Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"13 osób poległo w walkach. Dzięki ich ofiarności możemy cieszyć się wolną Polską" {► FILM} - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
"13 osób poległo w walkach. Dzięki ich ofiarności możemy cieszyć się wolną Polską" {► FILM}
28-12-2019 21:57   Janusz Ludwiczak
W piątek w Kostrzynie, Czerlejnie, Siekierkach i Wiktorowie oddano hołd Powstańcom Wielkopolskim w 101. rocznicę zrywu niepodległościowego. Z kolei w sobotę przedstawiciele gminy Kostrzyn wzięli udział w uroczystościach w Warszawie.

Główne obchody odbyły się w samo południe na kostrzyńskim cmentarzu. Uroczysty pochód z pocztami sztandarowymi przeszedł główną aleją cmentarza. Wcześniej regionalista i historyk Kazimierz Matysek przedstawiał miejsca, w których spoczywają Powstańcy, m.in. miejsce pochówku Leona i Zygfryda Buśko.

– Obydwaj bracia byli żołnierzami Powstania Wielkopolskiego, a potem walczyli w wojnie polsko-rosyjskiej oddając życie za ojczyznę – wspominał Kazimierz Matysek, regionalista.

Następnie pochód dotarł do kwatery pomordowanych, która powstała w 1938 r., w 20. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

– To tutaj spoczywają bohaterowie ziemi kostrzyńskiej XX wieku. To miejsce w sposób szczególny zostało naznaczone, kiedy to 81 lat temu, w 20. rocznicę powstał krzyż i obelisk upamiętniający Powstańców. Nikt wówczas nie spodziewał się, że niespełna rok później to miejsce tak licznie zostanie zapełnione wspólną mogiłą, wymyśloną przez zbuntowanych Niemców, dla tych, którzy zostana rozstrzelani na kostrzyńskim Rynku. To miejsce jest dla nas nas symbolem walczących Polaków. Dzięki ich ofiarności dziś możemy stać tutaj, oddać im hołd i cieszyć się wolną, niedpoległą Polską – mówił podczas uroczystości Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

– Powstańców Wielkopolskich z naszej gminy było ok. 180, 13 osób poległo w walkach zbrojnych w Powstaniu – dodał burmistrz Szymon Matysek.

Kwiaty, wieńce i znicze złożyły władze gminy Kostrzyn, a także radni, strażacy z OSP, przedstawiciele szkół podstawowych nr 1 i 2 z Kostrzyna, a także z Brzeźna i Iwna. Kwiaty złożone zostały również pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich przy Szkole Podstawowej nr 2 w Kostrzynie.

Wieczorem na cmentarzu w Czerlejnie zapalono znicze na mogiłach Powstańców: poległego pod Szubiniem Bernarda Kozłowskiego oraz Antoniego Kempy. Następnie o godz. 18:00 w kościele NMP Wniebowziętej odprawiona została msza św. w intencji Powstańców i ojczyzny, a po niej odbył się przemarsz pod Obelisk Powstańców. Mieszkańcy i strażacy przygotowali iluminację świetlną odpalając race.

Kwiaty i wieńce zostały złożone również pod obeliskami Powstańców w Siekierkach Wielkich oraz w Wiktorowie.

Z kolei w sobotę przedstawiciele gminy Kostrzyn: burmistrz Szymon Matysek i jego zastępca Waldemar Biskupski, a także przewodniczący rady gminy Grzegorz Banaszak, wiceprzewodniczący Szymon Nadolny oraz radni: Ryszard Kubiak, Piotr Kotarski, Paweł Perka i Szymon Frąckowiak oraz sołtysi Wiktorowa - Dorota Kaczmarek, Sannik - Marzena Pietraszewska oraz Czerlejnka - Waldemar Kukuła wzięli udział w uroczystościach w Warszawie, przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

– To historyczna chwila dla naszej lokalnej społeczności. Sztandar Gminy Kostrzyn złożył pokłon przed jednym z najważniejszych polskich miejsc – Grobem Nieznanego Żołnierza. To symboliczne wydarzenie – powiedział burmistrz Szymon Matysek.

– W imieniu mieszkańców, którzy ufundowali sztandar, pochylamy głowy, okazujemy szacunek i pamięć dla Powstańców Wielkopolskich i Wszystkich Polaków, którzy na przestrzeni wieków walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Wielkim szacunkiem i opieką otaczamy wszystkie miejsca związane m.in. z Powstaniem Wielkopolskim na terenie gminy Kostrzyn. To miejsca naszej lokalnej i narodowej tożsamości. Dziś jesteśmy tu w Warszawie, aby pochylić się nad Grobem Nieznanego Żołnierza i uczcić pamięć poległych na wielu frontach, w tym także w Powstaniu Wielkopolskim, bohaterów walczących o naszą wolność – dodaje wiceburmistrz Waldemar Biskupski.

ZOBACZ TAKŻE: "Capstrzyk". Mieszkańcy oddali hołd tym, którzy zginęli za wolną i niepodległą Polskę {► FILM}


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
03

cze

SIEKIERKI - boisko, ul. Szkolna
Festyn rodzinny

04

cze

11:30
GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Hetman Orchowo

SIEDLEC, plac przy parku
VII Sołecka Spartakiada Rodzinna
w godz. 15:00-18:00

18:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Koziołek Poznań

17

cze

15:00
KOSTRZYN, Parafia Błog.Jolanty, ul. Prymasa Wyszyńskiego 14a
Festyn Bajkowy
• tor przeszkód XXL
• foodtrucki
• bajeczne konkurencje
• koncerty i potańcówka
• loteria fantowa z biletami do Energylandii

[ wszystkie ]

Sonda
Czy powinna powstać gminna farma fotowoltaiczna? ►więcej

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: