Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

20 lat temu Nekla odzyskała prawa miejskie - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
20 lat temu Nekla odzyskała prawa miejskie
04-02-2020 07:20   Janusz Ludwiczak
1 stycznia 2000 roku, po 207 latach Nekla odzyskała prawa miejskie.

Starania o odzyskania praw miejskiej prowadzone były od 1994 r. Wtedy to Wojciech Prałat, ówczesny wiceprzewodniczący Rady Gminy Nekla zaproponował, by Nekla znów była miastem.

– Rozpoczęły się liczne dyskusje, ponieważ przeciwnicy tego pomysłu obawiali się, że spowoduje to większe obciążenie podatkami mieszkańców Nekli. W czerwcu 1997 r. Rada Gminy uchwaliła, że zostanie w tej sprawie przeprowadzone referendum, aby mogli wypowiedzieć się wszyscy mieszkańcy gminy. Powołano Gminną Komisję ds. Referendum. Mieszkańcy gminy w demokratyczny sposób wyrazili swoje zdanie w referendum, które odbyło się łącznie z wyborami do senatu 21 września 1997 r. Aby wynik był wiążący dla władz gminnych w referendum musiało wziąć udział 30% uprawnionych do głosowania. Frekwencja była spora: w całej gminie wyniosła 51,8%. W samej Nekli przekroczyła 65 %. Za przywróceniem praw miejskich Nekli głosowali mieszkańcy obwodów w samej Nekli, wioskach w jej najbliższej okolicy oraz obwodu w Podstolicach. Jedynie mieszkańcy obwodu Targowa Górka wyrazili zdecydowany sprzeciw – informuje Sebastian Mazurkiewicz, regionalista, historyk, dyrektor Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni.

W 1999 roku Premier RP podpisał rozporządzenie o nadaniu praw miejskich pięciu miastom, w tym Nekli z dniem 1 stycznia 2000 roku.

Dodajmy, że Nekla posiadała prawa miejskie w latach 1725-1793. Kres świetności dla Nekli nadszedł wraz z II rozbiorem Polski w 1793 r. Gmina została włączona do zaboru pruskiego, a Nekla straciła prawa miejskie.

Według danych z 31 grudnia 2018 r. miasto Nekla liczy 3698 mieszkańców (a cała gmina łącznie 7428 osób).


Fot: Urząd Miasta i Gminy Nekla (2-5), Janusz Ludwiczak (1,6-10)

ZOBACZ TAKŻE: Był sołtysem przez prawie pół wieku

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
31

maj

Kostrzyn
8. Kurdeszowa (Za)Dyszka - Biegowe Grand Prix Gminy KostrzynODWOŁANE w związku z wprowadzonym stanem epidemicznym związanym z koronawirusem

04

cze

16:30
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
XXI sesja (absolutoryjna) Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
► porządek obrad

25

lip

Siedleczek, figurka
Bieg do Nocy - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

28

sie

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi dla chorych na białaczkę
w godz. 8:30-14:00

13

wrz

Iwno
V Bieg Pieczonej Pyry - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Czy obawiasz się kryzysu gospodarczego po koronawirusie?

Zdecydowanie tak

Trochę, ale jakoś to będzie

Raczej nie, poradzimy sobie


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: