Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Symbole komunistyczne nadal w Kostrzynie? Na jednej z kamienic wisi tablica poświęcona SD - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Symbole komunistyczne nadal w Kostrzynie? Na jednej z kamienic wisi tablica poświęcona SD
18-12-2019 09:15   Janusz Ludwiczak
Od 2016. obowiązuje ustawa o zakazie propagowania komunizmu, która nakazywała samorządom na usunięcie z przestrzeni publicznej nazw, tablic czy pomników upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia i daty symbolizujące komunizm lub propagujące go. Tymczasem jak alarmuje nasz Czytelnik na jednej z kamienic przy ul. Kościuszki wisi tablica poświęcona Stronnictwu Demokratycznemu, partii satelickiej PZPR.

– Na budynku kamienicy przy ul. Kościuszki wisi tablica Stronnictwa Demokratycznego. Czy nie podlega ona ustawie o dekomunizacji pomników i tablic? A nawet jeśli nie, to czy nie czas zdjąć pozostałość po czymś czego w naszym mieście już nie ma – napisał do nas "Kostrzyński Obserwator" na Kontaktową Platformę Czytelników KOSTRZYN KONT@KT.

Tablica mieści się na fasadzie kamienicy przy ul. Kościuszki 1, opodal kostrzyńskiego Rynku. Znajduje się na niej napis:
"W tym budynku mieściła się pierwsza siedziba Stronnictwa Demokratycznego w Kostrzynie, założonego w 1947 r. Tablica upamiętnia 40-lecie działalności stronnictwa".

W kwietniu 2016 r. Sejm jednogłośnie przyjął ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego poprzez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Zgodnie z ustawą nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, jak określono "za propagujące komunizm uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989".

Stronnictwo Demokratyczne (SD) – była to polska, centrowa partia polityczna, założona 15 kwietnia 1939. W okresie II wojny światowej działała w ramach Polskiego Państwa Podziemnego. Po II wojnie światowej SD było partią satelicką komunistycznej Polskiej Partii Robotniczej, a następnie Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Posiadało kilkudziesięciu przedstawicieli w każdej kadencji Sejmu PRL. W III RP jest to niewielkie ugrupowanie startujące z list różnych komitetów wyborczych, posiadające w różnych kadencjach pojedynczych przedstawicieli w Sejmie RP.

Jak powiedział nam burmistrz Szymon Matysek kamienica nie należy do gminy. Z właścicielem kamienicy nie udało się jeszcze skontaktować. Do sprawy wrócimy.

Aktualizacja 19.12.2019 Skontaktował się z nami współwłaściciel kamienicy przy ul. Kościuszki 1.
– Jako mieszkaniec i współwłaściciel budynku przy ulicy Kościuszki 1, chcę podziękować za reklamę naszej pięknej, ciągle remontowanej kamienicy. Lokalnemu „prokuratorowi” dobrej zmiany używanie epitetu cyt: „ ...partią satelicką komunistycznej..." niech wystarczy za brak wiedzy historycznej. Wspólnota mieszkańców nieruchomości przy ulicy Kościuszki 1 nie przewiduje usunięcia przedmiotowej tablicy – wskazuje Krzysztof Kowalski, jeden z właścicieli kamienicy przy ul. Kościuszki 1 w Kostrzynie.


Jeśli mają Państwo sprawę, która wymaga naszej interwencji prosimy o sygnał na Kontaktową Platformę Czytelników KOSTRZYN KONT@KT. Postaramy się w miarę naszych możliwości pomóc.


R E K L A M A

Fot: Janusz Ludwiczak

ZOBACZ TAKŻE: 38 lat temu...

Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zaginął Twój pies lub kot? Masz sprawę, która wymaga naszej interwencji?
Powiadom nas o tym. Wyślij e-mail redakcja@infokostrzyn.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie - www.kontakt.infokostrzyn.pl.
KOSTRZYN KONT@KT – Kontaktowa Platforma Czytelników jest do Twojej dyspozycji
Twórz razem z nami - by pomóc sobie i innym.

Komentarze (10)

21-12-2019 21:44:17
Banas
Wolne sądy wolne sądy!
21-12-2019 17:09:41
Tamara
Ludzie czy nie macie innych problemów. Nie to jest napewno za dużo wolnego czasu. Dla mnie tablica może być Wesołych Świąt Wszystkim Życzę
20-12-2019 17:38:10
mieszkaniec
Panowie - po co te nerwy. Niech każdy robi co chce.
20-12-2019 12:22:26
Dobry Historyk
"...Wspólnota mieszkańców nieruchomości przy ulicy Kościuszki 1 nie przewiduje usunięcia przedmiotowej tablicy...". Cóż, każdy za czymś tęskni - wspólnota kamienicy być może za minioną epoką...
20-12-2019 12:18:10
Kombatant
Przecież zmiana ustroju w 1989 to ściema. W Polsce nadal wielu hołduje ustrój komunistyczny. Robią to głównie beneficjenci z tamtego okresu! W Kostrzynie nie jest ich mało. Wystarczy popatrzeć na wyniki wyborów po 1989 roku i wcześniejsze wypowiedzi pod tym artykułem. Jeżeli ktoś w poprzednim ustroju czerpał garściami, to nie dziwi nienawiść do obecnych władz. Trudno pogodzić się z utratą przywilejów i koryta.
20-12-2019 12:10:15
NieObywatel
Do Obywatel - skoro popierałeś wprowadzenie stanu wojennego to ja nie mam więcej pytań! Skoro nadal popierasz wprowadzenie stanu wojennego, to nawet nie będę słuchał/czytał kolejnych wywodów! (Zgodnie z zasadami demokracji - mam do tego prawo :) .)
20-12-2019 09:57:13
mieszkaniec Kościuszki
Podoba mi się stanowisko współwłaściciela kamienicy. Krótko i treściwie, by "dobra zmiana" zrozumiała.
20-12-2019 09:18:43
Obatel
do NieSyzyf - Strona Polskiego Stronnictwa Demokratycznego, o SD może pisać co chce. Jednak warto sięgnąć do innych źródeł. Nie sądzę jednak, by w Twoim przypadku tak się stało. Czytanie książek nie jest szkodliwe. Obatel ps. : też popierałem wprowadzenie stanu wojennego ( mogliśmy być może mieć drugie Węgry z 56 roku ) - i co z tego ?
20-12-2019 00:18:46
NieSyzyf
Niestety prawda jest brutalna i nie ma co wybielać SD, Syzyfie. Fragmenty ze strony Polskiego Stronnictwa Demokratycznego: "Po II wojnie światowej SD było partią satelicką komunistycznej Polskiej Partii Robotniczej, a następnie Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej." "Po ogłoszeniu stanu wojennego Stronnictwo Demokratyczne przystąpiło do PRON, przewodniczący partii Edward Kowalczyk był wówczas wicepremierem w rządzie Jaruzelskiego i popierał wprowadzenie stanu wojennego." Jak widać powyżej historia nie jest jednak kolorowa...
19-12-2019 12:15:18
Syzyf
Stronnictwo demokratyczne : W okresie II Rzeczypospolitej broniło praw obywateli / np.wolność prasy/ w okresie autorytarnych rządów sanacji. W okresie wojny współtworzyło struktury podziemnego państwa polskiego / rząd londyński/. Po wojnie czołowych działaczy SD wywieziono do Moskwy i sądzono ich z innymi działaczami podziemia. Po wojnie broniło polskiego prywatnego handlu , inteligencji, samodzielności ruchu spółdzielczego. Było jedyną partia w tej części Europy , ,która zachowała resztki samodzielności. I najważniejsze - to dzięki SD i ZSL, które wsparły ruch SOLIDARNOŚCi Mazowiecki utworzył rząd i to był początek końca komunizmu. Wie o tym warszawska aktorka . Nie wie o tym człowiek " dobrej zmiany". Nasza historia nie jest ani biała ani czarna .I to na tyle - jak mawiał prof. mniemanologii.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
18

lut

16:30
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Posiedzenie Komisji rolnictwa, ochrony środowiska i spraw komunalnych Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
► porządek obrad

20

lut

17:00
Biblioteka Publiczna, Kostrzyn ul. Poznańska 24
"Wenezuela - kraj utracony" - spotkanie z podróżniczką Renatą Matusiak

21

lut

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi dla chorych na hemofilię
w godz. 8:30-14:00

25

lut

18:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
"Zimbabwe i Malawi są OK?" - spotkanie z podróżnikiem, fotografem i miłośnikiem Afryki Robertem Gondekiem

28

lut

18:00
TRZEK, świetlica wiejska
Warsztaty budowania domków dla ptaków
Zapisy: tel. 608 215 384 lub e-mail: info@trzek.pl

[ wszystkie ]

Sonda
Czy w centrum Kostrzyna powinna powstać strefa płatnego parkowania? ►więcej szczegółów

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: