Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Trzech tenorów na 30-lecie kostrzyńskiego samorządu {► FILM} - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Trzech tenorów na 30-lecie kostrzyńskiego samorządu {► FILM}
10-03-2020 00:39   Janusz Ludwiczak
– Po raz pierwszy, nasza gmina Kostrzyn jest najdynamiczniej rozwijającą się gminą powiatu poznańskiego. Pod względem inwestycyjnym w stosunku do dochodów jesteśmy najlepiej rozwijającą się gminą powiatu poznańskiego. Finanse gminy są w znakomitej kondycji. Na dzień dzisiejszy procedujemy ponad 200 tys. m kw. hal, które powstaną w najbliższym czasie – mówił burmistrz Szymon Matysek podczas niedzielnych obchodów 30-lecia samorządu terytorialnego.

W niedzielę w hali Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Piasta w Kostrzynie odbył się koncert Tenorów Trzech i Kwintetu "CastleBrass" z okazji 30-lecia samorządu terytorialnego. Z okazji Dnia Kobiet każda z pań otrzymywała od burmistrza i przewodniczącego rady gminy tulipana oraz życzenia.

– Dokładnie 8 marca 1990 roku podjęta została ustawa, na mocy której powołany został samorząd gminy. 27 maja odbyły się pierwsze wolne wybory do rad gmin. Na przestrzeni tych 30 lat samorząd funkcjonował w ośmiu kadencjach. W latach 1998-1999 nastąpiła kolejna reforma, w wyniku której powstały województwa, powiaty i gminy. Rozpoczęliśmy reformę naszej gminy od ważnych inwestycji oświatowych, później była kanalizacja, wodociąg, powstawały komitety budowy gazociągu w naszej gminie. To wszystko było realizowane z potrzeb mieszkańców – przypomniał na początku uroczystości Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

Burmistrz chwalił się również wieloma sukcesami.

– Dziś, po raz pierwszy nasza gmina jest najdynamiczniej rozwijającą się gminą powiatu poznańskiego. Rok 2020 pozwolił wskoczyć nam na pierwsze miejsce. Pod względem inwestycyjnym w stosunku do dochodów jesteśmy najlepiej rozwijającą się gminą powiatu poznańskiego. Po ponad 30 latach w Kostrzynie w końcu będzie można obejrzeć film. Pod koniec roku powstanie kino społecznościowe. Finanse naszej gminy są w znakomitej kondycji – bardzo dobre realizacje z wykonań podatków, wpływów i różnych opłat, dzięki czemu możemy intensywniej realizować zadania. Zabezpieczeniem są przedsiębiorcy, którzy dają pracę. Na dzień dzisiejszy procedujemy ponad 200 tys. m kw. hal, które powstaną w najbliższym czasie – zapowiedział burmistrz Szymon Matysek.

O tym jak powstawał samorząd terytorialny przypomniał z kolei przewodniczący rady gminy.

– 30 lat temu reforma samorządowa zniosła ówczesne rady narodowe, oddzieliła samorząd od administracji rządowej i ustanowiła, że jest nim wspólnota mieszkańców, czyli gmina. Po 40 latach nieobecności, w 1990 roku restytuowano samorząd terytorialny. Stało się to możliwe, dzięki determinacji wielu działaczy opozycyjnych, którzy w sierpniowym zrywie roku 1989 zadbali o umieszczenie wśród tez gdańskich zapisu o samorządzie terytorialnym – mówił Grzegorz Banaszak, przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

Następnie minutą ciszy upamiętniono nieżyjących już samorządowców, jak zmarłego niedawno radnego Tomasza Janiaka, wieloletniego wiceburmistrza Jerzego Nowaka i innych.

– Przez te 7 kadencji i ósmą, która trwa wybrano w sumie 144 radnych, były to łącznie 93 osoby. Szczególnie dla naszej społeczności przysłużyli się: Paweł Iwański, który był przewodniczącym rady gminy 1, 2 i 3 kadencji, a także był burmistrzem w 4, 5 i 6 kadencji, będąc samorządowcem przez 24 lata. Wybitnym samorządowcem jest również Leszek Wojtasiak, który był radnym Kostrzyna, a następnie wicemarszałkiem województwa wielkopolskiego. Przez pięć kadencji radnym był Mirosław Rusin, a przez cztery prof. Grzegorz Schroeder. Mamy również weteranów w obecnej kadencji: Marek Kowalski, który pełni funkcję radnego już czwartą kadencję i Piotr Kotarski, który pełni funkcję trzecią kadencję – wyliczał przewodniczący Grzegorz Banaszak.

Przewodniczący rady gminy mówił również o coraz większych obciążeniach dla samorządów.

– Niepokojące jest to, że od kilku lat w ramach działań decentralizacyjnych przerzucana jest odpowiedzialność za wiele podstawowych dla państwa dziedzin życia na samorządy miast i gmin. Przekazywania działań w określonych przez ustawodawcę jako zadań własnych gminy, a także zadań zleconych najczęściej nie do końca idzie w parze ze środkami finansowymi, koniecznymi do ich realizacji. Samorządom odbierana jest możliwość samostanowienia o sprawach ważnych z lokalnego punktu widzenia. Przykładem są zmiany legislacyjne, czyli ograniczenie do dwóch kadencji burmistrzów i wójtów – powiedział Grzegorz Banaszak, przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

W dalszej części Tenorzy Trzej, czyli soliści Teatru Wielkiego w Poznaniu: Marek Szymański, Bartłomiej Szczeszek i Karol Bochański, przy akompaniamencie Kwintetu "Castle Brass" wystąpili z repertuarem muzyki klasycznej i rozrywkowej, podczas którego nie zabrakło wielu włoskich arii operowych.


Komentarze (2)

10-03-2020 09:18:13
Mikołaj
Zgadza się Kropek, radni nie wiedzą, że wchodzą w skład organu kontrolnego. traktują burmistrza jak szefa. Wszystkie samorządy oprócz naszego postępują ostrożnie. W 2020 roku nie planują tak dużego zadłużenia i obligacji jak Kostrzyn. Zdaje się, że mamy nóż na gardle przez rozpoczęte inwestycje. Nie ma się czym chwalić, bo budżet jest wirtualny! Z kredytów a nie z PITów!
10-03-2020 06:59:31
.
Ograniczenie do 2 kadencji to błogosławieństwo dla nas. Brakuje jeszcze odpowiedzialności za decyzje własnym majątkiem. Oraz zakaz rozstrzygania przetargów tylko z jednym oferentem. A wyborcy powinni być dopuszczani do wyborów po zdaniu testu ze zrozumienia i znajomości zasad działania wybieranego organu. Niewielu uprawnionych do głosowania posiada podstawową wiedzę jak działa państwo lub samorząd. Płacą za to wszyscy.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

wrz

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Huragan Pobiedziska

20

wrz

15:00
GUŁTOWY, stadion ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Patriot Mieścisko

22

wrz

17:30
Brzeźno
Powitanie nowego wozu bojowego

25

wrz

11:00
Kino "Lemoniada", Parafia Błog. Jolanty Kostrzyn, ul. Prymasa Wyszyńskiego 14a
"Ups! Arka odpłynęła"
► bilety

26

wrz

20:00
Kino "Lemoniada", Parafia Błog. Jolanty Kostrzyn, ul. Prymasa Wyszyńskiego 14a
Wieczorek Poetycki"
► rejestracja

[ wszystkie ]

Sonda
Czy obawiasz się drugiej fali koronawirusa i powrotu obostrzeń?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: