Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wierni zostali w domach – dyspensa od uczestniczenia we mszy - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Wierni zostali w domach – dyspensa od uczestniczenia we mszy
18-03-2020 00:06   Janusz Ludwiczak
W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w świątyniach na nabożeństwach może przebywać do 50 osób. W obawie przed koronowirusem arcybiskup udzielił dyspensy wiernym od obowiązku udziału w niedzielnej mszy św. W niedzielnej eucharystii w kostrzyńskiej farze uczestniczyło od 15 do 20 osób. Podobnie było w innych kościołach.

W piątek wprowadzono stan epidemiczny. Liczbę uczestników zgromadzeń ograniczono do 50 osób. Dotyczy to również kościołów.

– W obliczu światowej pandemii najważniejsze słowa to bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Musimy wykonać wszystkie możliwe kroki, żeby bezpieczeństwo zdrowotne Polaków było utrzymane. Zgodnie z ustawą, jest to stan pozwalający nakładać dodatkowe ograniczenia, które są niezbędne by powstrzymać rozprzestrzenię się wirusa – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Ks. arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański w związku z zagrożeniem koronawirusem udzielił do 29 marca dyspensy od obowiązku niedzielnego udziału we mszy św. Wiernym zalecany był udział w nabożeństwach za pośrednictwem transmisji telewizyjnych, radiowych i internetowych. Transmisję z nabożeństw od dłuższego czasu na swojej stronie internetowej przeprowadza Parafia błog. Jolanty na kostrzyńskim Andrzejewie. Transmisję przeprowadziła również Parafia Św. Kazimierza w Gułtowach.

Większość wiernych pozostała w domach. W kostrzyńskiej farze we mszy świętej o godz. 12:00 uczestniczyło zaledwie 19 osób.

– Jak mówił papież Franciszek "Tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach". My kapłani pozostajemy do dyspozycji wiernych, którzy poproszą o wysłuchanie spowiedzi, udzielenie Komunii św. czy sakramentu namaszczenia chorych. Zachęcamy do gorliwej modlitwy. Kościół jest otwarty przez cały dzień – mówił podczas niedzielnej mszy św. ks. Piotr Lidwin, proboszcz Parafii św. apostołów Piotra i Pawła w Kostrzynie.

Podobnie było w innych świątyniach. W kościele św. Mikołaja w Siedlcu na mszy św. o godz. 9:00 uczestniczyło 20 osób, a w kolejnej o godz. 11:00 zaledwie 15 wiernych.

Na zakończenie niedzielnych mszy św. odśpiewywana była suplikacja, czyli pieśń błagalna, śpiewana w okresie klęsk żywiołowych oraz nieszczęść, której słowa brzmią m.in.
"Od powietrza, głodu, ognia i wojny
Wybaw nas Panie!
Od nagłej i niespodzianej śmierci
Zachowaj nas Panie!"

To nie jedyne zalecenia. Z kropielnic usunięta została woda święcona, w konfesjonałach pojawiła się folia ochronna.

Do końca marca odwołane zostały niedzielne nabożeństwa Gorzkich Żali oraz piątkowe Drogi Krzyżowe. Nie odbywają się również spotkania grup duszpasterskich, dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania czy spotkania o charakterze formacyjnym, jak spowiedź dla dzieci pierwszokomunijnych. Odwołano również rekolekcje wielkopostne.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

sie

Sanniki
Festyn rodzinny
- euro bungee, eliminator, rowery piwne, grill, grochówka, ciasta, napoje
od godz. 16:00 do późnego wieczora

14

sie

Gułtowy
Qultowe Gułtowy
- msza odpustowa na cmentarzu, ślubowanie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej i 75-lecie OSP, Raper "Bisek" i Sławomir "Rusek" Urbaniak & Josza, Strefa Zera, zabawa taneczna

15

sie

15:00
Gułtowy
Qultowe Gułtowy
- Biesiada Kasztelańska na rockową nutę

16

sie

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Znakowanie rowerów
w godz. 15:00-18:00

19

sie

Siedleczek
II bieg do nocy - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

nigdzie nie wyjadę – za drogo

w pracy - nie mam urlopu


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: