Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Pobiedziska: Upamiętniono wysiedlonych mieszkańców - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Pobiedziska: Upamiętniono wysiedlonych mieszkańców
13-12-2019 07:45   Janusz Ludwiczak
Równo 80 lat temu, 10 grudnia 1939 r. blisko tysiąc osób – mieszkańców Pobiedzisk i ówczesnego powiatu Poznań–Wschód zostało wysiedlonych przez Niemców do Sokołowa Podlaskiego. Na budynku pobiedziskiego dworca kolejowego odsłonięto tablicę, która upamiętnia wysiedlonych mieszkańców.

W uroczystości, która odbyła się w minioną sobotę, 7 grudnia wzięły udział osoby wysiedlone oraz krewni tych, którzy nie doczekali naszych czasów.

– Najważniejszym słowem dzisiejszego dnia jest "Pamięć". Wracamy do wydarzenia nieco już zapomnianego. Tablica będzie na zawsze przypominała, że 80 lat temu wywieziono naszych mieszkańców w nieznanym im kierunku – powiedział Ireneusz Antkowiak, burmistrz Miasta i Gminy Pobiedziska.

Aktu odsłonięcia dokonała Barbara Bielawska Reselska z Pobiedzisk, przedstawicielka osób wysiedlonych.

– Pamiętam, jak rodzice szykowali worki z rzeczami na drogę. Do jednego z nich trafił mój tornister. W czasie pierwszej rewizji jeden z Niemców wyrzucił mój tornister z worka. Bardzo to przeżyłam. Niemcy w naszych bagażach szukali pieniędzy i kosztowności. Później byliśmy przewiezieni do obozu, który znajdował się przy Głównej, mama i ja autobusem, a ojciec i bracia samochodem ciężarowym. Ponieważ obóz był przepełniony, skierowano nas do Pobiedzisk. Tam spędziliśmy trzy dni. Najgorsze było jednak przed nimi. W ciągu kolejnych dwóch lat dzieci straciły matkę, a następnie ojca – wspominała Teresa Nosal, wysiedlona z Kicina.

Wśród wysiedlonych byli również kupcy i rzemieślnicy. Wysiedlenia przeprowadzano najczęściej w późnych godzinach wieczornych lub wcześni porannych, gdyż ze względu na ciszę nocną wszyscy przebywali w domu. Wysiedleńcy mieli na spakowanie podstawowych rzeczy około pół godziny. Zezwalano im jedynie na zabranie podręcznego bagażu. Do końca 1939 r. wysłano do Generalnego Gubernatorstwa ok. 80 transportów – ogółem 87 883 osób, do końca 1940 r. wysiedlenia objęły już ponad 250 tys. osób, a do połowy marca 1941 ponad 280 tysięcy. Gospodarstwa, warsztaty i majątki pozostawiane przez wysiedlonych przejmowali następnie Niemcy sprowadzeni z krajów bałtyckich i Besarabii, a także z niektórych republik Związku Radzieckiego.


Komentarze (3)

13-12-2019 22:08:48
.
Ja wiem, że ławo mi to pisać, jako że nie mam w rodzinie akcentów martyrologicznych, ale może zamiast upamiętniać wysiedlonych czy innych poszkodowanych, raczej ustanowilibyśmy jakąś fajną rocznicę wp...lenia niemcom lub innej nacji dybiącej na nas? Niech wszyscy wiedzą, że jak nasz "szturchną", oddamy potrójnie i poprawimy z drugiej strony. :- )
13-12-2019 13:24:55
Kostrzynski Pyra
Może ktoś słyszał od swojego d wysiedlonego przodka czy z tego miejsca zawieziono ich na dworzec do Srody Wlkp i wsadzili w pociąg czy na inne miejsce zbiórki w Środzie uczymy autobusami czy ciężarówkami ?
13-12-2019 11:42:24
Kostrzynski Pyra
Warto by także u nas w Kostrzynie upamiętnić osoby wysiedlono np tablica w okolicach "starej biedronki" gdyż w wrześniu 1940 r umieszczano tam osoby przed wysiedleniom najpierw do obozu w Łodzi a następnie do GG. Jak mój dziadek tam dotarł to było już tam tyle ludzi co na jarmarku lub odpuscie.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

wrz

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Huragan Pobiedziska

20

wrz

15:00
GUŁTOWY, stadion ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Patriot Mieścisko

22

wrz

17:30
Brzeźno
Powitanie nowego wozu bojowego

25

wrz

11:00
Kino "Lemoniada", Parafia Błog. Jolanty Kostrzyn, ul. Prymasa Wyszyńskiego 14a
"Ups! Arka odpłynęła"
► bilety

26

wrz

20:00
Kino "Lemoniada", Parafia Błog. Jolanty Kostrzyn, ul. Prymasa Wyszyńskiego 14a
Wieczorek Poetycki"
► rejestracja

[ wszystkie ]

Sonda
Czy obawiasz się drugiej fali koronawirusa i powrotu obostrzeń?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: