Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Do przychodni zgłosiła się kobieta z podejrzeniem koronawirusa – nie stwierdzono zagrożenia - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Do przychodni zgłosiła się kobieta z podejrzeniem koronawirusa – nie stwierdzono zagrożenia
10-03-2020 12:23   Janusz Ludwiczak
W poniedziałek do przychodni "Sanus" w Kostrzynie zgłosiła się kobieta z podejrzeniem koronawirusa. Pacjentka została karetką przetransportowana na oddział zakaźny szpitala przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu, jednak nie stwierdzono przypadku zarażenia.
– Apeluję o spokój. Gdy mamy objawy wysokiej gorączki, kaszlu i duszności najpierw należy skontaktować się z infolinią NFZ i Sanepidu, powinniśmy unikać przychodni zdrowotnych, lekarzy rodzinnych i SOR-ów, gdyż możemy zarazić personel medyczny i innych pacjentów – apeluje Tomasz Stube, rzecznik wojewody.
Tymczasem władze Poznania podjęły decyzję o zamknięciu na dwa tygodnie wszystkich miejskich szkół, żłobków i przedszkoli oraz placówek kulturalno-rozrywkowych. W gminie Kostrzyn zajęcia w placówkach oświatowych będą odbywać się normalnie.
Z kolei starosta poznański podjął decyzję o zamknięciu m.in. poradni psychologiczno-pedagogicznicznych. Starosta apeluje również o ograniczenie wizyt w powiatowych placówkach.

Już wczoraj wieczorem otrzymaliśmy kilka sygnałów od mieszkańców i naszych Czytelników.

– Z przychodni zabrali karetką kogoś w ubraniach ochronnych – napisał do nas Jakub Witkowski.

– W dniu wczorajszym z ośrodka na Braci Drzewieckich panowie w białych kombinezonach zabrali karetką osoby z objawami koronawirusa, które wróciły z Holandii? Wiadomo coś w tej sprawie? – pisze w komentarzu internauta "Pacjent".

Sprawdziliśmy. Jak poinformowano nas w Sanepidzie faktycznie w poniedziałek do przychodni "Sanus" przy ul. Braci Drzewieckich w Kostrzynie zgłosiła się pacjentka, która obawiała się zarażenia koronawirusem. W takim przypadku wezwana została karetka pogotowia, która przewiozła pacjentkę na oddział zakaźny szpitala przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu, jednak nie stwierdzono u niej przypadku zarażenia koronawirusem.

– Według raportu, który jest przygotowywany codziennie przez inspekcję sanitarną wczoraj mieliśmy 11 osób hospitalizowanych w Poznaniu oraz na innych oddziałach zakaźnych w Wielkopolsce. Do tej pory mamy potwierdzony jedyny przypadek koronawirusa – powiedział w rozmowie z portalem InfoKostrzyn.pl Tomasz Stube, rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego.

Jak już informowaliśmy w poniedziałek potwierdzono pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem w Wielkopolsce. Na oddział zakaźny Szpitala Miejskiego przy ul. Szwajcarskiej trafiła ok. 50-letnia kobieta, który miała wcześniej kontakt z osobą, która wróciła z Włoch. Chora wcześniej zgłosiła się do szpitala w Puszczykowie. Jej stan jest poważny. 17 osób, które miały kontakt z chorą, obecnie są poddane kwarantannie domowej. Kwarantanną objęto także personel medyczny szpitala w Puszczykowie.

– Apeluję o spokój. Gdy mamy objawy wysokiej gorączki, kaszlu i duszności najpierw należy skontaktować się z infolinią NFZ i Sanepidu, powinniśmy unikać przychodni zdrowotnych, lekarzy rodzinnych i SOR-ów, gdyż możemy zarazić personel medyczny i innych pacjentów – apeluje Tomasz Stube, rzecznik wojewody.

Jeżeli mamy objawy takie jak gorączka, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem należy powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną pod numerem telefonu: 609 794 670. Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: 800 190 590.

We wtorek premier Mateusz Morawiecki poinformował o odwołaniu wszystkich imprez masowych w kraju.

Z kolei władze Poznania zdecydowały o zamknięciu od środy przez najbliższe dwa tygodnie wszystkich miejskich żłobków, przedszkoli i szkół oraz instytucji kulturalnych i obiektów sportowo-rekreacyjnych takich jak baseny czy ogród zoologiczny - więcej.

– Po konsultacjach z lekarzami, SANEPID oraz za wiedzą Wojewody Wielkopolskiego podjęliśmy decyzję o zaleceniu zamknięcia od jutra przez okres 14 dni wszystkich miejskich placówek oświatowych (szkoły, przedszkola, MDK, poradnie) oraz żłobków, aby profilaktycznie przeciwdziałać roznoszeniu Coronowirusa. Jakkolwiek jak podkreślają specjaliści, dzieci są najmniej narażone na te zachorowania lub przechodzą je bezobjawowo, to niestety mogą przenosić wirusa i zarażać osoby dorosłe, zwłaszcza starsze. Należy spodziewać się podobnej decyzji w całej Polsce, aby uniknąć takich sytuacji jak np. we Włoszech. Chcemy w Poznaniu zadziałać prewencyjnie, by minimalizować przypadki zachorowań, których niestety należy liczyć się iż przybędzie. Przyjęta przez Parlament specustawa o koronowirusie reguluje zasady zasiłków opiekuńczych dla rodziców. Wszystkie niezbędne informacje będą znajdować się na stronach Miasta. Specjalne instrukcje pójdą jeszcze dziś z Wydziału Oświaty do wszystkich placówek oświatowych – poinformował Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

– Absolutnie nie chcemy siać paniki, ale chcemy działać profilaktycznie. Przykład Włoch pokazuje, że wirus bardzo często przenosił się poprzez dzieci, które przechodzą go bezobjawowo, na osoby starsze. Dmuchamy na zimne, ale najważniejsza jest profilaktyka – powiedział Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania – powiedział podczas wtorkowej sesji Rady Miasta Poznania Jędrzej Solarski, wiceprezydent Poznania.

Póki co w gminie Kostrzyn zajęcia w placówkach oświatowych będą odbywać się normalnie.

– Jesteśmy na bieżąco informowani przez służby wojewody i inspekcji sanitarnej oraz centrum zarządzania kryzysowego – powiedział nam Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

Urząd Miejski wydał również komunikat.

"W związku z jednoznaczną rekomendacją Prezesa Rady Ministrów dotyczącym odwołania imprez masowych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, uprzejmie informujemy, że Burmistrz Gminy Kostrzyn po konsultacji z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury podjął prewencyjną decyzję o przełożeniu dzisiejszej imprezy: "Dzień Kobiet - Klimakterium 2 - czyli menopauzy szał". Nowa data koncertu zostanie wskazana w późniejszym terminie.
Jednocześnie informujemy, że na bieżąco monitorowana jest sytuacja w związku z ewentualnym zagrożeniem koronawirusem na terenie Gminy Kostrzyn. Na dzień dzisiejszy żaden z Zespołów Opieki Zdrowotnej na terenie gminy nie przekazał niepokojących sygnałów dotyczących osób, u których pojawiły się objawy lub podejrzewano zarażenie koronawirusem.
W związku z powyższym na dzień dzisiejszy nie ma uzasadnionych przesłanek do zawieszenia zajęć lekcyjnych w placówkach oświatowych.
Jednocześnie Burmistrz Gminy Kostrzyn zwraca się z prośbą o zachowanie szczególnej ostrożności przez Mieszkańców i przestrzeganie podstawowych zasad higieny osobistej"
- czytamy w komunikacie Urzędu Miejskiego w Kostrzynie.

Z kolei starosta poznański podjął decyzję o zamknięciu m.in. poradni psychologiczno-pedagogicznicznych. Starosta apeluje również o ograniczenie wizyt w powiatowych placówkach.

– Ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce, po konsultacji z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym, podjąłem decyzję, że od jutra, tj. 11 marca, przez 14 dni zamknięte zostaną prowadzone przez powiat poznański poradni psychologiczno-pedagogicznych wraz z filiami. Zwracam się z apelem, aby wszyscy klienci Starostwa Powiatowego w Poznaniu ograniczyli również wizyty w Urzędzie i jednostkach podległych. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego i mailowego – poinformował Jan Grabkowski, Starosta Poznański.


W całej Polsce wykryto do tej pory 18 przypadków zakażonych na koronawirusa. Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia w Polsce hospitalizowanych jest 467 osób, ponad tysiąc znajduje się pod kwarantanną, a ponad 7 tys. osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym.

Szerzenie się zakażeń wirusem koronawirusa COVID-19 zdiagnozowano w połowie grudnia ubiegłego roku. Głównym miejscem zachorowań było miasto Wuhan w środkowych Chinach, przy czym w połowie stycznia wirus rozprzestrzenił się już w całych Chinach. 13 stycznia potwierdzono też pierwszy przypadek zachorowania poza granicami tego państwa – w Tajlandii. 24 stycznia zdiagnozowano pierwszy przypadek choroby w Europie (we Francji). W drugiej połowie lutego ogniska zakażeń z setkami chorych wybuchły w Korei Południowej, we Włoszech oraz w Iranie. Obecnie, na dzień 9 marca liczba zakażonych na całym świecie sięgnęła 109 695, z czego zmarło 3 811.

– Jak zapobiegać zakażeniu? Często myj ręce, używając mydła i wody. Kiedy kaszlesz lub kichasz, zakrywaj usta i nos. Zachowaj co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą i kichają. Jeśli wracasz z regionu, gdzie występuje koronawirus i masz objawy choroby lub miałeś kontakt z osobą zakażoną, powiadom o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego – apeluje Główny Inspektor Sanitarny, NFZ i Ministerstwo Zdrowia.


Komentarze (8)

11-03-2020 17:23:56
Kostrzynski Pyra
Właśnie dostałem smsa z gminy ze zza powodu koronawirusa mam podać stan wodomierza telefonicznie lub emailem bo inkasenci nie bedą chodzić .
11-03-2020 12:10:04
PIOTR
Witam 17 marca rusza projekt o przyznanie dotacji na wymianę piecy. Przyznawanych jest pierwszych chyba około 40 wniosków - więc pewnie od rana bedzie kolejka. Jak się to ma do wielkiej akcji przeciw koronawirusem. Czy nie mozna zgłaszać internetowo - zeskanowanych dokumentów. Tym bardziej, że dotyczy gminy - takie instytucje powinny dawać przykład jak postępować a nie mimo wielkiej akcji "Trzeba stac w kolejce bo liczy się kolejność".
11-03-2020 11:48:05
Red
Burmistrz nie zamknął szkół ale zrobił to rząd. Ciekawe co z rekolekcjami dla dzieci a pózniej trzeba będzie to odrobić? Niestety przypomina to dzieciństwo i sytuacje po 13 grudnia 1981 tez wtedy nie poszliśmy do szkoły.
11-03-2020 07:31:58
Filip
Czytałem oświadczenie burmistrza po wczorajszym spotkaniu w Urzędzie. Poinformowano, że zajęcia szkolne będą odbywały się normalnie, a odwołane zostaną tylko zajęcia pozalekcyjne. Mam jednak inne pytanie. Co z halami sportowymi, z których po lekcjach korzystają inne osoby, głównie dorosłe ? Czy po każdym dniu obiekty są odkażane aby na następny dzień dzieci czuły się bezpieczne ?
10-03-2020 19:29:15
Kostrzynski Pyra
Pragnę Was uczulić a zwłaszcza Osoby Starsze przed sprzedawcami "cudownych środków na koronawirusa " za duże pieniądze trzeba bataliach uważać bo i tacy sie pojawia żerująca na panice
10-03-2020 17:22:49
Bed
Po pierwsze - zdrowia, i żeby żaden z czytających nie przechodził przez te chorobę. Jak najbardziej się zgadzam, najważniejsze - bez paniki. W sytuacji w której jesteśmy i możemy się znaleźć panika jest ostatnią rzeczą, jaka może nam się przydać. Proszę jednak nie bagatelizować problemu, napominać osoby starsze na temat zachowania higieny i bezpieczeństwa, oraz chociaż to jest trudne pamiętać, że nie jesteśmy sami na świecie i w przypadku kiedy problemem jest wirus dbać tak samo o innych jak o siebie. Im więcej osób podejdzie do sytuacji z olewackim stosunkiem, tym więcej szkody może narobić.
10-03-2020 15:38:06
Zgred
a ja wam drodzy Ludzie radzę podchodzić do sprawy ze spokojem ale również z pełną powagą sytuacji. Te wszystkie lekceważące głosy i porównania do grypy są zwyczajnie głupie. Włosi mieli luzacki stosunek i teraz robią pod siebie - trupy, panika i pewnie gospodarczy zawał. Mam nadzieje, że postawa odpowiedzialna u Państwa zwycięży. Życzę wszystkim zdrowia!
10-03-2020 14:05:47
Red
Ludzie a ja wam polecam na ta epidemie jeden lek "zdrowy rozsądek" nie czyściec magazynów z rzeczy których ktoś nie mógł sprzedać wcześniej a teraz twierdzi ze to ochroni przed koronawirusem tacy sie pojawia albo nakupujecie żywności a potem wyląduje na śmietniku . Życzę Wam wszystkim zdrowia.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

sie

Sanniki
Festyn rodzinny
- euro bungee, eliminator, rowery piwne, grill, grochówka, ciasta, napoje
od godz. 16:00 do późnego wieczora

14

sie

Gułtowy
Qultowe Gułtowy
- msza odpustowa na cmentarzu, ślubowanie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej i 75-lecie OSP, Raper "Bisek" i Sławomir "Rusek" Urbaniak & Josza, Strefa Zera, zabawa taneczna

15

sie

15:00
Gułtowy
Qultowe Gułtowy
- Biesiada Kasztelańska na rockową nutę

16

sie

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Znakowanie rowerów
w godz. 15:00-18:00

19

sie

Siedleczek
II bieg do nocy - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

nigdzie nie wyjadę – za drogo

w pracy - nie mam urlopu


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: