– Jeśli dopuścimy do wybudowania tam domów, a po 5 latach wybuduje się fabryka opon albo wytwórnia mas bitumicznych to pretensje będą do nas, że nie zabezpieczyliśmy tych terenów i pozwoliliśmy wybudować dom, którego właściciele będą jeść grilla na ogródku, czując zapach powstającego asfaltu – stwierdził burmistrz.

Zanim radni uchwali plan miejscowy burmistrz przedstawił nowego sekretarza gminy, którym w drodze konkursu wybrana została Agnieszka Piasecka, obecna kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Kostrzynie.
– Bardzo dziękuje za zaufanie jakim zostałam obdarzona. Dołożę wszelkich starań, aby rzetelnie wykonywać obowiązki na powierzonym mi stanowisku. Bardzo bym chciała, ażeby w gabinecie pana burmistrza stanąć wśród załogi, wśród pracowników urzędu, a nie na przeciwko nich, tworząc jedną, wspólną załogę, działającą na rzecz naszej gminy – powiedziała Agnieszka Piasecka, nowy sekretarz Gminy Kostrzyn.
W dalszej części sesji radna Anna Dudzińska wnioskowała o usunięcie z porządku obrad punktu dotyczącego podjęcia uchwały w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania terenu w południowej części Brzeźna, przy ul. Kostrzyńskiej i drodze krajowej nr 92 (w pobliżu stacji paliw Amic), ze względu na toczące się postępowanie w Samorządowym Kolegium Odwoławczym. Za była tylko radna Anna Dudzińska, od głosu wstrzymało się dwóch radnych: Piotr Hojeński i Tomasz Janiak. I to właśnie uchwalenie planu miejscowego było głównym tematem wtorkowej sesji.
– Dwa lata temu rozpoczęła się procedura planistyczna. Zależy nam na tym, aby w Brzeźnie, przy drodze krajowej nr 92 powstały tereny aktywizacji gospodarczej. Jest tam już Tulplast, który planuje rozbudowę. Tereny te prędzej niż nam się wydaje zostaną zabudowane. Podjęcie tej uchwały da możliwość utworzenia nowych miejsc pracy dla mieszkańców naszej gminy i sąsiednich. Inwestorzy tutaj będą osiadać i płacić podatki, co jest również korzyścią dla gminy – wyjaśnił Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.
– Łączna powierzchnia obszaru objętego planem miejscowym to ok. 36 hektarów. Na terenie objętym planem nie ma gruntów oznaczonych jako grunty klasy III, nie była wymagana zgoda ministra na zmianę gruntów rolnych na tereny nierolnicze. Na części terenu obowiązuje już miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla aktywizacji gospodarczej, uchwalenie nowego planu uchyli już istniejący. W obowiązującym studium teren przeznaczony jest na cele dużego i średniego biznesu oraz dla istniejących gospodarstw rolnych. Proponowane przeznaczenie terenu to obiekty produkcyjne, składów i magazynów oraz terenów zabudowy usługowej – tłumaczyła podczas sesji Agata Stoińska, kierownik Wydziału Nieruchomości, Urbanistyki i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Kostrzynie.
Powierzchnia zabudowy terenu obiektów produkcyjnych, składów i magazynów nie będzie mogła przekroczyć 70% powierzchni działki budowlanej, a teren biologiczny-czynny będzie musiał mieć 15% pow. Budynki na tym terenie będą mogły mieć 3 kondygnacje, których wysokość nie będzie mogła przekroczyć 20 metrów (w 10% części powierzchni budynku do 25 m). Na terenie przewidzianym pod zabudowę usługową dopuszczalna będzie budowa budynków usługowo-mieszkalnych, których powierzchnia zabudowy nie będzie mogła przekroczyć 40%.
Do projektu planu miejscowego wpłynęły cztery uwagi, które burmistrz rozpatrzył negatywnie. Dalszą decyzję w tej sprawie przez głosowanie podjęła rada gminy. Większością głosów radni również odrzucili zgłoszone uwagi do projektu planu. Jedynie radna Anna Dudzińska była za uwzględnieniem dwóch uwag, które dotyczyły możliwość dopuszczenia budowy domów jednorodzinnych.
– Chciałam zauważyć, że pierwszy wpłynął wniosek o wydanie warunków zabudowy dla tego terenu, a dopiero potem został wywołany plan miejscowy. Dwukrotnie Samorządowe Kolegium Odwoławcze rozpatrując sprawę odwołania w sprawie wydania przez gminę odmownej decyzji warunków zabudowy przyznało rację stronie skarżącej. Obecnie toczy się trzecie postępowanie przed SKO w tej sprawie.
Jeśli od trzech lat toczy się to procedowanie i odłożyliśmy uchwalenie tego planu miejscowego, nie narażalibyśmy się na sytuację, że nasza uchwała zostanie zaskarżona do kolejnej instancji – wskazywała radna Anna Dudzińska.
– Nie zgodzę się z tym, że procedura w SKO toczy się 3 lata. Uchwała, która została wywołana na sesji Rady Miejskiej była poprzedzona opiniami komisji.
Wnioskodawczyni uważa, że działam w jej niekorzystnym interesie. Studium uwarunkowań nie przewiduje zabudowań mieszkaniowych jednorodzinnych na tym terenie. Plan wykładaliśmy dwa razy. Każdy mógł zgłosić uwagi. Nie otrzymaliśmy żadnych uwag od sąsiadów czy domu seniora Zielony Zakątek, który tam się znajduje. Rekomenduję podjęte tej uchwały, gdyż jest w interesie gminy – odpowiedział burmistrz Szymon Matysek.
– Nie wyobrażam sobie, aby uwzględniać wniosku jednej osoby, który całkowicie zaburzy ten teren i będzie nieatrakcyjny. A gdyby właściciele chcieli dopuścić tam szeregowce? Po to uchwalamy ten plan, by mieć tam tereny aktywizacji gospodarczej, żeby zachęcać inwestorów. Za 10 lat w gminie może być 25 tysięcy ludzi. Powstaną tam miejsca pracy. Dzięki inwestorom będziemy mogli budować drogi czy rozwijać szkoły – dodał burmistrz.
– Moje słowa dotyczyły naruszenia artykułu ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, poprzez przekroczenie granic przysługującego gminie władztwa planistycznego i nadmierne ograniczenie uprawnień związanych z prawem własności nieruchomości położonych na terenie objętych planem. Skarżąca już trzykrotnie złożyła odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego oraz złożyła skargę do Kancelarii Prezydenta RP. Osoba ta jest zdeterminowana, aby wyposażyć swoje dzieci w mieszkania na terenie należącym do jej ojcowizny. Myślę, że to ważne dla radnych, którzy prowadzą działalność gospodarczą na terenach, które są im z sentymentu cenne i istotne dla nich, powinni zrozumieć sytuację osoby skarżącej – przyznała radna Anna Dudzińska.
Nie zgodził się z tym przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.
– Jako radni jesteśmy po to, aby chronić ładu przestrzennego na terenie gminy. Według pani każdy może robić co chce, a radni nie mają nic do powiedzenia. Ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym została stworzona po to, aby cały teren kraju miał plan miejscowy. To są tereny rolnicze przy drodze krajowej nr 92, gdzie możliwy jest rozwój przemysłu czy działalności gospodarczej.
Czy my jesteśmy od tego, by dawać pozwolenie na to, gdy właściciel gruntu stwierdzi, że nie będzie zajmował się działalnością rolniczą i przekształci grunt na tereny zabudowy jednorodzinnej? Ten ład przestrzenny powinien być dla nas najważniejszy. To nie są tereny, na których mogłaby funkcjonować zabudowa jednorodzinna – stwierdził przewodniczący Grzegorz Banaszak.
Na koniec dyskusji głos zabrał burmistrz, który stwierdził, że właściciele gruntów tylko zyskają na sprzedaży nieruchomości.
– Mam wrażenie, że traktuje się nas jako złośliwych samorządowców, co robią komuś szkodę. Z tą rodzinną spotkaliśmy się dwukrotnie. Sygnalizowaliśmy, że nie widzimy możliwości budowy tam domów. Ta nieruchomość zyska na wartości, można ją sprzedać i kupić działkę w innym miejscu. Nie pozbawiamy nikogo majątku. Wartość tego gruntu w takiej okolicy ma swoją cenę, umożliwia sfinansowanie innych potrzeb inwestycyjnych tej rodziny. Nie działamy na szkodę tej rodziny – przyznał Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn.
– Jeśli dopuścimy do wybudowania tam domów, a po 5 latach wybuduje się tam fabryka opon albo wytwórnia mas bitumicznych to pretensje będą do nas, że nie zabezpieczyliśmy tych terenów i pozwoliliśmy wybudować dom, którego właściciele będą jeść grilla na ogródku, czując zapach powstającego asfaltu – podsumował burmistrz.
Ostatecznie 14 głosami radnych podjęta została uchwała w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu w Brzeźnie przy ul. Kostrzyńskiej i drodze krajowej nr 92. Od głosu wstrzymała się tylko radna Anna Dudzińska. Nikt nie był przeciw.
Na zakończenie sesji radni dokonali jeszcze zmian w tegorocznym budżecie oraz Wieloletniej Prognozie Finansowej gminy na lata 2019-2027 w związku z otrzymaną dotacją od powiatu poznańskiego w kwocie 8,850 mln zł (przyznaniem dodatkowych środków w kwocie 2,85 mln zł) na budowę układu drogowego w rejonie ulic Grunwaldzkiej, Średzkiej i Powstańców Wielkopolskich wraz z tunelem pod linią kolejową E20.
Kolejna sesja odbędzie się w grudniu. Wtedy radni zajmą się projektem budżetu na 2020 r.
ZOBACZ TAKŻE: Retransmisja sesji {► FILM}
ZOBACZ TAKŻE: Projekty uchwał, wyniki głosowań i lista obecności radnych
Fot: Janusz Ludwiczak
ZOBACZ TAKŻE: Radni podnieśli podatki od nieruchomości o 8%
ZOBACZ TAKŻE: Powiat dofinansuje budowę dróg prowadzących do tunelu
Komentarze (22)
Wraz z uchwaleniem MPZP w Brzeźnie postępowanie odwoławcze toczące się w tej sprawie przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym stało się bezprzedmiotowe. Strona dochodząca swoich praw może zaskarżyć Uchwałę do WSA. Czy będzie to sytuacja korzystna dla interesów Gminy i przyszłych inwestorów na tym terenie?
Nie można budować dobrobytu gminy na poczuciu niesprawiedliwości jej mieszkańców. Wytoczenie machiny aparatu administracyjnego przeciwko spracowanej kobiecie, której celem jest zabezpieczenie przyszłości dzieciom z jedynego majątku jaki posiada, jest po prostu bezduszne.
Wierzę, że można pogodzić interes Gminy z poszanowaniem prawa, w tym tego szczególnego - prawa własności. Każdy z nas może się kiedyś znaleźć po tej drugiej, mniej wygodnej, stronie.
Pozdrawiam, Anna Dudzińska
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· Nowe oświetlenie - ma być bezpieczniej
(22-01-2021 23:27)
· Sprawdzają czym mieszkańcy palą w piecach
(22-01-2021 22:42)
· Drożej na stacjach paliw {RAPORT}
(22-01-2021 21:51)
· Nowa wizja Rynku
(21-01-2021 07:15)
· Już od ponad pół wieku obchodzimy Dzień Babci
(21-01-2021 06:30)
· "Mamy dość! Jesteśmy wściekłe" – protestowali przeciwko wyrokowi Trybunału {►FILM, ◎ZDJĘCIA}
(27-10-2020 23:29)
· Kostrzyn: Strzelał fajerwerkami – uszkodził kilka samochodów
(02-01-2021 01:24)
· Rolnicy protestowali na drodze krajowej nr 92 {►FILM, ◎ GALERIA ZDJĘĆ}
(07-10-2020 18:44)
· Jeleń przeleciał tuż przed jadącym samochodem {►FILM}
(26-11-2020 05:16)
· Uciekał przed policją, uderzył w radiowóz – miał 2,5 promila i zakaz prowadzenia samochodu
(18-09-2020 17:03)
Niezapominajka |
sty
Polska * Gmina Kostrzyn
29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
lut
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-14:00
maj
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-14:00
sie
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-14:00
lis
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-14:00
Sonda |
Komentarze |
najnowsze | najwięcej |
· Przykro to przyznać, ale Polska to naprawdę zacofany kraj. Jesteśmy jednym z ...
(23-01-2021 15:27)
· Jeśli dłuższy czas kwitnie pod Twoim domem stary błękitny Nissan chyba ...
(23-01-2021 13:15)
· Mam nadzieję, że urząd skontroluje ulice Grunwaldzka ,bo tam dramat jest
(23-01-2021 13:09)
· Ja palę węglem.Żadnymi śmieciami nie palę. Podczas rozpalania w piecu ...
(23-01-2021 10:24)
· Pomimo,że gmina zadłużona, nadal wydaje pieniądze na nie wiadomo co. Do tej ...
(23-01-2021 00:24)
· Radni uchwalili budżet (212)
· "Mamy dość! Jesteśmy wściekłe" – protestowali przeciwko wyrokowi ... (92)
· "Niech usłyszą na całym świecie nasz krzyk w powiecie" – będzie protest ... (69)
· Przez tunel z południa Kostrzyna do centrum miasta pojedziemy dopiero w maju ... (59)
· "Myślę, czuję, decyduję" – będą protestować ws. zaostrzenia prawa ... (44)
Ogłoszenia |
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(28-08-2018 21:46)
Zapisz się na listę mailingową: