
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą za ojczyznę, którą w kostrzyńskiej farze odprawił ks. Piotr Lidwin. Następnie złożono wieńce pod Pomnikiem Poległych na Rynku, po czym odbył się przemarsz do sali Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury z udziałem m.in. uczniów szkół niosących ogromną biało-czerwoną flagę. Następnie w sali "Kostrzynianki" odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.
– Czcimy dziś szczególnie tych, którzy walczyli o niepodległość Polski i oddali życie za wolność przyszłych pokoleń. Nie sposób nie wspomnieć tych, którzy walczyli społecznym zaangażowaniem, pracą i piórem. Z gminy Kostrzyn wywodzi się wiele zasłużonych postaci dla Polski, jest nim też Ewaryst Estkowski – mówił podczas sesji Grzegorz Banaszak, przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.
– Obecnie cieszy Polska cieszy się suwerennością. Żyjąc w państwie demokratycznym młodzi ludzie nie muszą już przelewać krwi za niepodległość kraju, co nie oznacza, że patriotyzm zupełnie stracił swoją wartość i znaczenie. Współczesny patriotyzm opiera się na zasadzie bycia dobrym obywatelem, sumiennie wypełniającym swoje obowiązki względem narodu. Dziś postawa patriotyzmu powinna wyrażać się poprzez uczestniczenie w budowie dobrobytu kraju, dbaniu o majątek narodowy, wzięcie odpowiedzialność za dobre funkcjonowanie kraju, także poprzez uczestnictwo w wyborach i referendach, ale poprzez czynne zaangażowanie w życie społeczne, gospodarcze i polityczne. Patriotyzm można wyrażać poprzez wywieszenie flagi w dniu święta narodowego czy znajomość historii Polski. Bądźmy patriotami, bądźmy tolerancyjni wobec osób, które znajdują się wokół nas – dodał przewodniczący Grzegorz Banaszak.
W poniedziałek przypadła również 768. rocznica nadania praw miejskich Kostrzynowi przez księcia wielkopolskiego Przemysła I. Kostrzyn otrzymał prawa miejskie o dwa lata wcześniej niż Poznań.
– Dziś świętujemy nadanie praw miejskich naszemu miasto, jednemu z najstarszych w Wielkopolsce, jest to też fundament naszej tożsamości – zaznaczył burmistrz Szymon Matysek.
Następnie kostrzyńscy radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie ustanowienia "Roku Ewarysta Estkowskiego na terenie Gminy Kostrzyn", w związku z przypadająca w październiku 200. rocznicą urodzin społecznika, pedagoga i działacza oświatowego.
Ewaryst Estkowski – urodził się 26 października 1820 r. w Drzązgowie. Ukończył Seminarium Nauczycielskie w Poznaniu, po czym w latach 1839-1842 podjął pracę nauczyciela w Wojciechowie koło Jarocina. Stamtąd karnie przeniesiono go do Mikstatu. Brał udział w wydarzeniach Wiosny Ludów w 1848 roku. Był współzałożycielem oraz członkiem komitetu redakcyjnego Towarzystwa Pedagogicznego. Redagował i wydawał pisma pedagogiczne, m.in. "Elementarzyk", "Szkoła Polska", "Szkółka dla dzieci", "Szkółka dla młodzieży".
Ewaryst Estkowski, nauczyciel, redaktor czasopism i publikacji pedagogicznych, działacz społeczny, propagator szkół elementarnych, twórca autorskiej metody nauki pisania
i czytania opartej na zasadzie stopniowania trudności szczególną uwagę poświęcał właśnie nauczaniu elementarnemu. W swoich opracowaniach poruszał zagadnienie kształcenia nauczycieli, zagadnienie szkół niedzielnych, szkół realnych, zagadnienie oświaty pozaszkolnej. Według niego nauczanie elementarne ma uszlachetniać uczucia, kształcić władze umysłowe, przyswajać uczniowi początki najważniejszych wiadomości.
Za zasługi i wkład w rozwój szkolnictwa imię Ewarysta Estkowskiego nosi wiele placówek oświatowych na terenie Polski a przykładem jest Szkoła Podstawowa nr 1
w Kostrzynie. Imieniem wybitnego pedagoga nazwano wiele ulic, w większości na terenie Wielkopolski, ale także w całym kraju i poza jego granicami.
Pod koniec uroczystej sesji wręczono statuetkę Rycerza Kostro. Nagroda ta przyznawana jest od 2000 roku osobom lub organizacjom za szczególne zasługi dla Gminy Kostrzyn. W tym roku otrzymała ją Barbara Jaskuła, która przez prawie ćwierć wieku była sekretarzem gminy. Do nagrody były nominowane dwie osoby (zgłoszono również Irenę Niemier).
– Pani Barbara Jaskuła była wieloletnim działaczem samorządowym. Od 1 sierpnia 1980 r. była pracownikiem Urzędu Miejskiego w Kostrzynie na stanowisku referenta. Piastowała stanowiska: do spraw planowania i spraw socjalnych, kierownika wydziału organizacyjnego i spraw obywatelskiej. 14 listopada 1995 r. objęła stanowiska sekretarza Gminy Kostrzyn. Pełniła tą funkcję aż do końca swoje ścieżki zawodowej, czyli do 29 lipca 2019 r., a więc przez 24 lata. Była członkiem rady programowej Stowarzyszenia "Światowid", pełniła funkcję sekretarza rady Wielkopolskiego Ośrodka Kształcenia i Studiów Samorządowych. Zawsze służyła swoją radą, dobrze kierowała pracą w Urzędzie Miejskim – zaznaczył wiceburmistrz Waldemar Biskupski, przewodniczący Kapituły Nagrody "Rycerz Kostro".
– Pani Barbara była dla mnie dwukrotnie szefem. Najpierw, kiedy rozpoczynałem swoją ścieżkę zawodową blisko 20 lat temu i następnie kiedy, dzięki Państwa decyzji objąłem stanowisko burmistrza gminy – dodał burmistrz Szymon Matysek.
Kostrzyńskie obchody Święta Niepodległości zakończył koncert Orkiestry Kameralnej "Capella Samotulinus", podczas którego zabrzmiała muzyka filmowa. Publiczność mogła usłyszeć utwory m.in. z filmów "Indiana Jones", "Star Trek" czy o agencie 007.
Rozmowa z Barbarą Jaskułą, wieloletnią sekretarz gminy Kostrzyn i laureatką Nagrody "Rycerz Kostro 2019":
Przez prawie 25 lat była Pani sekretarzem. Dużo się zmieniło w gminie?
Przede wszystkim zmienił się ustrój w Polsce, ale też w samorządzie. Teraz jest zupełnie inaczej. Gmina jest samodzielną jednostką. Jak rozpoczynałam pracę to wszystko było zarządzane odgórnie. Wtedy byli jeszcze naczelnicy mianowani przez wojewodę. Lokalna społeczność nie miała żadnego wpływu na to, kto będzie rządził gminą.
Którego burmistrza wspomina Pani najlepiej?
Każdego. Trzeba być lojalnym wobec swojego szefa. Najdłużej, bo aż 12 lat pracowałam z burmistrzem Pawłem Iwańskim.
Czego życzyłaby Pani swojemu następcy?
Przede wszystkim takich szefów jakich ja miałam, by udało się dogadać z każdym. Na pewno jest coraz więcej wyzwań.
Najtrudniejsze wyzwania w swojej pracy?
Praca w samorządzie była z ludźmi i dla ludzi. Jak w każdej pracy były dobre i złe dni, ale tych drugich było mniej.
Fot: Łukasz Szał/Urząd Miejski w Kostrzynie (1-9), Janusz Ludwiczak (1,10-30)
ZOBACZ TAKŻE: Kostrzyn jest już miastem od 768 lat {HISTORIA}
ZOBACZ TAKŻE: Pożegnano sekretarz gminy
ZOBACZ TAKŻE: Założyciel Maratończyka Brzeźno laureatem Nagrody "Rycerz Kostro 2018" {► FILM}
Komentarze (2)
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· 19-latka dokonała licznych kradzieży – straty wyceniono na 1670 zł
(10-08-2022 05:21)
· DK92: Jedna osoba została ranna po zderzeniu aut – lądował helikopter LPR
(08-08-2022 01:08)
· Pożar traw i ścierniska w Strumianach, pożar sadzy w Gułtowach
(08-08-2022 00:32)
· Po upałach burze z gradem i wiatrem do 90 km/h
(05-08-2022 16:02)
· Ponad pół miliona złotych dla sołectw
(04-08-2022 11:51)
· Kostrzyn: 6-miesięczne dziecko zginęło w wypadku
(11-03-2022 13:37)
· 10 jednostek straży pożarnej gasiło ogromny pożar domu jednorodzinnego w Promnie {►FILM}
(13-02-2022 01:17)
· Węgierskie: Ciężarówka przewożąca autobus wypadła z drogi. Kierowca trafił do szpitala
(01-02-2022 15:54)
· Kostrzyn: Kobieta została ranna w zderzeniu dwóch samochodów – "wymuszenie pierwszeństwa"
(11-01-2022 11:47)
· Zderzenie motocyklisty z rowerzystą na Poznańśkiej – 2 osoby zostały ranne
(04-08-2022 07:33)
Niezapominajka |
sie
Sanniki
Festyn rodzinny
- euro bungee, eliminator, rowery piwne, grill, grochówka, ciasta, napoje
od godz. 16:00 do późnego wieczora
sie
Gułtowy
Qultowe Gułtowy
- msza odpustowa na cmentarzu, ślubowanie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej i 75-lecie OSP, Raper "Bisek" i Sławomir "Rusek" Urbaniak & Josza, Strefa Zera, zabawa taneczna
sie
15:00
Gułtowy
Qultowe Gułtowy
- Biesiada Kasztelańska na rockową nutę
sie
Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Znakowanie rowerów
w godz. 15:00-18:00
sie
Siedleczek
II bieg do nocy - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn
Sonda |
Komentarze |
najnowsze | najwięcej |
· Ja wybuduję sanatorium!
(10-08-2022 09:00)
· Bardzo mi się podoba. Będę tam często. Super!!!
(10-08-2022 08:18)
· Może jeszcze sanatorium wybudujecie? Nie szkoda pieniędzy? Gdzie indziej by ...
(09-08-2022 15:38)
· Wina po obu stronach.
Prędkością z jaką jechał motocyklista była na ...
(06-08-2022 17:50)
· Ja mam. Mam nadzieje ze jestes tolerancyjna i to rozumiesz
(06-08-2022 10:25)
Ogłoszenia |
· Sprzedam 6 używanych krzeseł do odnowienia.
Krzesła są drewniane ...
(03-08-2022 19:08)
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(28-08-2018 21:46)
Zapisz się na listę mailingową: