończyku zagrało 96 zawodników. W tej grupie są zawodnicy, którzy zagrali jedno spotkanie lub kilka, ale też tacy, którzy mają na koncie ponad 150, a nawet powyżej 200 spotkań.

Ile udało się przez te 20 lat strzelić goli? Ile mieliście remisów i przegranych w rozgrywkach ligowych?
Podobnie jak z poprzednim pytaniem nie mamy danych od samego założenia klubu, ale udało się dotrzeć do wyników roku 2002. Od tego czasu zagraliśmy 407 spotkań ligowych, co cieszy wygraliśmy prawie połowę z nich, bo 191. Przegraliśmy w tym czasie 148 meczów, a 68 zakończyło się remisami. Jeśli chodzi o zdobycze bramkowe to tutaj również wychodzi dla nas na plus, bo zdobyliśmy ich 1007, a straciliśmy 822.

Czy zawsze graliście w klasie A i B?
Tak. Te dwadzieścia lat to gra właśnie w A i B Klasie. Do sezonu 2009/2010 występowaliśmy w B-Klasie, którą w końcu udało się wygrać i dzięki temu awansowaliśmy do Klasy A. Gramy tam do teraz z krótką przerwą, która wypadła w zeszłym sezonie (spadek do B-Klasy), ale na szczęście udało nam się wrócić do A-Klasy.

Czy są osoby, które grają w Maratończyku od samego początku?
Tak, jest jeden zawodnik, który grał tutaj w 2000 roku i gra w 2020 z krótką przerwą na grę w innych klubach. Jest to Sebastian Przybysławski. Myślę jednak, że warto tutaj wymienić jeszcze kilka osób, które występowały lub jeszcze występują w Maratończyku. Mówię tutaj o Aleksandrze Hamerskim, który gra w naszym klubie od wielu lat, a także o braciach Nowakowskich – Mariuszu i Przemku, którzy niestety zakończyli już swoją przygodę z piłka, ale w Maratończyku występowali od samego początku do roku 2018. Ponadto od samego początku w naszym klubie działa Adam Hamerski, a chwilę później dołączył Jerzy Barczak i obaj nadal czynnie biorą udział w życiu klubu będąc odpowiednio sekretarzem i prezesem. Dodam tutaj także osobę Tadeusza Nowakowskiego, który przez wiele lat był prezesem klubu, a także Konrada Jędrzejczaka, który również czynnie bierze udział w życiu Maratończyka.

Jak wspominacie te 20 lat?
Te 20 lat to na pewno sporo wzlotów i upadków, ale myślę, że ostatecznie najlepiej pamięta się te fajne chwile, a tych na pewno było sporo. Wiele osób poświeciło Maratończykowi kawał swojego życia i patrząc na to jak rozwija się ten klub to wydaje się, że to nie były stracone lata. Więc podsumowując – wspominamy bardzo dobrze.

Czego wam życzyć?
Teraz to przede wszystkim zdrowia i szybkiego powrotu na boiska. A jeśli chodzi o takie bardziej długofalowe życzenia to myślę, że najważniejsze, żeby piłka nadal sprawiała nam radość. Ostatni rok, półtora był dla nas naprawdę fantastyczny. Zagraliśmy fantastyczny sezon w B-Klasie, na boisku odbywają się remonty, a my jako członkowie klubu bardzo się ze sobą zżyliśmy. Warto dodać do tego, że zaczęła działać Akademia Piłkarska Maratończyk, która zrzesza najmłodszych piłkarzy z naszej gminy. A więc podsumowując myślę, że najlepiej życzyć nam wielu ciekawych pomysłów, pasji, a przede wszystkim, żeby coś się działo.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
26

kwi

17:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
"Zostań Gwiazdą" - finał Konkursu Piosenkarskiego dla dzieci młodzieży "Zostań Gwiazdą"

27

kwi

16:00
GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Fara Pelikan Żydowo

16:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Unia Swarzędz II

03

maj

10:00
KOSTRZYN, kościół Piotra i Pawła (Fara), ul. Średzka 8
Msza św. za ojczyznę - obchody święta Konstytucji 3 Maja

23

maj

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-13:30

[ wszystkie ]

Sonda
Czy jesteś za zmianami zasad handlu w niedzielę?

Tak, wszystkie niedziele powinny być handlowe

Jestem za tym, by tylko jedna lub dwie niedziele w miesiącu były handlowe

Nie, niech zostanie tak jak jest


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: