Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Kostrzynianie okazali się hojni... dla Amelki - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Kostrzynianie okazali się hojni... dla Amelki
07-10-2018 23:29   Janusz Ludwiczak
Ponad 17 tys. zł zebrano podczas akcji charytatywnej "Robaczka pokonamy i walkę wygramy". W ubiegłą niedzielę w sali sportowej kostrzyńskiej "dwójce" odbyły się pokazy walki, otwarte treningi zawodników KSW, a także pokazy tańca Alchemii Dance Studio. Nie brakowało wiele innych atrakcji dla rodzin. Nadal trwa zbiórka dla 4-letniej Amelki Stawskiej, która zmaga się z neuroblastomą, czyli złośliwym nowotworem współczulnego układu nerwowego. Do połowy października potrzeba zebrać milion złotych na sfinansowanie immunoterapii, która nie jest refundowana przez NFZ.

W ubiegłą niedzielę, 30 września w sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Powstańców Wielkopolskich w Kostrzynie odbyła się akcja charytatywna " Robaczka pokonamy i walkę wygramy", z której całkowity dochód został przekazany na zbiórkę na rzecz 4,5-letniej Amelki Stawskiej, która zmaga się ze złośliwym nowotworem układu nerwowego.

Przez całe popołudnie na Kostrzynian czekało wiele atrakcji, m.in. pokazy taneczne, podczas których wystąpili: Safidża, Formacja Tańca Orientalnego, Cafe Latino. Największym zainteresowaniem cieszył się otwarty trening zawodników KSW: Borysa Mańkowskiego, Romana Szymańskiego czy Tomasza Kondraciuka.

Nie zabrakło również licytacji, z których dochód został przekazany na rzecz chorej Amelki. Wylicytować można było między innymi trening z Romanem Szymańskim, koszulki z autografami sportowców, strój do judo czy tygodniowy pobyt nad jeziorem.

W sumie podczas festynu zebrano 17 069 złotych i 17 groszy.

Amelka Stawska ma 4,5 roku. Dziewczynka, która pochodzi z Siekierek Wielkich półtora roku temu zachorowała na złośliwy nowotwór współczulnego układu nerwowego –neuroblastomę. Okoliczne szpitale nie podjęły się leczenia, ze względu na stopień złośliwości nowotworu. Pomoc zaoferował Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie. Po długim leczeniu – 8 cyklach chemioterapii, operacji odseparowania komórek macierzystych, autoprzeszczepie, radioterapii i stosowaniu terapii kwasem retinowym – zmiany nowotworowe zniknęły i można było przystąpić do ostatniej fazy leczenia – immunoterapii. Niestety, po pierwszym z pięciu cykli pojawiły się niespodziewane komplikacje, a po kilku tygodniach od pierwszego zabiegu zdiagnozowano wznowę nowotworu.

W Polsce immunoterapia jest refundowana przez NFZ tylko, jeśli odbywa się w ramach badań klinicznych. Do czasu wznowy przebieg leczenia był realizowany właśnie w takiej formie. Niestety, diagnoza o ponownym pojawieniu się nowotworu implikuje przerwanie badań klinicznych, a to prowadzi do zaprzestania refundacji immunoterapii przez NFZ. Immunoterapia jest zabiegiem odnowy układu odpornościowego i jest niezbędna do dalszego życia małej Amelki.

– Od 22 sierpnia prowadzona jest zbiórka na rzecz Amelki, która zachorowała w maju zeszłego roku. Okazało się, że Amelka ma nowotwór, było leczenie, chemoterapia, to pomogło, ale nowotwór wrócił. Są przerzuty na nóżkę i węzły chłonne. Prowadzimy zbiórkę, gdyż immunoterapia nie jest refundowana przez NFZ – powiedziała Aneta Bielak, ciocia Amelki, nadzorująca zbiórkę charytatywną.

Zbiórka dla Amelki prowadzona jest przez Fundację Siepomaga.pl. Do tej pory udało się zebrać już 941 925,50 zł, jednak brakuje jeszcze 41 353,50 zł.

– Od kilku tygodni rodzina, znajomi, przyjaciele i zupełnie obcy ludzie walczą o Amelię – o jej życie, które zostało wycenione na tak wiele – prawie milion złotych. Zmobilizowano całą lokalną społeczność. Przyjaciele dziewczynki przekazują swoje rzeczy, które licytowane są na aukcjach charytatywnych, prowadzą zbiórki publiczne i organizują liczne wydarzenia – tak, aby informacja o chorej Amelce dotarła do jak najszerszego grona ludzi o wielkim sercu – wyjaśnia Aneta Bielak.

– Amelka to wyjątkowa wojowniczka. Wygląda jak aniołek i takie ma też serduszko, ale drzemie w niej ogromna siła. Swoją wolą życia może zawstydzić niejednego dorosłego. Od 1,5 roku dzielnie walczy ze złośliwym nowotworem. Nazywa go robaczkiem, którego trzeba pokonać i ona to zrobi! To ona rozśmiesza swoich rodziców i motywuje ich do działania. Śpiewa, jeździ swoim ulubionym zabawkowym Audi i wspiera inne dzieci na oddziale. Jest twarda – jak na prawdziwą wojowniczkę przystało. Nie oznacza to jednak, że nie cierpi. Codziennie zmaga się z ogromnym bólem. Kiedy podczas jej pobytu w szpitalu innym dzieciom podawano morfinę oraz różne środki przeciwbólowe, Amelka ich nie potrzebowała. Pielęgniarki i lekarze do dziś nie mogą w to uwierzyć. Amelkę przy życiu trzyma niezwykła determinacja. Ona kocha życie, kocha śpiewać, tańczyć. Już jako mała dziewczynka wie jednak, że życie składa się też z ogromnego cierpienia. Każdego dnia uczy nas, jak je znosić i jak z nim walczyć – dodaje Aneta Bielak.


R E K L A M A

Fot: Janusz Ludwiczak, mat.prasowe (24-28)

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

wrz

15:00
GUŁTOWY, stadion ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - FAS KS Fałkowo

23

wrz

16:30
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
XII sesja (zwyczajna) Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
► porządek obrad

28

wrz

Siekierki Wielkie
Rowerowy raj sąsiedzki szlakiem drewnianych kościołów: Siekierki - Czerlejno - Gułtowy - Siekierki

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Huragan Pobiedziska

17:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Koncert „Danuta, mężczyźni i żart” (piosenki Danuty Rinn) w wykonaniu Rafała Piechoty i Beaty Lerach
Bezpłatne wejściówki do odbioru od 23.09. od godz. 8:00 w MGOK

[ wszystkie ]

Sonda
Na kogo oddasz głos w wyborach parlamentarnych 13 października?

Lista nr 1 - Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL)

Lista nr 2 - Prawo i Sprawiedliwość (PiS)

Lista nr 3 - Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD Lewica)

Lista nr 4 - Konfederacja Wolność i Niepodległość

Lista nr 5 - Koalicja Obywatelska (PO+.Nowoczesna+IPL+Zieloni)

Nie wezmę udziału w wyborach


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: