Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Zmarła Krystyna Łybacka - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Zmarła Krystyna Łybacka
21-04-2020 13:13   Janusz Ludwiczak
W poniedziałek w wieku 74 lat zmarła Krystyna Łybacka, była minister edukacji, posłanka przez siedem kadencji i deputowana Parlamentu Europejskiego. Krystyna Łybacka kilkukrotnie gościła w gminie Kostrzyn. W 2000 roku otrzymała Nagrodę Rycerza Kostro w kategorii "Ambasador".

Krystyna Łybacka urodziła się 10 lutego 1946 r. w Jutrosinie w powicie rawickim. Przez lata była związana z Poznaniem. Ukończyła Wydział Matematyczno-Fizyczno-Chemiczny na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przez wiele lat pracowała naukowo na Wydziale Elektrycznym Politechniki Poznańskiej. Pełniła też funkcję sekretarza technicznego i naukowego w Polskim Towarzystwie Matematycznym.

Najbardziej znana była z działalności politycznej. Związana była z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. Przez siedem kadencji, w latach 1991-2014 była posłanką w Sejmie. Od października 2001 do maja 2004 w rządzie Leszka Millera. W 2014 r. wystartowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego i zdobyła mandat deputowanej VIII kadencji Parlamentu Europejskiego. Dwa lata temu Krystyna Łybacka podjęła decyzję o wycofaniu się z życia politycznego.

Krystyna Łybacka kilkukrotnie gościła w Kostrzynie, gdzie pełniła dyżur poselski. Posłanka pojawiała się również podczas uroczystości w Janowie. W 2000 roku otrzymała Nagrodę Rycerz Kostro w kategorii "Ambasador".

Zmarła 20 kwietnia w jednym z poznańskich szpitalu po krótkiej i ciężkiej chorobie. Miała 74 lata.


Fot: Andrzej Radwański/archiwum

Komentarze (4)

23-04-2020 19:00:21
Szkoda
Bardzo miła osoba ,lubiana i szanowana przez ludzi z różnych stron sceny politycznej.Przypominam że przy jej wydatnym udziale,powstał w naszym mieście budynek Gimnazjum,obecnie SP nr 2.Cześć jej pamięci,brakuje teraz polityków z taką empatią jak pani Krystyna.
22-04-2020 21:17:03
Antykomunista
Mi Łybacka kojarzy się z 1-szo majowym grillem pod pomnikiem Marcina Kasprzaka w Czołowie k. Kórnika...
22-04-2020 19:36:09
Tadziu
Red przepraszam ale ta Pani kiedyś była na róznych spotkaniach w gminie kostrzynie i była bardzo szanowana i lubiana ale moze zmienmy temat wybory na osiedlu grunwaldzkim będą
22-04-2020 19:13:25
Red
Mi Pani Łybacka kojarzy sie z 1-majowymi heppeningami ruchu "Naszosc" w Poznaniu na Pl Bernardynskim ostatnio mi sie przypomniały . Muszę w wyszukiwarkę wpisać Ruch "Naszosc" może są jakieś relacje z tych cAsow np przebrani za gruszki na wierzbie czy jelenie.
Aktualności
Niezapominajka
19

maj

16:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Posiedzenie komisji budżetowo-prawnej oraz komisji rolnictwa, ochrony środowiska i spraw komunalnych Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
► porządek obrad

22

maj

15:00
GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Antares Zalasewo

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Piast II Kobylnica/Karamba Gruszczyn - Lechia II Kostrzyn

27

maj

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-14:00

28

maj

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - GKS Dopiewo

[ wszystkie ]

Sonda
Czy w Kostrzynie powinna działać Straż Miejska?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: